Německo zpřísní karanténní opatření zřejmě až od 15. října, výjimky pro pendlery mají zůstat

Nová zpřísněná karanténní opatření po návratu z rizikové oblasti, mezi něž patří i Česko, nezačnou v Německu platit od 1. října, jak bylo dosud očekáváno, ale zřejmě až od 15. října. Uvedl to mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter, oznámila dnes německá zpravodajská stanice n-tv. K tomuto datu se totiž Německo chystá zprovoznit systém digitálního hlášení návratu z cest.

Nadále tak platí výjimky pro řidiče kamionů či pendlery, které spolková vláda a také vlády jednotlivých německých spolkových zemí chtějí zachovat.

Snadné každodenní překračování hranice za prací je důležité nejméně pro 60.000 Čechů. Tolik jich podle Asociace pendlerů České republiky z Česka do Německa dojíždí. Protože od pátku minulého týdne je celé Česko na německém seznamu rizikových oblastí, je cestování do Německa omezeno.

Hranice uzavřené nejsou, pro vstup do Německa z rizikové oblasti je ale požadován negativní test, který není starší než 48 hodin. Pokud ho člověk nemá, musí nastoupit do karantény a rozboru se podrobit nejdéle do 72 hodin. Od začátku října pak měla být karanténa vyžadována plošně s tím, že ukončit by ji bylo možné až po pěti dnech negativním testem. Toto omezení ale podle Altera začne platit nejspíše až od 15. října. Výjimky z těchto povinností mají mimo jiné řidiči kamionů, pendleři či lidé projíždějící Německem.

Výjimky budou platit i po říjnovém zpřísnění podmínek, není ale vyloučeno, že v případě pendlerů budou rozšířeny o testy. Vedení bavorského okresu Cham již předem avizovalo, že Češi jezdící do Bavorska za prací budou mít rozbory k dispozici zdarma.

Jak přesně budou karanténní opatření pro překračování hranic vypadat, je podle spolkového ministerstva zdravotnictví v kompetenci jednotlivých spolkových zemí. Bavorské ministerstvo zdravotnictví na webu uvádí, že výše zmíněné výjimky platí do 3. října a že v případě potřeby budou prodlužovány. Uzavírat hranice Bavorsko nechce, v úterý to prohlásil bavorský premiér Markus Söder.

Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová v úterý oznámila, že Sasko umožní bez povinné karantény krátkodobé překračování hranic mezi Německem a Českem. Do Saska bude z Česka možné vstoupit na 24 hodin, Němci pak budou moci v Česku zůstat až 48 hodin. Příslušné nařízení podle dnešního oznámení saského ministerstva zdravotnictví vstoupí v platnost od 1. října. Pro delší cesty je pro návrat z rizikové oblasti nadále nezbytný negativní test, nebo karanténa s následným rozborem v Německu.

Počínaje 1. říjnem Německo ruší plošné varování před cestami do zemí mimo Evropskou unii, Británie a neunijních států schengenského prostoru, epidemickou situaci pak v těchto třetích zemích bude vyhodnocovat zvlášť. Opatření kvůli koronaviru původně Berlín vyhlásil pro celý svět v březnu, tedy na začátku pandemie nemoci covid-19, postupně ho ale pro EU a přidružené státy zmírnil. Ministerstvo zahraničí však předem upozornilo, že na možnosti cestovat se změní jen málo. Nadále totiž bude platit, že na země považované za rizikové se bude vztahovat cestovní varování.

Související

Více souvisejících

Německo hranice Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy