Nizozemská policie rozehnala vodním dělem protest proti opatřením

Nizozemská policie dnes v Haagu s použitím vodního děla a obušků rozehnala protest proti koronavirové uzávěře. Pořádkové síly k zákroku přistoupily poté, co asi 2000 účastníků demonstrace ignorovalo výzvy k rozpuštění shromáždění, které podle agentury AP překročilo maximální povolenou velikost.

V zemi začnou v pondělí třídenní parlamentní volby, v nichž má podle průzkumů největší šanci na úspěch strana současného premiéra Marka Rutteho.

V Nizozemsku se protestuje proti takzvanému lockdownu již několik víkendů v řadě, demonstrace se však odehrávaly většinou v Amsterodamu. Na dnešní shromáždění v parku v centru Haagu dohlíželo velké množství policistů. Policie přitom ještě před zahájením protestu na twitteru upozorňovala, že už byla dosažena maximální povolená kapacita. Od té doby však podle AP přijelo ještě několik stovek lidí.

Úřady přerušily vlakovou dopravu do Haagu, aby zabránily přílivu dalších demonstrantů do města. Demonstrace byla zprvu převážně pokojná, policie však uvedla, že zatkla jednoho z účastníků, který napadl jejího příslušníka klackem. Podle místních médií následně zadržela ještě několik lidí.

Demonstranti protestovali proti tvrdým restrikcím, kvůli nimž musí být od konce ledna uzavřeny bary, restaurace či muzea. V zemi také poprvé od druhé světové války platí noční zákaz vycházení a nesmějí se setkávat více než dva lidé z různých domácností.

Řada účastníků protestní akce měla žluté deštníky, které jsou symbolem opozice, či transparenty napadající vládní "diktaturu". Jiní zase volali po porážce Rutteho vlády v nadcházejících volbách.

Podle průzkumů se však premiér těší poměrně stabilní podpoře. Jeho strana je tak favoritem nadcházejících voleb, které média považují za první větší test popularity některé z evropských vlád v době pandemie covidu-19.

I přes přísné restrikce, které úřady prodloužily zatím do konce března, se denní počty nově infikovaných v Nizozemsku výrazně nesnižují. Země se 17 miliony obyvatel zaznamenala dosud více než 1,1 milionu výskytů koronaviru a registruje přes 16.000 mrtvých.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí demonstrace v Nizozemsku

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy