Na Lampedusu dorazilo dalších 300 běženců, ve Vídni se řešil boj proti nelegální migraci

Na italském ostrově Lampedusa přistálo v noci na dnešek bezmála 300 migrantů, kteří se z Afriky dostali k jeho břehům na 15 lodích. Informovala o tom italská média. Už v uplynulých dnech u ostrova přistály stovky běženců a středisko pro uprchlíky s kapacitou pro 95 osob je zoufale přeplněné, i když ve středu úřady 300 žadatelů o azyl na trajektu přepravily do sicilského přístavu Porto Empedocle.

Podle agentury APA tvoří velkou část nově příchozích migrantů Tunisané, italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová proto oznámila, že se příští týden vydá do Tuniska, aby s tamní vládou hovořila o zrychlení procedury vracení odmítnutých žadatelů o azyl do země původu. O stejném tématu chce brzy jednat i s kolegy ze zemí EU.

"Cílem je, aby se rozjela konkrétní spolupráce mezi EU a africkými zeměmi. Tím by se předešlo příjezdu migrantů a zrychlilo by se vracení osob, které nemají v Evropě právo pobytu," uvedla ministryně, která se v pondělí setkala i se starostou Lampedusy Salvatorem Martellou.

Minulý týden vyzvali lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vládu, aby situaci s migranty připlouvajícími z Afriky do těchto oblastí urychleně řešila. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil. Letos jich do Itálie od začátku roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 10.000. Loni připlulo do Itálie přes Středomoří 11.471 lidí za celý rok.

V boji proti nelegální migraci ve východním Středomoří, kde migranti pro cestu do střední a západní Evropy často využívají trasu přes balkánské státy, by měla pomoci lepší vzájemná koordinace a sdílení informací. Shodli se na tom na dnes skončené dvoudenní ministerské schůzce ve Vídni zástupci 18 zemí, mezi nimiž bylo i Česko a Slovensko. Téma povinného přerozdělování migrantů během jednání vůbec nepadlo, řekl ČTK náměstek českého ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Lepší koordinace a sdílení informací mezi členskými státy EU. K tomu má přispět nová platforma, jejíž vznik navrhlo Rakousko na konferenci ve Vídni. Podle nmv. Jakuba Kulhánka, který ČR ve Vídni zastupoval, pomůže platforma v boji proti nelegální migraci na západobalkánské trase. pic.twitter.com/9VYjduDYcR

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 23, 2020

Podle unijní agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex je nyní východní Středomoří nejfrekventovanější migrační trasou směrem do Evropy. Počty migrantů, kteří se snaží projít přes balkánské státy, se letos oproti stejnému období loni zvýšilo o 50 procent, uvedla rakouská tisková agentura APA.

"Migrace na západobalkánské trase stoupá a situace s nelegální migrací musí skončit," řekl v této souvislosti listu Bild německý ministr vnitra Horst Seehofer, který se schůzky zúčastnil jako zástupce země předsedající v tomto pololetí Evropské unii.

"Vznikne platforma, jejímž cílem bude koordinovat kroky na pomoc balkánským státům," řekl Kulhánek. Podle něj se ministři shodli, že akceschopnost v boji proti nelegální migraci často komplikuje fakt, že nefunguje výměna informací a že unijní země nemají přehled o tom, jakou formu pomoci by státy na balkánské trase aktuálně nejvíce potřebovaly.

Jednání ve vídeňském Hofburgu se kromě zástupců jednotlivých zemí zúčastnili i místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas, eurokomisař pro rozšíření Olivér Várhelyi či zástupce šéfa agentury Frontex Berndt Körner.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Itálie Frontex Horst Seehofer migrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy