Na Lesbu jsou ponecháni svému osudu migranti i místní. Podnikatelka odmítá podlehnout xenofobii

Podnikatelka Chariklia Dooniaová se s pláčem dívá na svůj vyrabovaný sklad potravin, který leží asi 100 metrů od prvních stanů obklopujících přeplněný tábor s migranty na řeckém ostrově Lesbos.

Zloději přišli minulou středu, vrátili se ve čtvrtek a přišli i v pátek, napsal deník La Vanguardia. A ač obchodnice už utrpěla velké ztráty v podnikání, odmítá podlehnout xenofobii, jež narůstá v posledních týdnech na tomto ostrově v Egejském moři blízko Turecka.

"Sebrali všechno. Víno, nealkoholické nápoje, sušenky, cukr, plenky... Nechali jen vodu a čisticí prostředky," popsala Chariklia. Ztráty dosud vyčíslila na 5000 eur (asi 128.000 Kč). Její velkoobchod je na cestě plné skladů a obchodů, mezi nimiž není podle ní žádný, který by alespoň jednou nevykradli. Sklady leží u tábora Moria, kde žije 20.000 migrantů v bídných podmínkách, v zimě, v přístřešcích bez tekoucí vody a elektřiny.

Když Chariklia pozemek před deseti lety koupila, zdálo se to jako dobrá volba. Oblast byla bezpečná, ceny tam byly nízké a místo vzdálené jen šest kilometrů od hlavního města ostrova Mytilini. Situace se ale změnila s otevřením tábora pro uprchlíky. Jednou v noci sebrali kus střechy, pak se napíchli na elektřinu, jindy zničili auto zaparkované na dvoře. Pojistit nás ale nikdo nechce, řekla podnikatelka, která chtěla sklad pronajmout a přestěhovat se jinam. Zájem o něj projevila jen jedna nevládní organizace.

"Od policie nic nečekám. Projíždí tudy každý den, vidí, co se tu děje, ale neudělají nic," říká žena. První krádež nahlásila policii, ale zloději přišli i po dvě další noci. Třetí noc ohrožovali noži jejího bratra, který spal uvnitř. Policie přijela až za dvacet minut. "Nevím, proč nemohli vzít auto a hlídkovat tu v noci," postěžovala si podnikatelka.

Chariklia je rozzlobená, ale chce si uchovat empatii. "Věřím, že stejně jako mezi námi jsou i mezi běženci lidé dobří a špatní. Jsou zoufalí. Kdybych byla na jejich místě, sama nevím, jak bych se zachovala," zamyslela se.

Lesbos je zapomenutý ostrov. Nechali svému osudu migranty i místní. Kvůli migrační politice EU, která nechává žadatele o azyl na řeckých ostrovech, žije na Lesbu na 27.000 běženců, ostrov má přitom asi 80.000 obyvatel. Tábor Moria je jako další město. Pokud by se tento poměr přepočetl například na Barcelonu, žilo by v katalánské metropoli 540.000 migrantů. V lese mezi blátem a odpadky.

To vše je výbušný koktejl, z něhož těží ultrapravice. Chariklia je se svým názorem na migranty na Lesbu skoro výjimkou. Mezi místními obyvateli roste nevraživost a v posledních dnech se množí xenofobní útoky. Na silnicích a plážích stojí hlídky domobrany, jejichž členové pronásledují migranty i humanitární pracovníky. V noci na sobotu tam někdo zapálil denní centrum pro uprchlíky.

"Některé nevládní organizace, například Lékaři bez hranic, dělají velmi důležitou práci," uznává starosta Morie, vesnice u tábora pro migranty, u jejíchž bran stojí místní a hlídají vstup do obce. Ne všichni jsou ale podle starosty z vesnice, přijeli i "radikálové" odjinud. I on však přiživil nedůvěřivost k nevládním organizacím. "Když dorazí migranti, už je čekají na pláži. Vědí přesně, kam a kdy dorazí. Jak je to možné? Kdo je informuje?" diví se starosta.

Mnozí místní na Lesbu tvrdí, že je v represivní atmosféře obtížné vyjadřovat se pozitivně o migrantech. Umělecký pár, který má řemeslnou dílnu v Mytilini, chtěl před několika měsíci dát práci jednomu z běženců, ale kvůli nátlaku okolí to neudělal.

Některé momenty připomínají staleté nacionalistické vášně na ostrovech, které byly do roku 1912 součástí osmanské říše a na nichž se vždy žilo ve stínu tureckého nepřítele. Jeden místní učitel se znepokojením vypráví, jak jeho kolega tento týden na základní škole nutil žáky pokleknout a modlit se za řeckou vlast proti "bezprostřednímu" nebezpečí války s Tureckem.

"Musíme zvednout hlas proti násilí na tomto ostrově. Dostáváme výhrůžky, nemáme svobodu pohybu. Útočí nejen na uprchlíky, ale i na každého, kdo se postaví na jejich stranu. Chápu, že lidé mají strach, ale nesmíme dopustit, aby vzali spravedlnost do svých rukou," varuje Efi Latsudiová, aktivistka, která dovedla k soudu stížnost na dva místní obyvatele za to, že jí vyhrožovali na sociální síti Facebook. Minulý týden dostali tři měsíce vězení.

Související

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

Více souvisejících

Řecko uprchlíci uprchlické tábory xenofobie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

před 46 minutami

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

před 1 hodinou

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

před 1 hodinou

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

před 2 hodinami

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

před 3 hodinami

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

před 3 hodinami

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 4 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy