Na Slovensku bude od čtvrtka nouzový stav, hromadné akce se úplně neomezí

Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na dobu 45 dnů. Rozhodla o tom dnes vláda, oznámil premiér Igor Matovič. V praxi by běžný život lidí neměl být zatím ovlivněn, vláda totiž nerozhodla o omezení základních práv.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí před jednáním vlády řekl, že nouzový stav zjednoduší nákup potřebných ochranných prostředků a umožní nasazovat zdravotníky v nemocnicích podle potřeby, tedy i bez jejich souhlasu. Podle nového šéfa správy státních hmotných rezerv je země z hlediska zásob potřebného zboží připravena lépe než na jaře.

Podle zákona může nouzový stav trvat nejdéle 90 dnů. K jeho opětovnému vyhlášení přistoupila vláda poté, co Slovensko zaznamenalo rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem.

"Uvidíme, jak se projeví cestování na Dušičky, a následně se rozhodneme, zda pokračujeme, nebo se budeme moci vrátit do normálu. Máme to společně ve vlastních rukou," uvedl Matovič.

Bývalý premiér Peter Pellegrini kritizoval, že tentokráte bude nouzový stav platit plošně pro celý stát. "Z toho usnesení není jasné, na jaká práva a svobody chce vláda sáhnout, jaká práva chce omezit, proč musela vyhlásit plošně nouzový stav," řekl novinářům Pellegrini, kterého v čele vlády vystřídal v březnu právě Matovič po přesvědčivém volebním vítězství svého protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Ministr obrany Jaroslav Naď novinářům řekl, že nouzový stav nelze vyhlásit pouze pro jednotlivé sektory, jak to učinila předchozí vláda.

Sdružení velkých zaměstnavatelů Klub 500 zase tvrdí, že pro vyhlášení nouzového stavu pro celou republiku nejsou splněny zákonné důvody, protože na polovině území Slovenska jsou regiony s nízkým výskytem onemocnění.

Letos na jaře se nouzový stav s výjimkou Velikonoc vztahoval na Slovensku pouze na sektory zdravotnictví a později také oblast sociálních služeb. Skončil v červnu. Nouzový stav tehdy Matovičova vláda využila také k tomu, aby o velikonočních svátcích omezila cestování lidí v zájmu zpomalení šíření nemoci covid-19.

Slovensko kromě vyhlášení nouzového stavu zpřísňuje i karanténní omezení. Od čtvrtka se vrátí povinné venkovní nošení roušek, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka s výjimkou členů jedné domácnosti. Překrytí nosu a úst bude nadále povinné pro starší žáky na školách stejně jako pro všechny v interiérech budov.

Matovič dnes také oznámil, že hromadných akcí se nově bude moci účastnit nanejvýše 50 lidí. Návrh ústředního krizového štábu přitom počítal s plošným zákazem jejich konání, a to s výjimkou svateb či křtů a akcí, kde účastníci budou mít negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 12 hodin. Původní plán zakázat konání hromadných akcí včetně účasti lidí na mších kritizovali například zástupci katolické církve, ke které se hlásí většina obyvatel Slovenska.

Také Česko se vrací k nouzovému stavu, začne platit v pondělí 5. října. Ministr zdravotnictví Roman Prymula tento krok zdůvodnil snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Bez vyhlášení nouzového stavu by podle něj mohl počet pacientů s covidem-19 koncem října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení.

Související

Robert Fico

Fico využil 28. říjen ke kritice. Zmínil Fialův údajný exces, jde i o Babiše

V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) rozhodl zkritizovat předsedu české vlády Petra Fialu (ODS). Ficovi se totiž nelíbily jeho výroky k uzavření smíru mezi Bratislavou a českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Fico doufá, že šlo o ojedinělý exces.

Více souvisejících

Slovensko vláda SR Igor Matovič (OLaNO) Marek Krajčí (ministr SR) nouzový stav Peter Pellegrini Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy