Polská vláda získala v Sejmu důvěru, PiS upevňuje moc před volbou prezidenta

Polská vláda dnes obstála v hlasování o důvěře, o které požádal premiér Mateusz Morawiecki. V Sejmu, dolní komoře parlamentu, kabinet podpořili poslanci poměrem 235 ku 219 hlasům, dva zákonodárci se zdrželi. Hlasování se zúčastnilo 456 z celkem 460 členů sněmovny, uvedla polská média.

Morawiecki požádal Sejm o vyslovení důvěry vládě překvapivě. Jeho krok je podle médií zjevnou snahou posílit pozici vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) před prezidentskými volbami, které jsou vypsané na 28. června.

"Polští vládnoucí nacionalisté vyhráli hlasování o důvěře, kterým se snažili posílit svou autoritu uprostřed řady incidentů, které hrozily vykolejením volební kampaně jejich spojence, stávajícího prezidenta Andrzeje Dudy," poznamenala agentura Reuters. 

"Návrh premiéra na hlasování o důvěře vládě prokáže stabilitu parlamentní většiny podporující vládu a cílem je rozptýlit představy o možnosti předčasných parlamentních voleb," řekl agentuře PAP nejmenovaný činitel PiS. Vládní koalice má v Sejmu většinu hlasů.

"Pokud máte dostatek hlasů, tak nás sesaďte. Pokud ne, nechte nás jednat, nerušte nás," prohlásil Morawiecki před poslanci na adresu opozice.

"Máme do činění s festivalem lži a přetvářky v podání premiéra Morawieckého. Zoufale se snaží odvrátit pozornost veřejného mínění od toho, co je nejdůležitější. Nehovořil o tom, jak veřejný majetek mizí před očimna a přechází do rukou straníků z PiS," prohlásil vůdce nejsilnější opoziční strany, Občanské platformy, Borys Budka.

Prezidentské volby byly původně vyhlášeny na 10. května, ale neuskutečnily se kvůli pandemii. Po hlasování Sejm přešel k posuzování iniciativy prezidenta Dudy, jenž předložil návrh zákona, který by zavedl solidární sociální dávku pro lidi bez práce v důsledku pandemie. Po tři měsíce by měli dostávat příspěvek ve výši 1400 zlotých (asi 8400 Kč).

Související

Více souvisejících

Mateusz Morawiecki Polsko Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda volby v Polsku

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy