Německo zatím nedá termín, kdy uvolní opatření. Kontroly na hranicích s ČR nezavede

Německo zatím nezavede kontroly na hranicích s Českem, jak o tom uvažoval ministr vnitra Horst Seehofer. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl mluvčí resortu Björn Grünewälder. Stejně tak spolková republika zatím nepočítá s kontrolami na hranicích s Polskem, Nizozemskem a Belgií, chystá ale 14denní karanténu pro lidi, co přicestují. Na pendlery se toto opatření vztahovat nebude.

V Německu od 16. března platí nařízení, podle něhož přes hranice s Rakouskem, Francií, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem mohou jen lidé, kteří k tomu mají pádný důvod. Na jeho dodržování dohlížejí pohraničníci.

Seehofer původně chtěl, aby se kontroly rozšířily i na zbylou čtveřici zemí, s nimiž spolková republika sousedí. Takzvaný korona-kabinet, v němž zasedá kancléřka Angela Merkelová a někteří ministři, se pro to ale dnes nevyslovil. Mluvčí Grünewälder však poznamenal, že i v okolí těchto hranic jsou nyní kontroly častější.

Jednotlivým spolkovým zemím dnes korona-kabinet doporučil, aby od 10. dubna všem Němcům, občanům EU nebo dlouhodobě v Německu žijícím lidem nařídily dvoutýdenní domácí karanténu, pokud předtím byli více dní v zahraničí. Opatření se nemá vztahovat na takzvané pendlery, tedy lidi, kteří každý den dojíždějí za prací přes hranice. Další výjimky mají platit pro zdravotníky nebo diplomaty. O možném zavedení povinnosti nosit roušky dnes členové vlády nejednali.

Německá vláda zatím nechce uvést konkrétní termín, kdy by mohla začít postupně rušit opatření přijatá v boji proti koronaviru. Je na to příliš brzy, je přesvědčen mluvčí vlády Steffen Seibert, podle něhož by to navíc bylo nezodpovědné. Jasný termín, kdy chce začít rušit přijatá nařízení, dnes zveřejnilo Rakousko. O úlevách uvažuje i Česko.

"Žádný pevný termín nemůžeme dát," zdůraznil dnes Seibert, který připomněl, že takto se opakovaně vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová. Poznamenal také, že Merkelová samozřejmě každý den uvažuje o tom, jak a kdy bude možné opatření uvolnit. Vše ale záleží na vývoji epidemie.

K tomu, aby země koronavirus zvládla, má přispět i nová mobilní aplikace, kterou si za pár dnů nebo maximálně týdnů budou moci lidé dobrovolně nainstalovat. Když se ukáže, že se setkali s někým, u něhož se prokázala nákaza, bude je o tom aplikace informovat.

Nemocnicím má zase pomáhat registr, v němž nyní všech 1160 takových zařízení musí zaznamenávat počet lůžek intenzivní péče, která mají k dispozici. V případě, že by jich v některém regionu nebyl dostatek, bude pak možné pacienty převézt jinam.

Důsledky epidemie se zabývají také školy a učitelé. Jejich sdružení dnes žákům se špatnými výsledky doporučilo, aby dobrovolně rok opakovali, spíše než aby šli do nového školního roku s velkou ztrátou oproti ostatním.

Související

Více souvisejících

Německo hranice Česká republika Horst Seehofer Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy