Obnova schengenu. Hraniční kontroly uvnitř EU se mají zrušit 15. června, doporučil Brusel

Země Evropské unie by měly do pondělka zrušit hraniční kontroly zavedené kvůli pandemii covidu-19. Pouštět cizince přes vnější hranici do EU bude možné postupně a koordinovaně od začátku července. Doporučila to dnes Evropská komise, podle níž mají být mimoevropské země rozděleny do skupin podle rizika šíření nákazy. Již od začátku letních prázdnin chce unijní exekutiva umožnit cestovat do EU lidem z balkánských zemí.

Na otevření hranic do poloviny června se minulý týden shodla velká většina unijních ministrů vnitra. Výjimkou je například Španělsko a Portugalsko, které plánují ukončit kontroly až na konci měsíce.

"Situace se zlepšuje ve všech členských zemích a začíná se vzájemně přibližovat," zdůvodnila nezávazné doporučení komisařka pro vnitřní věci Ylve Johanssonová. Důležitým faktorem je názor Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), podle něhož v současné situaci již nemají hraniční kontroly s ohledem na vývoj nákazy smysl.

Komise dříve doporučovala rušit kontroly postupně bez závazného data, podle Johanssonové však nyní nastal ve vývoji nákazy rychlý posun. V posledních dnech už své hranice zcela otevřela nebo otevírá velká část unijních zemí včetně Německa, Francie či jedné z nejzasaženějších zemí Itálie. Kontroly na hranicích již zcela zrušilo Česko.

Naproti tomu Španělsko tvrdí, že situace zatím otevření hranic neumožňuje a potřebuje čas do konce června. Například Dánsko či Finsko zase umožňují vstup do země jen obyvatelům některých unijních zemí, jež nepovažují za rizikové.

"Důležitější než hraniční kontroly v současnosti je, aby lidé dodržovali hygienická opatření," řekl dnes novinářům zástupce vedoucího vědeckého pracovníka ECDC Piotr Kramarz. Cena, kterou EU platí v podobě omezení volného pohybu osob, je podle něho vzhledem k příznivému vývoji situace příliš velká a uzavřené hranice mohou navíc v některých lidech vytvářet pocit falešného bezpečí. Obyvatelé unie by ale ani po otevření hranic neměli získat dojem, že "virus je poražen", protože pokud přestanou respektovat hygienické pokyny úřadů, může přijít druhá vlna, dodal Kramarz.

Brusel dnes rovněž doporučil od začátku července postupně rušit zákaz cest cizinců z vnějších zemí do EU. Mezi prvními by podle komise mohli do unie cestovat obyvatelé Albánie, Bosny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska. V těchto zemích je vývoj koronavirové nákazy ještě příznivější než v některých unijních státech.

"Cesty do mimounijních zemí jsou důležité pro turistiku, ale i návštěvy rodinných příslušníků," podotkla Johanssonová, podle níž bude jedním z hledisek i povolení cest občanů unie do států mimo společenství. EU by se podle ní měla snažit předejít situaci, aby do některých členských zemí obyvatelé například jihoamerických států mohli a do jiných ne. Na konkrétních kritériích a postupu rušení zákazů se chce komisařka s ministry domluvit během června.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) hranice schengen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy