NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje historička Katja Hoyerová v komentáři pro server Washington Post. Expertka na moderní německé dějiny připomíná, že u našich západních sousedů odchází po šestnácti letech vlády sedmašedesátiletá kancléřka Angela Merkelová a voliči rozhodnout, kdo ji vystřídá.

Kontinuita, nebo změna?

"Mohou být parlamentní volby 26. září šancí pro Němce, aby vyslali signál dlouho odkládané generační změny?" táže se historička. Podotýká, že odchod Merkelové z politiky zdánlivě zbavil voliče možnosti volit kontinuitu.

Merkelová je ve skutečnosti nadále zdaleka nejpopulárnějším politikem v zemi, což vede její potenciální nástupce ke zdůrazňování pokračování současných trendů namísto jejich změny, konstatuje Hoyerová. Dodává, že odchod Merkelové by měl i tak otevřít možnost pro nástup nové generace.

Velké strany se nicméně rozhodly hrát na osvědčenou kartu, poukazuje expertka. Připomíná, že lídr vládnoucích křesťanských demokratů (CDU) Armin Laschet se bezostyšně snaží voličům prodat jako "Merkelová v kalhotách", je o pouhých sedm let mladší, kopíruje centristický kurz stávající kancléřky a jeho program s názvem "Stabilita a obnova" nenaznačuje žádné rapidní změny.

V jistých směrech má Laschetova kampaň záměrně nádech minulého století, uchyluje se ke staré antikomunistické rétorice a pod heslem "zabraňme posunu doleva" varuje voliče před potenciální levicovou koalicí sociálních demokratů (SPD) a socialistů z Die Linke, nastiňuje autorka komentáře. Laschet podle ní zjevně přehlédl, že komunismus již dávno není světová hrozba, jejíž ruka by sahala až do Berlína.

Die Linke vykazuje v průzkumech podporu jen okolo 6 % a Laschetova kampaň ve studenoválečném stylu se očividně míjí účinkem, jelikož CDU míří k nejhoršímu volebnímu výsledku v dějinách, konstatuje historička. Poukazuje, že momentálně by pro tuto stranu, která zcela dominovala německá poválečné politice, hlasovala jen pětina voličů.

Promarněná šance

Za poněkud pozoruhodnou označuje odbornice skutečnost, že i lídr SPD Olaf Scholz vystupuje jako pokračovatel Merkelové. Německý volební systém ale téměř vždy generuje koaliční vlády, a tak SPD od roku 2013 vládla právě s kancléřčinou CDU a Scholz byl tři roky vicekancléřem, vysvětluje Hoyerová. Dodává, že právě platforma kontinuity posiluje jeho postavení, což mu umožňuje vést poměrně nenápadnou, nicméně rozhodnou kampaň bez větších dramat a skandálů, které sužují jeho rivala.

"Laschet promrhal skutečnou šanci prokázat svůj merkelovský kredit během velké povodňové krize, která přišla v červenci na jeho vlastním dvorku, v zemi Severní Porýní-Vestfálsko, které vede," pokračuje historička. Uvádí, že katastrofa, při níž zahynulo přes 180 lidí, upnula naděje zoufalých přeživších ohledně pomoci a záruk k politikům, ale Laschet se dopustil závažné chyby - když prezident Frank-Walter Steinmeier pronášel pohnutý a smuteční projev, Laschet v povzdálí se culil jako drzý školák, což je velký posun od střízlivého stylu Merkelové.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Scholz se proti tomu objevil na místě v pozici vicekancléře, který zastupuje Merkelovou během její cesty do Spojených států a poslední návštěvy Bílého domu, působil klidně a otevřeně, podobně jako kancléřka, konstatuje autorka komentáře. Podotýká, že od té chvíle se Scholz snaží ještě více podobat političce, kterou by rád v úřadu nahradil, a list Süddeutsche Zeitung například nedávno otiskl jeho celostránkovou fotku, na níž má ruce na úrovni pasu a prsty v gestu, jež proslavilo stávající kancléřku.

Scholzova strategie sázející na bezpečí kontinuity zjevně funguje, vyzdvihuje historička. Připomíná, že SPD vyletěla v průzkumech z červnových 17 % na aktuálních 25 %. Na druhou stranu se jen 12 % voličů domnívá, že tato strana se dokáže nejlépe popasovat s problémy, kterým Německo čelí, upozorňuje Hoyerová. Odkazuje na průzkum, podle něhož by CDU získala až 40 % hlasů, kdyby ji vedl Markus Söder, čtyřiapadesátiletý bavorský premiér s pověstí rozhodného politika, který navrhuje konkrétní politické, ekonomické i společenské změny.

"V tomto kontextu Scholzova relativní obliba příliš neukazuje na touhu Němců po bezpečí kontinuity, ale na frustraci z nedostatku důvěryhodných kandidátů přinášejících změnu," domnívá se expertka. Deklaruje, že změny se nebojí němečtí voliči, ale politici, díky čemuž může země promarnit šanci posunout svou demokracii do 21. století.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Olaf Scholz Armin Laschet (CDU)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 33 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy