Odpůrci kancléřky se radovali předčasně? Merkelová nepadne, soudí politolog

Německá kancléřka Angela Merkelová zůstane v úřadu až do roku 2021, a to navzdory krizi, v níž se nachází její Křesťanskodemokratická unie (CDU), je přesvědčen německý politolog Thorsten Faas. Kdo stane v čele CDU, která je dlouhodobě nejsilnější německou stranou, je podle něj po ohlášeném odchodu předsedkyně Annegret Krampové-Karrenbauerové zatím zcela otevřené. Stejně jako to, zda se strana někdy vrátí ke své dřívější síle.

"Skutečně si myslím, že tento rok budeme mít ve vládě stabilitu," řekl zahraničním novinářům v Berlíně Faas na adresu koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), o jejíž výdrži německá média pochybují prakticky od jejího vzniku v březnu 2018. Ke spekulacím přispívají spory v kabinetu, únava z další velké koalice, propady vládních stran v zemských volbách i jejich personální nestabilita.

Ta nejprve postihla sociální demokraty, kteří od parlamentních voleb ze září 2017 svůj vedoucí tým měnili už dvakrát, a nyní také demokraty křesťanské, jejichž šéfka Krampová-Karrenbauerová se rozhodla odejít během roku z funkce kvůli nedostatečné autoritě i politickému zemětřesení v Durynsku. Tam politici CDU hlasovali spolu se zástupci pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD) pro nového ministerského předsedu.

Podle politologa Faase je ovšem postavení Merkelové velmi pevné. Přispívá k tomu na stabilitu zaměřená německá ústava, která při vyjádření nedůvěry kancléři zároveň vyžaduje shodu na kancléři novém, i nadále vysoká obliba šéfky německé vlády u veřejnosti: Merkelová dlouhodobě patří do trojice nejpopulárnějších politiků.

V neposlední řadě kacléřčinu pozici v patnáctém roce v úřadu stabilizuje i mezinárodní situace a nadcházející německé předsednictví v Evropské unii. "Přinejmenším elitám v Berlíně je jasné, že během unijního předsednictví je nutná stabilita, čímž je možnost předčasných voleb pro letošek ze stolu," zdůraznil politolog ze Svobodné univerzity v Berlíně. Podle jeho názoru je dobře možné, že volby v roce 2021 se uskuteční v řádném termínu.

To naznačují i aktuální vyjádření koaličních partnerů CDU. Šéf sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder dnes v listu Frankfurter Allgemeinen Zeitung zdůraznil, že Německo potřebuje "stabilní vládu s mezinárodně velmi uznávanou kancléřkou". Generální tajemník SPD Lars Klingbeil zase uvedl, že jeho strana šla do koalice s Merkelovou jako kancléřkou a s ní v koalici také skončí, a sice až před řádnými volbami.

O co stabilnější se nyní zdá postavení Merkelové, o to nejistější je situace uvnitř CDU. Zatím není ani jasné, kdy strana vybere svého nového šéfa. Část straníků chce mít jasno do léta, Krampová-Karrenbauerová zatím hovoří o volbě na prosincovém sjezdu. Kdo z trojice hlavních kandidátů - ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, ministr zdravotnictví Jens Spahn a bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz - uspěje, je podle Faase zcela otevřené.

Podle politologa záleží na tom, jestli převáží stranické křídlo podporující dosavadní středovou politiku Merkelové, nebo to, které si přeje konzervativnější a pravicově vyhraněnější politiku. Favoritem první skupiny je Laschet, který politiku Merkelové dlouhodobě podporoval, favoritem té druhé Merz, který například loni hovořil o "nečinnosti a nedostatečném vedení" ze strany kancléřky i o tom, že "takhle to nemůže jít dál".

Tyto dvě skupiny jsou přitom podle Faase prakticky stejně velké, což komplikuje možnost, že se poražené křídlo semkne za vítězným kandidátem. Potvrzuje to nakonec i příklad neustále podrývané pozice Krampové-Karrenbauerové, která v souboji s Merzem o předsednický post v prosinci 2018 zvítězila poměrem hlasů 517 ku 482.

Související

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

Více souvisejících

Angela Merkelová CDU Německo Annegret Krampová-Karrenbauerová

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?

Americký prezident Donald Trump nadále zdůrazňuje, že cla jsou nevyhnutelná. Jeho administrativa již uvalila vyšší daně na dovoz z Číny, ocel, hliník a některé produkty z Kanady a Mexika. Tento týden vstupují v platnost vyšší poplatky za dovoz automobilů. Očekává se, že dnes Trump představí detaily širšího plánu cel, který jeho tým připravoval několik týdnů. Bílý dům tuto událost označuje jako „Den osvobození“. Jaké otázky zůstávají před oznámením nezodpovězené?

před 16 minutami

Val Kilmer

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel slavný americký herec Val Kilmer. Stalo se tak poté, co se v posledních letech potýkal s vážnými zdravotními potížemi, které mu znemožnily pokračovat v úspěšné herecké kariéře. 

před 1 hodinou

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X

Evropská unie se připravuje na možnou obchodní válku s USA, kterou by mohly vyvolat plánované tarify prezidenta Donalda Trumpa. Brusel vidí slabinu Spojených států v jejich přebytku v oblasti služeb a chystá protiopatření.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy