Na Lesbu jsou ponecháni svému osudu migranti i místní. Podnikatelka odmítá podlehnout xenofobii

Podnikatelka Chariklia Dooniaová se s pláčem dívá na svůj vyrabovaný sklad potravin, který leží asi 100 metrů od prvních stanů obklopujících přeplněný tábor s migranty na řeckém ostrově Lesbos.

Zloději přišli minulou středu, vrátili se ve čtvrtek a přišli i v pátek, napsal deník La Vanguardia. A ač obchodnice už utrpěla velké ztráty v podnikání, odmítá podlehnout xenofobii, jež narůstá v posledních týdnech na tomto ostrově v Egejském moři blízko Turecka.

"Sebrali všechno. Víno, nealkoholické nápoje, sušenky, cukr, plenky... Nechali jen vodu a čisticí prostředky," popsala Chariklia. Ztráty dosud vyčíslila na 5000 eur (asi 128.000 Kč). Její velkoobchod je na cestě plné skladů a obchodů, mezi nimiž není podle ní žádný, který by alespoň jednou nevykradli. Sklady leží u tábora Moria, kde žije 20.000 migrantů v bídných podmínkách, v zimě, v přístřešcích bez tekoucí vody a elektřiny.

Když Chariklia pozemek před deseti lety koupila, zdálo se to jako dobrá volba. Oblast byla bezpečná, ceny tam byly nízké a místo vzdálené jen šest kilometrů od hlavního města ostrova Mytilini. Situace se ale změnila s otevřením tábora pro uprchlíky. Jednou v noci sebrali kus střechy, pak se napíchli na elektřinu, jindy zničili auto zaparkované na dvoře. Pojistit nás ale nikdo nechce, řekla podnikatelka, která chtěla sklad pronajmout a přestěhovat se jinam. Zájem o něj projevila jen jedna nevládní organizace.

"Od policie nic nečekám. Projíždí tudy každý den, vidí, co se tu děje, ale neudělají nic," říká žena. První krádež nahlásila policii, ale zloději přišli i po dvě další noci. Třetí noc ohrožovali noži jejího bratra, který spal uvnitř. Policie přijela až za dvacet minut. "Nevím, proč nemohli vzít auto a hlídkovat tu v noci," postěžovala si podnikatelka.

Chariklia je rozzlobená, ale chce si uchovat empatii. "Věřím, že stejně jako mezi námi jsou i mezi běženci lidé dobří a špatní. Jsou zoufalí. Kdybych byla na jejich místě, sama nevím, jak bych se zachovala," zamyslela se.

Lesbos je zapomenutý ostrov. Nechali svému osudu migranty i místní. Kvůli migrační politice EU, která nechává žadatele o azyl na řeckých ostrovech, žije na Lesbu na 27.000 běženců, ostrov má přitom asi 80.000 obyvatel. Tábor Moria je jako další město. Pokud by se tento poměr přepočetl například na Barcelonu, žilo by v katalánské metropoli 540.000 migrantů. V lese mezi blátem a odpadky.

To vše je výbušný koktejl, z něhož těží ultrapravice. Chariklia je se svým názorem na migranty na Lesbu skoro výjimkou. Mezi místními obyvateli roste nevraživost a v posledních dnech se množí xenofobní útoky. Na silnicích a plážích stojí hlídky domobrany, jejichž členové pronásledují migranty i humanitární pracovníky. V noci na sobotu tam někdo zapálil denní centrum pro uprchlíky.

"Některé nevládní organizace, například Lékaři bez hranic, dělají velmi důležitou práci," uznává starosta Morie, vesnice u tábora pro migranty, u jejíchž bran stojí místní a hlídají vstup do obce. Ne všichni jsou ale podle starosty z vesnice, přijeli i "radikálové" odjinud. I on však přiživil nedůvěřivost k nevládním organizacím. "Když dorazí migranti, už je čekají na pláži. Vědí přesně, kam a kdy dorazí. Jak je to možné? Kdo je informuje?" diví se starosta.

Mnozí místní na Lesbu tvrdí, že je v represivní atmosféře obtížné vyjadřovat se pozitivně o migrantech. Umělecký pár, který má řemeslnou dílnu v Mytilini, chtěl před několika měsíci dát práci jednomu z běženců, ale kvůli nátlaku okolí to neudělal.

Některé momenty připomínají staleté nacionalistické vášně na ostrovech, které byly do roku 1912 součástí osmanské říše a na nichž se vždy žilo ve stínu tureckého nepřítele. Jeden místní učitel se znepokojením vypráví, jak jeho kolega tento týden na základní škole nutil žáky pokleknout a modlit se za řeckou vlast proti "bezprostřednímu" nebezpečí války s Tureckem.

"Musíme zvednout hlas proti násilí na tomto ostrově. Dostáváme výhrůžky, nemáme svobodu pohybu. Útočí nejen na uprchlíky, ale i na každého, kdo se postaví na jejich stranu. Chápu, že lidé mají strach, ale nesmíme dopustit, aby vzali spravedlnost do svých rukou," varuje Efi Latsudiová, aktivistka, která dovedla k soudu stížnost na dva místní obyvatele za to, že jí vyhrožovali na sociální síti Facebook. Minulý týden dostali tři měsíce vězení.

Související

Více souvisejících

Řecko uprchlíci uprchlické tábory xenofobie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 30 minutami

před 58 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy