Odpor k důchodové reformě roste. V Paříži se střetla policie s demonstranty

Skupina demonstrantů, protestujících proti plánované penzijní reformě, se dnes v centru Paříže střetla s policií. Na protest proti plánu prezidenta Emmanuela Macrona celostátně stávkují železničáři a také zaměstnanci pařížského metra už 19. den. Odborový svaz CGT oznámil, že neplánuje žádné vánoční příměří a že se jedná o možnosti rozšířit protest do ropného sektoru.

Policejní těžkooděnci se střetli asi s třemi desítkami demonstrantů na Lyonském nádraží, jednom z nejrušnějších v Paříži, odkud se obvykle vypravují vlaky do alpských lyžařských středisek, poznamenala agentura Reuters. Nádraží je podle stanice BFMTV na spojnici dvou automatizovaných linek pařížské podzemky, které navzdory stávce normálně fungují. Provoz byl přerušen ale jen načas.

Potyčce podle médií předcházela pokojná demonstrace několika stovek odborářů před sídlem dopravního podniku. Odtud ale část demonstrantů zamířila do metra, kde zapálili dýmovnice. Pak zasáhla policie.

Kvůli stávce byly potíže také na dalších dvou nádražích - Gare du Nord (Severním nádraží), odkud vyjíždí vlaky Eurostar do Londýna a Bruselu, a na Gare de l'Est (Východním nádraží).

Dnes, po víkendu, kdy mnoho lidí odjíždělo na vánoční prázdniny, vyjelo jenom 40 rychlovlaků TGV a dvacet procent souprav zajišťujících spojení s pařížskými předměstími. V Paříži zůstaly v provozu jenom dvě ze 16 linek metra, jde právě o linky obsluhované automaty. Stávkující se navíc snažili zatavit i jednu z automatických linek, když vnikli na nástupiště ve stanici Lyonské nádraží.

V úterý se nečeká velké zlepšení, pařížské příměstské vlaky přestanou jezdit od 18:00 SEČ a přestávka má trvat nejméně do středečního odpoledne.

"Chápu stávkující, ale myslím si, že není v pořádku, že všichni Francouzi jsou bráni jako rukojmí. Je pro nás těžké pochopit, co je cílem," řekl agentuře Reuters na jednom pařížském nádraží Damien Dremont, dojíždějící do práce.

Odbory dnes hlasovaly o možnosti rozšířit stávku na rafinérie, ropné zásobníky a terminály. Zaměstnanci tohoto sektoru chtějí vládu přinutit ustoupit od důchodové reformy uzavřením rafinérií.

Pracovníci největšího terminálu CIM na severu Francie, jímž prochází 40 procent ropného importu, stávku podporují, ale zatím odložili přerušení operací. Přerušilo by to zásobování rafinérií a dodávku pohonných hmot na letiště. Zastavení produkce odhlasovali odboráři petrochemického komplexu LyondellBasell na jihu Francie. Hlasovat se má také v rafinérii Grandpuits firmy Total.

Odboráři rafinérie Grandpuits firmy Total hlasovali večer pro zastavení provozu. "Rozhodli jsme zastavit (rafinérii) Grandpuits, ale jenom těsnou většinou. Vedení si vyžádalo čas na odpověď," sdělil zástupce odborů.

Podobně už dříve skončilo hlasování v PetroIneos, kde se podle Reuters zpracovává denně 210.000 barelů ropy. Nepracuje se tam od neděle.

Francouzské ministerstvo energetiky dnes vydalo prohlášení, podle nějž je navzdory výzvám CGT k zastavení práce v rafinériích zásobování benzínových stanic normální a rafinérie pracují. "Všechny rafinérie na území Francie dále vyrábějí, šest ze sedmi dodává normálně," stojí v prohlášení úřadu.

Protest sice už nyní narušil dodávky pohonných hmot, ale podle agentury Reuters došel benzín jenom dvěma procentům z 11.000 benzínových pump v zemi.

Prezident Macron chce reformovat současný důchodový systém, který je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Reforma by měla zjednodušit systém, který nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů. Systémem slev a bonusů má navíc lidi motivovat, aby na odpočinek odcházeli až v 64 letech. Vláda sice v důsledku protestů minulý týden učinila stávkujícím odborovým svazům dílčí ústupky, jejich odmítavý postoj tím ale neobměkčila.

Protest proti reformě podle víkendového průzkumu agentury Ifop pro nedělník Journal du Dimanche podporuje 51 procent Francouzů.

Sám Macron ve snaze zmírnit hněv veřejnosti se o víkendu rozhodl vzdát speciální prezidentské penze.

Související

Emmanuel Macron

Ve Francii se opět protestuje kvůli důchodové reformě, Macron odmítá ustoupit

Novými demonstracemi a omezeními v dopravě dnes ve Francii pokračuje stávka pracovníků státní sféry vyvolaná vládním plánem důchodové reformy. Na železnici je v provozu oproti normálu 60 procent rychlovlaků TGV a méně než polovina běžných souprav, výrazně zůstává narušená hromadná doprava v Paříži. Hlavním městem odpoledne společně vyrazili na pochod železničáři a stoupenci tzv. hnutí žlutých vest, informovala francouzská média.

Více souvisejících

Demonstrace v Paříži Paříž Francie Emmanuel Macron důchodová reforma

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 58 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy