Po "ostudném" odchodu Spojených států z Afghánistánu evropští politici příliš neskrývají svou frustraci ze zahraniční politiky amerického prezidenta Joe Bidena, všímá si v komentáři pro server Politico Nathalie Tocciová. Politoložka a expertka na mezinárodní vztahy z Harvard Kennedy School pokládá otázku, čím si šéf Bílého domu Evropany tak rozhněval.
Přehnané obavy
Politoložka soudí, že znepokojení ohledně osudu Afghánců, především žen a dětí, je sice pochopitelné, celkové obavy z nastalé situace považuje za přehnané. Pokud by evropští politici pečlivě poslouchali, co Biden říká, uvědomili by si, že zní v zásadě "evropsky", tvrdí autorka komentáře. Připouští, že Spojené státy mají problémy, ale ty jsou především domácího rázu.
"V jádru evropských obav je strach z návratu amerického izolacionismu," píše Tocciová. Poukazuje, že v momentě, kdy Biden nastupoval do úřadu a oznamoval, že Spojené státy jsou zpět, mnozí Evropané vyděšení předchozím prezidentstvím Donalda Trumpa se podezíravě tázali, na jak dlouho.
Biden mezitím učinil sérii kroků, které naznačují, že odpověď je stále otevřená, konstatuje odbornice. Zmiňuje především strach, zda lehkost, s jakou se Spojené státy odvrátily od Afghánistánu, neznamená, že mohou to samé učinit v případě Balkánu a možná i Pobaltí.
Autorka komentáře se domnívá, že tyto existenční obavy nejsou na místě, protože žádné prohlášení či krok Bidenovy administrativy zatím nevěstní oslabení amerického závazku vůči bezpečnosti v Evropě.
Bidenova zahraničněpolitická doktrína se zakládá na pohledu velmoci, která si uvědomuje, že zdroje jsou omezené, tudíž si musí strategicky volit, kde jich je nejvíce potřeba, nastiňuje politoložka. Dodává, že v Bidenově pojetí to je oblast soupeření s největšími rivaly, Čínou a Ruskem, a podpora liberálně demokratických spojenců, především těch v Evropě, tudíž odchod z Afghánistánu - přestože byl chaotický - tuto ideu nikterak nepopírá, ale naopak posiluje.
"Lidská práva budou těžištěm naší zahraniční politiky. Ale způsob, jakým toho dosáhnout, není nekonečné vojenské angažmá, ale diplomacie, ekonomické nástroje a mobilizace podpory zbytku světa," cituje Tocciová slova šéfa Bílého domu v reakci na afghánský debakl. To je podle ní maximálně evropské.
Evropany také hluboce frustruje nedostatečná koordinace ohledně Afghánistánu, připouští expertka. Tuto kritiku považuje z oprávněnou, ale zdůrazňuje, že nejde o novum, protože nedostatečné konzultace dlouhodobě komplikují transatlantické vztahy, ať už v Bílém domě sedí republikán či demokrat.
Američtí spojenci bývali dlouho stavěni před rozhodnutí vojensky zasáhnout jako před hotovou věc, přestože se od nich očekávala spoluúčast, připomíná politoložka. Pocit Evropanů z devadesátých a nultých let, ať už šlo o Balkán nebo Blízký východ, přirovnává k situaci, kdy Američané připravují jídlo a na Evropany zbylo pouze mytí nádobí.
Návrat liberálních hodnot
Evropané se mohou hněvat kvůli Afghánistánu i z dalšího dobrého důvodu, protože situace jde proti důležitému trendu v západní zahraniční politice, kterým je návrat liberálních hodnot, nastiňuje odbornice. Podotýká, že Západ byl celé desetiletí zahlcen finanční krizí, věčnými válkami, úpadkem demokracie ve východní Evropě a na Blízkém východě i vzestupem nacionalistického populismu, avšak v poslední době se vrací k liberální myšlence.
Hrozící konfrontace s Čínou a Ruskem je pak interpretována jako střet mezi politickými systémy a ideologiemi, kdy liberální demokracie a autoritářství opět hrají roli dominantních určovatelů, poukazuje Tocciová. Doplňuje, že ponechání Afgháncům na pospas Tálibánu tedy může působit jako ústup od toho, co Západ ztělesňuje.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Ale zatímco návrat hodnot do západní zahraniční politiky by měl být pochopitelně vítán, neznamená to, že bychom se měli vrátit do minulosti," píše odbornice. Vyzdvihuje, že doba šíření demokracie vojenskými zásahy a budování států minula, na což Bidenova zahraničněpolitická doktrína správně upozorňuje.
Humanitární intervence, sankce, podmíněnost obchodu, socializace elit skrz diplomacii a občanskou společnost mohou fungovat, pokud je liberální mezinárodní řád na svém vrcholu, což ale dnes zřejmě není ten případ, míní Tocciová. Domnívá se, že uvedené metody mohou být účinné na místech jako Gruzie a Ukrajina, ale jinde pravděpodobně neefektivní nebudou, ať už jde o Afghánistán, Bělorusko, Srbsko nebo Turecko.
Otázkou pak zůstává jak vyřešit tuto pomyslnou kvadraturu kruhu, deklaruje expertka. Táže se, jak aplikovat hodnoty v zahraniční politice, když je nelze ignorovat, ale ani šířit dosavadním způsobem. Odpověď podle ní do značné míry leží v domácím vývoji na obou stranách Atlantiku, ale dochází k oslabování demokracie a vylepšování její liberální formy je velkým úkolem.
Ignorovat ale nelze ani mezinárodní rozměr, a právě to vyvolává znepokojení ve Spojených státech i Evropě, jelikož politici těžko hledají cesty kupředu, soudí odbornice. Dodává, že sice nemusí být přijatelné šířit západní hodnoty puškami, to ale neznamená, že nelze nalézt jiný způsob. "Úspěšné šíření západních hodnot v multipolárním věku vyžaduje nové politické nástroje a metody, míchání principů a pragmatismus," vyzdvihuje Tocciová.
Evropané tak budou muset převzít větší zodpovědnost a nést větší riziko, a to nejen na papíře, ale také v praxi, budou muset přijít s novým multilaterálním formátem podpory liberálních hodnot, ať již skrze nové instituce, či neformální mechanismy, jako například Bidenem navrhované summity demokratických zemí, konstatuje politoložka. Podotýká, že Evropané se především budou muset smířit s Bidenovým přístupem a spolupracovat s Washingtonem v těch oblastech zájmu, které jsou společné na obou stranách Atlantiku.
Související
Biden udělil největší milosti v historii USA
Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa
Joe Biden , Afghanistán , USA (Spojené státy americké) , EU (Evropská unie) , demokracie
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák