Na Lampedusu dorazilo dalších 300 běženců, ve Vídni se řešil boj proti nelegální migraci

Na italském ostrově Lampedusa přistálo v noci na dnešek bezmála 300 migrantů, kteří se z Afriky dostali k jeho břehům na 15 lodích. Informovala o tom italská média. Už v uplynulých dnech u ostrova přistály stovky běženců a středisko pro uprchlíky s kapacitou pro 95 osob je zoufale přeplněné, i když ve středu úřady 300 žadatelů o azyl na trajektu přepravily do sicilského přístavu Porto Empedocle.

Podle agentury APA tvoří velkou část nově příchozích migrantů Tunisané, italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová proto oznámila, že se příští týden vydá do Tuniska, aby s tamní vládou hovořila o zrychlení procedury vracení odmítnutých žadatelů o azyl do země původu. O stejném tématu chce brzy jednat i s kolegy ze zemí EU.

"Cílem je, aby se rozjela konkrétní spolupráce mezi EU a africkými zeměmi. Tím by se předešlo příjezdu migrantů a zrychlilo by se vracení osob, které nemají v Evropě právo pobytu," uvedla ministryně, která se v pondělí setkala i se starostou Lampedusy Salvatorem Martellou.

Minulý týden vyzvali lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vládu, aby situaci s migranty připlouvajícími z Afriky do těchto oblastí urychleně řešila. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil. Letos jich do Itálie od začátku roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 10.000. Loni připlulo do Itálie přes Středomoří 11.471 lidí za celý rok.

V boji proti nelegální migraci ve východním Středomoří, kde migranti pro cestu do střední a západní Evropy často využívají trasu přes balkánské státy, by měla pomoci lepší vzájemná koordinace a sdílení informací. Shodli se na tom na dnes skončené dvoudenní ministerské schůzce ve Vídni zástupci 18 zemí, mezi nimiž bylo i Česko a Slovensko. Téma povinného přerozdělování migrantů během jednání vůbec nepadlo, řekl ČTK náměstek českého ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Lepší koordinace a sdílení informací mezi členskými státy EU. K tomu má přispět nová platforma, jejíž vznik navrhlo Rakousko na konferenci ve Vídni. Podle nmv. Jakuba Kulhánka, který ČR ve Vídni zastupoval, pomůže platforma v boji proti nelegální migraci na západobalkánské trase. pic.twitter.com/9VYjduDYcR

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 23, 2020

Podle unijní agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex je nyní východní Středomoří nejfrekventovanější migrační trasou směrem do Evropy. Počty migrantů, kteří se snaží projít přes balkánské státy, se letos oproti stejnému období loni zvýšilo o 50 procent, uvedla rakouská tisková agentura APA.

"Migrace na západobalkánské trase stoupá a situace s nelegální migrací musí skončit," řekl v této souvislosti listu Bild německý ministr vnitra Horst Seehofer, který se schůzky zúčastnil jako zástupce země předsedající v tomto pololetí Evropské unii.

"Vznikne platforma, jejímž cílem bude koordinovat kroky na pomoc balkánským státům," řekl Kulhánek. Podle něj se ministři shodli, že akceschopnost v boji proti nelegální migraci často komplikuje fakt, že nefunguje výměna informací a že unijní země nemají přehled o tom, jakou formu pomoci by státy na balkánské trase aktuálně nejvíce potřebovaly.

Jednání ve vídeňském Hofburgu se kromě zástupců jednotlivých zemí zúčastnili i místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas, eurokomisař pro rozšíření Olivér Várhelyi či zástupce šéfa agentury Frontex Berndt Körner.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Itálie Frontex Horst Seehofer migrace EU

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 6 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 6 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy