Režim ruského prezidenta Vladimira Putina opovrhuje lidskými životy, proto si případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného žádá jasnou a tvrdou evropskou reakci. Ve veřejnoprávní televizi ARD to prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou.
V rozhovoru zároveň zpochybnil brzké dokončení plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa.
"Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v takovéto politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo," řekl Röttgen pro ARD. Na dotaz, zda by pozastavení projektu nepoškodilo především německé hospodářství, odpověděl, že již nyní Německo odebírá 40 procent plynu z Ruska, takže dokončený plynovod by ještě více zvýšil německou energetickou závislost na Moskvě.
"Mohu před tím jen varovat," řekl Röttgen k energetické závislosti. "Nedostatkem plynu rozhodně netrpíme," dodal. "Navíc opakuji, nemůžeme obchod oddělovat od agresivního jednání," zdůraznil.
Podle Röttgena je nyní nemyslitelné, aby vláda prezidenta Emanuela Macrona nadále udržovala s Putinem nadstandardní vztahy. "Měli bychom nyní učinit evropskou odpověď a jako Evropané se postavit za jakési minimum úcty k lidským právům," řekl.
"Musíme přejít k tvrdé politice a musíme odpovědět jazykem, kterému jako jedinému Putin rozumí, a to je obchod s plynem," řekl Röttgen.
Röttgen rovněž řekl, že se obává, že přístup Ruska se bez rázné odpovědi nezmění, což prokázal v roce 2018 incident s otravou bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Podle britských vyšetřovatelů byla tehdy stejně jako v Navalného případě použita sovětská nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Londýn následně vyhostil 23 ruských diplomatů, Moskva ale okolnosti otravy nevysvětlila.
"Nyní by to mělo být jinak, ale nebude," řekl Röttgen k možnému ruskému vysvětlení. "Kreml všechno popře. A jak z prvních ohlasů vidíme, hlavním podezřelým za otravu Navalného se stane dokonce Německo," uvedl. Nezbytná je proto evropská a nikoli pouze německá odpověď.
Bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU), sestry CDU, Markus Söder se k omezení projektu plynovodu staví zatím odmítavě. "To s tím zatím z našeho pohledu nemá co dělat," řekl dnes podle RND Söder. Stavbu plynovodu označil za nikoli státní rozhodnutí, ale za rozhodnutí soukromého průmyslového sektoru. "Nyní je třeba učinit první krok a objasnit politické a diplomatické otázky," řekl. Dodal, že podporuje postoj Merkelové, která od Ruska důrazně žádá odpovědi na okolnosti otravy.
Proti pozastavení stavby plynovodu je i Oliver Hermes, který stojí v čele německé východoevropské hospodářské iniciativy OAOEV. Uvedl, že cestu sankcí, která potrestá nezúčastněné podnikatele a nevinné ruské obyvatelstvo, považuje spolek za chybnou.
Šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger dnes varoval před tím, aby bylo Rusko bojkotováno. "Rusko potřebujeme v klimatické politice, v ukrajinské politice a v řadě dalších oblastí," řekl.
Místopředseda německého Spolkového sněmu a liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Wolfgang Kubicki rovněž zpochybnil rychlé zablokování stavby plynovodu. Je skeptický k tomu, zda by v této fázi měl být takto velký projekt zpochybňován.
Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie. Podle srpnového prohlášení ministrů zahraničí Ruska a Německa Sergeje Lavrova a Heika Maase, je plynovod těsně před dokončením. Plyn z Nord Stream 2 chce využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.
Související

Německá CDU zahájila volební sjezd, vybírá nástupce Merkelové

Německá vládní CDU volí nového předsedu, kandidáti jsou tři
Norbert Röttgen , plynovod Nord Stream 2 , Německo , Oleg Navalnyj , Rusko , Markus Söder , Wolfgang Ischinger , Konzervativní unie CDU/CSU , FDP (Svobodná demoratická strana Německo)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák