Neoprávněných vstupů do EU bylo loni nejméně od roku 2013

Počet neoprávněných vstupů do EU loni klesl kvůli koronavirové krizi na nejnižší úroveň od roku 2013. Hlášeno bylo zhruba 124.000 ilegálních překročení vnějších hranic unie, informovala dnes evropská pohraniční agentura Frontex na základě předběžných statistik.

Meziročně počet nelegálních vstupů do EU klesl o 13 procent. Mezi migranty byli loni nejvíce zastoupeni lidé ze Sýrie, Tuniska, Alžírska a Maroka.

Většina těchto migrantů, více než 35.600, podle Frontexu připlula přes Středozemní moře. Přibližně 27.000 příchodů bylo zaznamenáno na balkánské trase, což představuje meziroční nárůst o více než tři čtvrtiny.

The number of detections of illegal border crossings along the EU’s external borders fell 13% last year to 124,000, in large part due to the impact of COVID-19 restrictions. This was the lowest number of illegal border crossings since 2013 https://t.co/pA0NxmOLtr pic.twitter.com/XcWOa82aKK

— Frontex (@Frontex) January 8, 2021

Rekordní nárůst počtů migrantů zaznamenaly španělské Kanárské ostrovy, zejména v posledních čtyřech měsících roku. Po této západoafrické trase loni přicestovalo do EU dohromady 22.600 lidí, což je osminásobek ve srovnání s předchozím rokem.

Pašeráci lidí podle Frontexu často používají velké rybářské lodě schopné přepravovat větší množství osob ze západoafrických zemí jako jsou Mauritánie, Senegal a Gambie.

Naopak například v západním Středomoří počet ilegálních překročení unijních hranic oproti roku 2019 poklesl o 29 procent na 17.000 a ve východním Středomoří byl pokles více než tříčtvrtinový, na pouhých 20.000 migrantů.

Centrální část Středozemního moře naopak loni využilo 35.600 lidí, tedy třikrát více než v předchozím roce. Mnohem více lidí vyráželo z Tuniska.

Dostupná data také ukazují, že výraznou většinu migrantů přicházejících do Evropy tvoří muži, zatímco ženy představují méně než desetinu. Ještě v roce 2019 jich byla přibližně čtvrtina. Loni poklesl na zhruba desetinu rovněž podíl dětí a osob mladších 18 let. V roce 2019 se na migraci podílely 23 procenty.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci Frontex EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy