Neoprávněných vstupů do EU bylo loni nejméně od roku 2013

Počet neoprávněných vstupů do EU loni klesl kvůli koronavirové krizi na nejnižší úroveň od roku 2013. Hlášeno bylo zhruba 124.000 ilegálních překročení vnějších hranic unie, informovala dnes evropská pohraniční agentura Frontex na základě předběžných statistik.

Meziročně počet nelegálních vstupů do EU klesl o 13 procent. Mezi migranty byli loni nejvíce zastoupeni lidé ze Sýrie, Tuniska, Alžírska a Maroka.

Většina těchto migrantů, více než 35.600, podle Frontexu připlula přes Středozemní moře. Přibližně 27.000 příchodů bylo zaznamenáno na balkánské trase, což představuje meziroční nárůst o více než tři čtvrtiny.

The number of detections of illegal border crossings along the EU’s external borders fell 13% last year to 124,000, in large part due to the impact of COVID-19 restrictions. This was the lowest number of illegal border crossings since 2013 https://t.co/pA0NxmOLtr pic.twitter.com/XcWOa82aKK

— Frontex (@Frontex) January 8, 2021

Rekordní nárůst počtů migrantů zaznamenaly španělské Kanárské ostrovy, zejména v posledních čtyřech měsících roku. Po této západoafrické trase loni přicestovalo do EU dohromady 22.600 lidí, což je osminásobek ve srovnání s předchozím rokem.

Pašeráci lidí podle Frontexu často používají velké rybářské lodě schopné přepravovat větší množství osob ze západoafrických zemí jako jsou Mauritánie, Senegal a Gambie.

Naopak například v západním Středomoří počet ilegálních překročení unijních hranic oproti roku 2019 poklesl o 29 procent na 17.000 a ve východním Středomoří byl pokles více než tříčtvrtinový, na pouhých 20.000 migrantů.

Centrální část Středozemního moře naopak loni využilo 35.600 lidí, tedy třikrát více než v předchozím roce. Mnohem více lidí vyráželo z Tuniska.

Dostupná data také ukazují, že výraznou většinu migrantů přicházejících do Evropy tvoří muži, zatímco ženy představují méně než desetinu. Ještě v roce 2019 jich byla přibližně čtvrtina. Loni poklesl na zhruba desetinu rovněž podíl dětí a osob mladších 18 let. V roce 2019 se na migraci podílely 23 procenty.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Frontex EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy