Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před třemi lety. Návrh, který byl vytvořen zástupci Evropské komise v rámci iniciativy pro inovativní léčiva (IMI), byl ale zamítnut. S exkluzivním odhalením přichází britský deník Guardian.

Ve svém návrhu komise uvedla, že výzkum by mohl urychlit vývoj vakcín proti prioritním patogenům na co nejkratší možnou dobu, ale podle deníku Guardian farmaceutické společnosti, které spadají do systému IMI, tuto ideu zavrhly. Správní rada IMI je složena z členů Evropské komise a zástupců Evropské federace farmaceutického průmyslu (EFPIA), kam můžeme zařadit firmy jako Pfizer nebo Johnson & Johnson. Guardian uvádí, že informace o odmítnutí návrhu byly obsaženy ve zprávě Corporate Europe Observatory (CEO).

V současné době je v klinických studiích osm potenciálních kandidátů na vakcínu proti covid-19, ale neexistuje žádná záruka, že vakcína bude v budoucnosti opravdu vyvinuta. V posledních týdnech došlo ke kritice farmaceutického průmyslu za to, že upřednostnil léčbu chronických onemocnění, která jsou více zisková, před infekcemi.

V minulém roce se podle analýzy Bloomberg Intelligence zjistilo, že 20 největších farmaceutických firem se zaměřovalo na zhruba 400 výzkumů, přibližně polovina se soustředila na léčbu rakoviny, jen 65 se věnovalo infekcím.

Podle Guardian IMI vyslovila nesouhlas i v roce 2018 v otázce financování projektu s nadací, která usilovala o řešení prioritních infekcí, jako byl SARS nebo MERS, které vyvolávají koronaviry.

Návrh z roku 2017 zahrnoval zdokonalení počítačových simulací a analýzy testování na zvířatech, aby regulační orgány získali větší důvěru ve schvalování vakcín. „Zatímco návrh nebyl podporován průmyslovým odvětvím EFPIA, je toto téma považováno za velmi důležité a bude dále diskutováno,“ stojí uvedeno ve zprávě podle Guardianu. Závěrem se dodává, že se neočekává okamžitá investice. Přesto mluvčí IMI uvedla, že infekční choroby a vakcíny byly prioritou od samého začátku. Vypíchla projekt Zapi zahájený v roce 2015 po epidemii eboly za 20 milionů eur.

Zpráva CEO uvedla, že existují značné mezery ve výzkumu IMI, a zpochybnila, jestli by IMI i nadále měla být hlavním hnacím motorem medicíny. Podle Guardianu bylo ve zprávě bylo uvedeno, že na 7 z 25 priorit WHO nevedlo IMI žádný výzkum. Výzkumy, kterým IMI věnovalo svou pozornost, se týkají Alzheimerovy choroby, a to hned v 17 projektech, poté 12 výzkumů zabývajících se diabetem a 10 rakovinou. Ačkoliv jsou to nemoci důležité, podle Guardianu neexistuje žádný širší zájem o poskytování léčby, což ve zprávě vede k otázce, zda byly peníze EU správně použity.

„Je zřejmé, že tyto nemoci netrpí selháním trhu, protože globální farmaceutický průmysl do nich již investuje velké prostředky, což není překvapivé, vzhledem k velkému tržnímu potenciálu nových léčebných postupů,“ uvádí organizace CEO. Mluvčí IMI dodala, že financování v oblasti infekčních chorob bylo hrazeno až z třetiny rozpočtu, včetně léčby eboly nebo tuberkulózy.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování EU (Evropská unie) nemoci evropská komise farmaceutické firmy farmacie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy