Nizozemský premiér Rutte přečkal hlasování v parlamentu

Nizozemský premiér Mark Rutte těsně přečkal hlasování v parlamentu, který mu i přes tvrdou kritiku nevyslovil nedůvěru. Oznámily to dnes tiskové agentury. "Zůstávám premiérem. Budu pracovat na tom, abych znovu získal důvěru," prohlásil podle agentury AFP. Rutte, jehož strana tento měsíc vyhrála parlamentní volby, čelil hlasování o nedůvěře ještě před sestavením vlády.

Zákonodárci současně odepřeli ministerskému předsedovi důvěru, což představuje závažné pokárání, ale nemá stejné důsledky, jakou by mělo odhlasování nedůvěry, po kterém by Rutte musel rezignovat. Premiér podle agentury Reuters uvedl, že odstoupit nehodlá a chce tvrdě pracovat na obnovení důvěry poté, co většina zákonodárců usoudila, že premiér nehovořil pravdu. Rutteho vyhlídky, že se mu podaří sestavit novou vládu, tím podle Reuters utrpěly těžkou ránu.

Důvěryhodnost předsedy vlády byla podle agentury DPA vážně otřesena poté, co Rutte vyvolal u poslanců podezření, že nepřesně informoval parlament a že se chtěl zbavit nepohodlného kritika, poslance Pietera Omtzigta. Rutte odmítal, že by lhal, jak jej obviňovala opozice, nicméně po debatě trvající 13 hodin žádal poslance, aby mu odpustili.

Marku Ruttemu se přezdívá "teflonový premiér" pro jeho schopnost vyhnout se skandálům, resp. vyváznout z nich bez újmy. Rutte stojí v čele vlády již deset let, jeho pravicově liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) v březnu opět vyhrála ve volbách, také díky obstojně zvládnuté epidemii nemoci covid-19.

Sestavit koaliční vládu v Nizozemsku trvá obvykle několik měsíců, do parlamentu se tentokrát dostalo 17 politických stran. Pokud by Rutte v parlamentu neuspěl, Nizozemsku by podle místních médií hrozilo, že po deseti letech v klidných vodách s Ruttem by se vydalo do zcela neprobádaných proudů.

Související

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy