Slovensko si dnes připomíná tři roky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Vpodvečer se k tomu koná on-line shromáždění, které svolala občanská iniciativa Za slušné Slovensko. Jejich památku dnes na bratislavském Náměstí SNP uctila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Streamované vysílání s názvem Nezapomínáme - Tři roky bez Jána a Martiny se uskuteční na facebooku v 17:30, vystoupí při něm rodiče zavražděného páru, novináři či duchovní. Kromě vzpomínky na zavražděný pár je smyslem shromáždění vyzdvihnout význam svobodné žurnalistiky v demokracii, uvedli pořadatelé.
Další vzpomínkové akce se budou konat v on-line prostředí v následujícím týdnu.
Čaputová dnes novinářům řekla, že události z posledních měsíců potvrzují, že podezření, o kterých psal Kuciak, byla pravdivá. Věří, že v nejbližších měsících se Slovensko dočká odsouzení objednavatelů vraždy, což považuje za důležité pro nastolení spravedlnosti na Slovensku. Nakonec vyzvala všechny, aby si večer připomněli smrt obou mladých lidí minutou ticha.
Na svém twitterovém účtu si smrt Kuciaka a jeho snoubenky připomněla také místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Uvedla, že bezpečnost a ochrana novinářů je prioritou Evropské komise a jejího plánu pro demokracii a v každém členském státě státě by se novináři měli věnovat investigativní práci beze strachu.
Ján Kuciak and his fiancée Martina Kušnírová were killed 3 years ago. The safety and protection of journalists is a priority for the Commission #EUdemocracy and it should be so for every Member State so that journalists can investigate without fear. #AllForJan #AllForMartina pic.twitter.com/rXI1Tzhz34
— Věra Jourová (@VeraJourova) February 21, 2021Kuciak a Kušnírová byli zastřeleni 21. února 2018 ve svém domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Prokurátor v roce 2019 z činu obžaloval čtyři lidi. Vrah Miroslav Marček se k činu přiznal a loni v dubnu mu za to soud uložil trest vězení na 23 let, který pak nejvyšší soud zpřísnil o dva roky.
Jedním z obžalovaných je i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, o jehož kauzách novinář Kuciak ze serveru Aktuality.sk psal. Loni v září soud první instance v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách ale Kočnera zprostil obžaloby z objednání této vraždy. Prokurátor se proti rozsudku odvolal.
Rakouský klub novinářů ÖJC dnes vyzval Slovensko, aby objasnilo pozadí vraždy. Za nedůstojné pro členský stát EU považují rakouští novináři to, že dosud nebyl vydán rozsudek proti strůjcům vraždy. ÖJC rovněž vyzval Evropskou komisi, Evropský parlament a Radu Evropy, aby vyvinuly větší tlak na slovenské orgány z cílem zcela vyjasnit případ Kuciak. Evropská unie by podle klubu měla být globálním modelem dodržování svobody tisku, bohužel tomu ale tak není, jak ukazují příklady v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, na Maltě či ve Španělsku.
Související

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ
Ján Kuciak , Martina Kušnírová , vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Slovensko
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
včera

Trump se ptá, zda slyšel dobře. Ostře reagoval na slova Medveděva o jaderných zbraních
včera

Policie překazila možný útok cizince v Praze. Cílem mělo být hlavní nádraží
včera

Prázdninové počasí nenaváže na závěr června. Rozdíl bude několik stupňů
včera

Zelenskyj měl v Polsku zemřít. Ukrajinci tvrdí, že zmařili atentát
včera

Na Mladoboleslavsku narazil autobus do stromu. Několik lidí se zranilo
včera

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů
včera

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
včera

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
včera

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
včera

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
včera

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
včera

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
včera

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
včera

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
včera

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
včera

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
včera

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
včera

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
včera
Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.
Zdroj: Libor Novák