Náhlý zvrat v uprchlické krizi: Proč do Španělska připlouvá méně uprchlíků?

Počet migrantů připlouvajících po moři do Španělska se letos výrazně snížil. Podle pozorovatelů a expertů oslovených agenturou AFP za poklesem stojí především Maroko, které po uzavření dohod s Madridem a Bruselem nenechává utečence vyplout ze svých břehů.

Podle posledních údajů španělského ministerstva vnitra připlulo od letošního ledna do Španělska 15.683 migrantů, tedy o 45 procent méně, než v prvních osmi měsících roku 2018.

Španělská námořní cesta se stala hlavní migrační trasou do Evropy poté, co Evropská unie uzavřela dohodu s Tureckem v roce 2016 a Itálie loni uzavřela svoje přístavy. Podle posledních údajů však nyní více utečenců míří do Evropy východním středomořím do Řecka.

Maročtí policisté "zabraňují vyplutí člunů, zatímco předtím je nechávali být," uvedl José Encinas, představitel civilní gardy v Andalusii na jihu Španělska, kam většina lodí s utečenci připlouvá. Podle nejmenovaného zdroje z jedné mezinárodní organizace úřady rozmístily na severu Maroka na strategické pozice policisty, kteří vyplutím zabraňují.

Někteří experti tvrdí, že Maroko využívá migraci jako páku při vyjednávání s Madridem. "Momenty, kdy se v minulosti dvoustranné vztahy mezi Marokem a Španělskem zadrhávaly, se časově shodovaly s růstem počtu příchozích migrantů do Španělska. Když se vztahy zlepšovaly, tak příchody znatelně klesaly," řekl AFP expert z barcelonského výzkumného centra pro mezinárodní záležitosti. "Když chce Maroko více peněz, otevře kohoutky migrace a když ty peníze dostane, tak je zase zavře," dodává Encinas z civilní gardy.

Španělský premiér Pedro Sanchez, který nastoupil do funkce loni v červnu, kdy migrace do Španělska prudce rostla, vyslal opakovaně svoje ministry do Rabatu a následně Maroko i sám navštívil a setkal se s králem Mohammedem VI.

Letos v únoru zemi navštívil i španělský král Felipe VI., který dohlížel na podpis jedenácti dvoustranných dohod. Oproti lednu 2019 pak o měsíc později poklesl počet příchozích migrantů více než čtyřikrát, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Rabat především získal od Madridu finanční pomoc. Španělsko mu v srpnu poskytlo 32 milionů eur (téměř 827 milionů korun) na kontrolu nelegální migrace, o měsíc dříve mu dalo 26 milionů eur (asi 672 milionů korun) na vozidla pro ministerstvo vnitra.

Marocké a španělské úřady si vzájemnou spolupráci pochvalují a chtějí v ní nadále pokračovat. Organizace hájící lidská práva, například Amnesty International, však odsuzují fakt, že evropské státy v podstatě platí za ochranu svých hranic jiným zemím. Nelíbí se jim rovněž rychlé vracení migrantů zpět do Maroka a nucené přesídlování utečenců, kterého se podle nich dopouští marocká policie při snaze dostat migranty dále od pobřeží.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci Španělsko Maroko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy