Německo prodlužuje o 14 dní hraniční kontroly s Českem

Německo ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, naopak stálá ostraha hranic s Českou republikou je o dalších 14 dní prodloužena. Dnes to oznámil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Za důvod prodloužení kontrol označil Seehofer vysokou míru nákazy koronavirem v Česku.

"Situace v Česku ještě není stabilní," řekl Seehofer. "Rozhodl jsem o prodloužení kontrol o dalších 14 dní," uvedl ministr vnitra. Kontroly, které byly prozatím stanoveny do 31. března, tak na pomezí Česka s německými spolkovými zeměmi Bavorsko a Sasko potrvají nejméně do 14. dubna.

"Kontroly s Tyrolskem prodlužovat nebudu, jsou již skončené," řekl Seehofer o rakouské spolkové zemi. Stálá ostraha hranic s Tyrolskem tak končí dříve než o půlnoci v noci na čtvrtek. Na hranicích s Rakouskem ale Německo pokračuje v namátkových kontrolách, které zavedlo v roce 2015 kvůli migrační krizi.

Stálé kontroly na hranicích s Českem a Tyrolskem obnovilo Německo letos 14. února, aby si tak kvůli pandemii nemoci covid-19 vymohlo dodržování karanténních opatření. Obě země tehdy Německo označilo za oblasti s výskytem mutací koronaviru. To od neděle 28. dubna už neplatí, Česko je nově epidemicky vysoce rizikovou oblastí kvůli vysoké míře nákazy a Tyrolsko jen rizikovou oblastí.

Kritériem pro označení oblasti za vysoce rizikovou je více než 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. A právě tento limit případů Česko výrazně překračuje, podle portálu Corona in Zahlen vykazuje za sedm dní průměr 461,7 případu na 100.000 obyvatel. V Německu činí tato hodnota 135,2 případu, uvádí Institut Roberta Kocha, který je německým úřadem pro prevenci a potírání nemocí.

Vysoce rizikovou oblastí je od uplynulé neděle celá Francie, se kterou ale Německo stálé hraniční kontroly neobnovilo. Seehofer v minulosti tento nepoměr zdůvodnil tím, že o kontroly s Rakouskem a Českem výslovně požádaly Sasko s Bavorskem.

Spolková policie na dnešní tiskové konferenci bez bližšího upřesnění sdělila, že na hranicích Německa s Českem a Tyrolskem bylo od 14. února do uplynulého víkendu zkontrolováno 832.000 lidí, z nichž 75.000 nemělo vyplněn digitální vstupní formulář a 37.000 se neprokázalo povinným koronavirovým testem. Tyto nedostatky je možné na některých přechodech napravit. Do Německa tak za uvedené období nakonec nebylo vpuštěno 70.000 osob.

Digitální formulář není nyní při příjezdu z Česka nutné vyplňovat, pokud cestující Německem jen projíždí, případně pokud bez zastávky projel i Českem. Z testu jsou od neděle vyjmuti řidiči nákladní dopravy a lidé, kteří Německem pouze projíždějí. Pendleři jsou nadále pravidelně testováni, vstupní formulář ale podle spolkové policie mohou vyplňovat jen jednou týdně.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

Německo Horst Seehofer hranice

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 31 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval

Během posledních dnů na se veřejným prostorem začaly šířit informace o tom, že by Ukrajina mohla být „měsíce“ od vývoje své vlastní jaderné zbraně. Ukrajinské úřady toto obvinění ale důrazně odmítly.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy