Nizozemsko trhlo rekord v počtu nakažených, premiér Rutte oznámí restrikce

V Nizozemsku za poslední den přibylo téměř 7400 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. Informoval o tom institut veřejného zdraví RIVM. V 17milionové zemi úřady v posledních týdnech opakovaně přepisovaly rekordní denní bilance infikovaných, množství případů v přepočtu na obyvatele je jedno z nejvyšších na světě.

Premiér Mark Rutte dnes večer oznámí nové restrikce, podle nizozemských médií zřejmě nařídí uzavření restaurací, omezení kontaktů mezi lidmi či konec týmových sportů.

V pondělí Nizozemsko hlásilo přes 6800 pozitivních testů, dnes to bylo ještě o pět stovek více. Počet pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, kteří museli do nemocnice, od pondělka stoupl o více než stovku na 1410, uvedl deník De Telegraaf. Na jednotkách intenzivní péče je 277 lidí.

Premiér Rutte až dosud odmítal zavedení tvrdších opatření a postupoval cestou doporučení, nyní se však země dalším omezením nejspíš nevyhne. Šéf vlády a ministr zdravotnictví Hugo de Jonge je mají oznámit na večerní tiskové konferenci.

Stanice NOS uvedla, že vláda zřejmě nařídí uzavření kaváren a restaurací, večerní zákaz prodeje alkoholu, omezení možnosti setkávání lidí či zákaz kolektivních sportů pro starší 18 let. Deník De Telegraaf napsal, že Nizozemsko patrně zavede čtyřstupňový systém hodnocení rizika šíření koronaviru, přičemž podle současných čísel země spadá do třetí kategorie. Pokud by statistiky dál rostly, přišlo by na řadu zavírání galerií, muzeí či plaveckých bazénů. Školní výuka má podle tohoto modelu zůstat zachována co nejdéle, a to zejména pro mladší děti.

Počet lidí, kteří se od začátku epidemie nakazili koronavirem, překonal ve Švédsku hranici 100.000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotnické úřady. V podobně lidnaté České republice byla hranice 100.000 nakažených prolomena 8. října.

V boji proti infekci jde Švédsko jinou cestou než většina evropských států a po celou dobu epidemie nechává většinu škol, restaurací a dalších zařízení otevřených.

Za posledních 24 hodin bylo ve Švédsku zaregistrováno 2203 nových případů infekce, čímž se jejich celkové množství zvýšilo na 100.654. Počet pacientů, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, stoupl o pět na 5899.

V České republice za pondělí přibylo 4310 infikovaných, čímž jejich celkový počet stoupl na 121.421. Celková bilance obětí je v porovnání se Švédskem výrazně nižší - s covidem-19 zemřelo v Česku 1051 osob, z toho 31 za posledních 24 hodin.

Část opatření je i ve Švédsku závazných, shromažďování je například omezeno na maximálně 50 osob. Převážně ale švédské úřady sázejí na zodpovědnost občanů.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy