Němečtí zemědělci zablokovali centrum Berlína, vadí jim přísnější ochrana přírody

Desítky tisíc zemědělců s traktory dnes na protest proti stále přísnějším pravidlům na ochranu životního prostředí zablokovaly centrum Berlína. Na demonstraci s projevem vystoupila ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, která podpořila jasná pravidla ochrany spodních vod a hmyzu. Zemědělci její vystoupení odměnili hlasitým bučením, napsala agentura DPA. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová vyzvala Němce, aby se snažili problémům farmářů lépe porozumět.

Do centra metropole dnes podle pořadatelů dorazilo 5600 traktorů a 40.000 nespokojených zemědělců. Policie napočítala v ulicích hlavního města celkem 8600 traktorů, ne všechny ale podle ní dojely až k Braniborské bráně, kde se demonstrace konala.

Na transparentech měli protestující sedláci hesla jako "Žádní zemědělci, žádné jídlo, žádná budoucnost", "Když zruinujete sedláky, budete jídlo dovážet" či "Spolu místo proti sobě". "My zemědělci toho máme plné zuby, že jsme otloukánci národa," řekl agentuře DPA Norbert Stamm, který obhospodařuje pole v okolí Leverkusenu. Sedláci si podle něj zaslouží větší respekt i odpovídající ohodnocení.

Během projevu ministryně životního prostřední Schulzeové, ve kterém sedlákům řekla, že chce být součástí řešení a ne jeho překážkou, se k ní mnozí nespokojení hospodáři demonstrativně otočili zády. "Máme plné zuby téhle ideologické politiky," křičel na ministryni někdo z davu. Schulzeová na farmáře apelovala, že je i v jejich zájmu chránit přírodu. Poukázala také na to, že každý Němec ročně odvádí 114 eur (asi 2900 Kč) na společnou unijní zemědělskou politiku, díky které pak zemědělci čerpají dotace.

Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová Němce vyzvala, aby se snažili zemědělcům lépe porozumět. "Mají toho plné zuby, že je někdo z městské perspektivy poučuje, jak má zemědělství vypadat," řekla ministryně při debatě v parlamentu, která se konala v době protestu v nedaleké budově Říšského sněmu. Lidé si podle ní musejí uvědomit, že zemědělci nejsou jen jacísi "krajinní zahradníci", ale že vyrábějí potraviny. Klöcknerová se ale zároveň postavila za přísnější pravidla při hnojení, která se některým farmářům nelíbí.

Sedláci se bojí o svou budoucnost, kterou podle nich ohrožuje zpřísňování pravidel ochrany přírody. Na problém se proto rozhodli upozornit nejen demonstrací, ale i zablokováním dopravy v metropoli. V uplynulých týdnech se podobné akce uskutečnily i v jiných německých městech, včetně Hamburku či Bonnu. Do bývalé západoněmecké metropole dorazilo v říjnu dokonce 6000 traktorů.

#berlin today ??‍♂️ Terrible traffic, fully stuck. pic.twitter.com/YnL4nFqrsJ

— José Salamanca (@JoseMSalamanca) November 26, 2019

Před Braniborskou bránou zemědělci dnes rozmístili také šlapací traktory, které se ihned staly atrakcí pro děti.

Konvoje traktorů, které byly dlouhé i 20 kilometrů, ochromily dnes dopravu v Berlíně. Zablokován byl například tah mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem.

Policie zemědělce během dne varovala, že ačkoliv se dá traktorem projet přes ledasco, bude lepší, když to řidiči dělat nebudou. Veškeré škody po vjezdu na zelené plochy a chodníky totiž budou i s registračními značkami zemědělských strojů zdokumentovány.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlín zemědělci Ekonomika

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy