Mluvčí německé vlády: Politika nesrovnává dění v Bělorusku s ČSSR

Srovnávání události v Bělorusku s děním v někdejším Československu či Německé demokratické republice v roce 1989 je úkolem spíše historiků. Politika se věnuje aktuálním problémům a tomu, aby Bělorusové mohli svobodně do ulic. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci v Berlíně prohlásil mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

"Pro historiky soudobých dějin může být přitažlivé takové linie rozvíjet či dělat podobná srovnání," řekl Seibert na otázku, zda situace v Bělorusku po prezidentských volbách připomíná sérii demokratických revolucí, kterými si země jako někdejší Československo či bývalé východní Německo prošly na sklonku roku 1989.

"Pro politiku, která se nyní věnuje zcela konkrétní situaci v Bělorusku, je podle mě smysluplné soustředit se na tamní zcela specifické zvláštnosti a na to, aby lidé mohli svobodně a důstojně do ulic," dodal Seibert.

Naopak český premiér Andrej Babiš v neděli hovořil o tom, že Bělorusko stojí na křižovatce, která může vyústit v sametovou revoluci jako v Československu v roce 1989, nebo skončit okupací, která v roce 1968 zastavila demokratizaci tehdejšího československého režimu.

O paralele s rokem 1989 nedávno mluvil i zhořelecký biskup Wolfgang Ipolt, který aktuální situaci v Bělorusku přirovnal k východnímu Německu. "Současné situace v zemi je v mnohém podobná roku 1989, když se odhalily podvody během komunálních voleb," odkázal biskup na falšování výsledků hlasování ve východoněmeckých obcích v květnu 1989. "Bělorusko je zemí patřící do Evropy. Lidé žijící v této diktatuře si zaslouží naši solidaritu," řekl Ipolt.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes apeloval na běloruskou armádu, aby v současné krizi nezasahovala proti vlastnímu obyvatelstvu. Rovněž vyzval autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby s opozicí zahájil dialog. Seibert prohlásil, že je nezbytné, aby se požadavky opozice i demonstrantů vyřešily uvnitř Běloruska.

Související

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku Německo Česká republika 17. listopad 1989 Frank-Walter Steinmeier Steffen Seibert Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy