NÁZOR: Odchod z Afghánistánu umožňuje Bidenovi soustředit se Rusko a Čínu, věří expertka

Po "ostudném" odchodu Spojených států z Afghánistánu evropští politici příliš neskrývají svou frustraci ze zahraniční politiky amerického prezidenta Joe Bidena, všímá si v komentáři pro server Politico Nathalie Tocciová. Politoložka a expertka na mezinárodní vztahy z Harvard Kennedy School pokládá otázku, čím si šéf Bílého domu Evropany tak rozhněval.

Přehnané obavy

Politoložka soudí, že znepokojení ohledně osudu Afghánců, především žen a dětí, je sice pochopitelné, celkové obavy z nastalé situace považuje za přehnané. Pokud by evropští politici pečlivě poslouchali, co Biden říká, uvědomili by si, že zní v zásadě "evropsky", tvrdí autorka komentáře. Připouští, že Spojené státy mají problémy, ale ty jsou především domácího rázu.

"V jádru evropských obav je strach z návratu amerického izolacionismu," píše Tocciová. Poukazuje, že v momentě, kdy Biden nastupoval do úřadu a oznamoval, že Spojené státy jsou zpět, mnozí Evropané vyděšení předchozím prezidentstvím Donalda Trumpa se podezíravě tázali, na jak dlouho.

Biden mezitím učinil sérii kroků, které naznačují, že odpověď je stále otevřená, konstatuje odbornice. Zmiňuje především strach, zda lehkost, s jakou se Spojené státy odvrátily od Afghánistánu, neznamená, že mohou to samé učinit v případě Balkánu a možná i Pobaltí.

Autorka komentáře se domnívá, že tyto existenční obavy nejsou na místě, protože žádné prohlášení či krok Bidenovy administrativy zatím nevěstní oslabení amerického závazku vůči bezpečnosti v Evropě.

Bidenova zahraničněpolitická doktrína se zakládá na pohledu velmoci, která si uvědomuje, že zdroje jsou omezené, tudíž si musí strategicky volit, kde jich je nejvíce potřeba, nastiňuje politoložka. Dodává, že v Bidenově pojetí to je oblast soupeření s největšími rivaly, Čínou a Ruskem, a podpora liberálně demokratických spojenců, především těch v Evropě, tudíž odchod z Afghánistánu - přestože byl chaotický - tuto ideu nikterak nepopírá, ale naopak posiluje.  

"Lidská práva budou těžištěm naší zahraniční politiky. Ale způsob, jakým toho dosáhnout, není nekonečné vojenské angažmá, ale diplomacie, ekonomické nástroje a mobilizace podpory zbytku světa," cituje Tocciová slova šéfa Bílého domu v reakci na afghánský debakl. To je podle ní maximálně evropské.

Evropany také hluboce frustruje nedostatečná koordinace ohledně Afghánistánu, připouští expertka. Tuto kritiku považuje z oprávněnou, ale zdůrazňuje, že nejde o novum, protože nedostatečné konzultace dlouhodobě komplikují transatlantické vztahy, ať už v Bílém domě sedí republikán či demokrat.  

Američtí spojenci bývali dlouho stavěni před rozhodnutí vojensky zasáhnout jako před hotovou věc, přestože se od nich očekávala spoluúčast, připomíná politoložka. Pocit Evropanů z devadesátých a nultých let, ať už šlo o Balkán nebo Blízký východ, přirovnává k situaci, kdy Američané připravují jídlo a na Evropany zbylo pouze mytí nádobí.

Návrat liberálních hodnot

Evropané se mohou hněvat kvůli Afghánistánu i z dalšího dobrého důvodu, protože situace jde proti důležitému trendu v západní zahraniční politice, kterým je návrat liberálních hodnot, nastiňuje odbornice. Podotýká, že Západ byl celé desetiletí zahlcen finanční krizí, věčnými válkami, úpadkem demokracie ve východní Evropě a na Blízkém východě i vzestupem nacionalistického populismu, avšak v poslední době se vrací k liberální myšlence.

Hrozící konfrontace s Čínou a Ruskem je pak interpretována jako střet mezi politickými systémy a ideologiemi, kdy liberální demokracie a autoritářství opět hrají roli dominantních určovatelů, poukazuje Tocciová. Doplňuje, že ponechání Afgháncům na pospas Tálibánu tedy může působit jako ústup od toho, co Západ ztělesňuje.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ale zatímco návrat hodnot do západní zahraniční politiky by měl být pochopitelně vítán, neznamená to, že bychom se měli vrátit do minulosti," píše odbornice. Vyzdvihuje, že doba šíření demokracie vojenskými zásahy a budování států minula, na což Bidenova zahraničněpolitická doktrína správně upozorňuje.

Humanitární intervence, sankce, podmíněnost obchodu, socializace elit skrz diplomacii a občanskou společnost mohou fungovat, pokud je liberální mezinárodní řád na svém vrcholu, což ale dnes zřejmě není ten případ, míní Tocciová. Domnívá se, že uvedené metody mohou být účinné na místech jako Gruzie a Ukrajina, ale jinde pravděpodobně neefektivní nebudou, ať už jde o Afghánistán, Bělorusko, Srbsko nebo Turecko.

Otázkou pak zůstává jak vyřešit tuto pomyslnou kvadraturu kruhu, deklaruje expertka. Táže se, jak aplikovat hodnoty v zahraniční politice, když je nelze ignorovat, ale ani šířit dosavadním způsobem. Odpověď podle ní do značné míry leží v domácím vývoji na obou stranách Atlantiku, ale dochází k oslabování demokracie a vylepšování její liberální formy je velkým úkolem.

Ignorovat ale nelze ani mezinárodní rozměr, a právě to vyvolává znepokojení ve Spojených státech i Evropě, jelikož politici těžko hledají cesty kupředu, soudí odbornice. Dodává, že sice nemusí být přijatelné šířit západní hodnoty puškami, to ale neznamená, že nelze nalézt jiný způsob. "Úspěšné šíření západních hodnot v multipolárním věku vyžaduje nové politické nástroje a metody, míchání principů a pragmatismus," vyzdvihuje Tocciová.

Evropané tak budou muset převzít větší zodpovědnost a nést větší riziko, a to nejen na papíře, ale také v praxi, budou muset přijít s novým multilaterálním formátem podpory liberálních hodnot, ať již skrze nové instituce, či neformální mechanismy, jako například Bidenem navrhované summity demokratických zemí, konstatuje politoložka. Podotýká, že Evropané se především budou muset smířit s Bidenovým přístupem a spolupracovat s Washingtonem v těch oblastech zájmu, které jsou společné na obou stranách Atlantiku.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden Afghanistán USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy