Odpor k důchodové reformě roste. V Paříži se střetla policie s demonstranty

Skupina demonstrantů, protestujících proti plánované penzijní reformě, se dnes v centru Paříže střetla s policií. Na protest proti plánu prezidenta Emmanuela Macrona celostátně stávkují železničáři a také zaměstnanci pařížského metra už 19. den. Odborový svaz CGT oznámil, že neplánuje žádné vánoční příměří a že se jedná o možnosti rozšířit protest do ropného sektoru.

Policejní těžkooděnci se střetli asi s třemi desítkami demonstrantů na Lyonském nádraží, jednom z nejrušnějších v Paříži, odkud se obvykle vypravují vlaky do alpských lyžařských středisek, poznamenala agentura Reuters. Nádraží je podle stanice BFMTV na spojnici dvou automatizovaných linek pařížské podzemky, které navzdory stávce normálně fungují. Provoz byl přerušen ale jen načas.

Potyčce podle médií předcházela pokojná demonstrace několika stovek odborářů před sídlem dopravního podniku. Odtud ale část demonstrantů zamířila do metra, kde zapálili dýmovnice. Pak zasáhla policie.

Kvůli stávce byly potíže také na dalších dvou nádražích - Gare du Nord (Severním nádraží), odkud vyjíždí vlaky Eurostar do Londýna a Bruselu, a na Gare de l'Est (Východním nádraží).

Dnes, po víkendu, kdy mnoho lidí odjíždělo na vánoční prázdniny, vyjelo jenom 40 rychlovlaků TGV a dvacet procent souprav zajišťujících spojení s pařížskými předměstími. V Paříži zůstaly v provozu jenom dvě ze 16 linek metra, jde právě o linky obsluhované automaty. Stávkující se navíc snažili zatavit i jednu z automatických linek, když vnikli na nástupiště ve stanici Lyonské nádraží.

V úterý se nečeká velké zlepšení, pařížské příměstské vlaky přestanou jezdit od 18:00 SEČ a přestávka má trvat nejméně do středečního odpoledne.

"Chápu stávkující, ale myslím si, že není v pořádku, že všichni Francouzi jsou bráni jako rukojmí. Je pro nás těžké pochopit, co je cílem," řekl agentuře Reuters na jednom pařížském nádraží Damien Dremont, dojíždějící do práce.

Odbory dnes hlasovaly o možnosti rozšířit stávku na rafinérie, ropné zásobníky a terminály. Zaměstnanci tohoto sektoru chtějí vládu přinutit ustoupit od důchodové reformy uzavřením rafinérií.

Pracovníci největšího terminálu CIM na severu Francie, jímž prochází 40 procent ropného importu, stávku podporují, ale zatím odložili přerušení operací. Přerušilo by to zásobování rafinérií a dodávku pohonných hmot na letiště. Zastavení produkce odhlasovali odboráři petrochemického komplexu LyondellBasell na jihu Francie. Hlasovat se má také v rafinérii Grandpuits firmy Total.

Odboráři rafinérie Grandpuits firmy Total hlasovali večer pro zastavení provozu. "Rozhodli jsme zastavit (rafinérii) Grandpuits, ale jenom těsnou většinou. Vedení si vyžádalo čas na odpověď," sdělil zástupce odborů.

Podobně už dříve skončilo hlasování v PetroIneos, kde se podle Reuters zpracovává denně 210.000 barelů ropy. Nepracuje se tam od neděle.

Francouzské ministerstvo energetiky dnes vydalo prohlášení, podle nějž je navzdory výzvám CGT k zastavení práce v rafinériích zásobování benzínových stanic normální a rafinérie pracují. "Všechny rafinérie na území Francie dále vyrábějí, šest ze sedmi dodává normálně," stojí v prohlášení úřadu.

Protest sice už nyní narušil dodávky pohonných hmot, ale podle agentury Reuters došel benzín jenom dvěma procentům z 11.000 benzínových pump v zemi.

Prezident Macron chce reformovat současný důchodový systém, který je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Reforma by měla zjednodušit systém, který nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů. Systémem slev a bonusů má navíc lidi motivovat, aby na odpočinek odcházeli až v 64 letech. Vláda sice v důsledku protestů minulý týden učinila stávkujícím odborovým svazům dílčí ústupky, jejich odmítavý postoj tím ale neobměkčila.

Protest proti reformě podle víkendového průzkumu agentury Ifop pro nedělník Journal du Dimanche podporuje 51 procent Francouzů.

Sám Macron ve snaze zmírnit hněv veřejnosti se o víkendu rozhodl vzdát speciální prezidentské penze.

Související

Emmanuel Macron

Ve Francii se opět protestuje kvůli důchodové reformě, Macron odmítá ustoupit

Novými demonstracemi a omezeními v dopravě dnes ve Francii pokračuje stávka pracovníků státní sféry vyvolaná vládním plánem důchodové reformy. Na železnici je v provozu oproti normálu 60 procent rychlovlaků TGV a méně než polovina běžných souprav, výrazně zůstává narušená hromadná doprava v Paříži. Hlavním městem odpoledne společně vyrazili na pochod železničáři a stoupenci tzv. hnutí žlutých vest, informovala francouzská média.

Více souvisejících

Demonstrace v Paříži Paříž Francie Emmanuel Macron důchodová reforma

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy