Odvrácená strana řeckého vítězství nad koronavirem. Analytik promluvil

NÁZOR - Z vnějšího pohledu Řecko zvládlo pandemii nemoci covid-19 relativně úspěšně, konstatuje Apostolis Fotiadis v komentáři pro server The Guardian. Politický analytik ze společnosti Onassis Foundation připomíná, že vláda řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise z pravicové strany Nová demokracie si již v březnu uvědomila riziko, které virus představuje pro zdecimované zdravotnictví v zemi.

Covid mizí, otázky vyvstávají

Řecká vláda rychle zavedla tvrdou karanténu, a tím zachránila životy, míní analytik. Dodává, že země má něco přes 3 tisíce případů nákazy a 183 obětí, přičemž po třech měsících relativní izolace otevřela své hranice turistům.

"Je zde ale i odvrácená strana tohoto zdánlivě úspěšného příběhu," pokračuje Fotiadis. Poukazuje, že je stále více jasnější, že Mitsotakisova vláda využívá krizi jako záminku k rychlému zadávání silně nejasných a pochybných veřejných zakázek a série odhalení poškodila její pověst.

Spolu s tím, jak se řecká ekonomika pohybuje na hraně, přístup současné vlády k veřejným financím sotva vzbudí u Řeků optimismus ohledně hospodářského zotavení, uvádí analytik. Konstatuje, že příval přímých dotací a přenášení řízení podpůrných finančních opatření na soukromé společnosti vyvolává otázku, co vláda zamýšlí.

Mitsotakis v dubnu zakročil a zrušil finanční balíček v hodnotě 190 milionů eur (přes 5 miliard korun, pozn. redaktora) určený pro firmy pověřené řízením e-learningového programu pro živnostníky, nastiňuje Fotiadis. Vysvětluje, že premiér takto reagoval na vyšetřování, které odhalilo, že mnoho z firem schválených ministerstvem práce bylo přímo napojeno na vládnoucí stranu.

Sedm takových společností si mělo přijít na 36 milionů eur, ale po zrušení programu bude o penězích rozhodovat samotné ministerstvo práce a vyplácet je přímo, uvádí analytik. Dodává, že jen o pár týdnů dříve byla jiná soukromá společnost bez výběrového řízení pověřena vedením veřejné osvětové kampaně o nemoci covid-19, za což měla obdržet 20 milionů eur, ale kritéria pro výběr médií a ceny za tyto služby nebyly nikdy zveřejněny.   

"Realizace programu soukromou společností znamená, že vláda nemá žádnou povinnost zveřejňovat informace o přidělování financí ve veřejném transparentním registru," pokračuje Fotiadis. Připomíná, že navzdory žádosti parlamentu vláda odmítla zveřejnit finanční detaily programu.

Větší hrozba než pandemie

Sílící kritika se valí především na ministerstvo pro migraci a azyl, které je v posledních týdnech tepáno opozicí a médii za ignorování pravidel o veřejných zakázkách, upozorňuje analytik. Doplňuje, že s odkazem na koronavirovou krizi a bezpečnost země ministerstvo začalo ve velkém přidělovat přímo zakázky v hodnotě milionů eur, přičemž tvrdí, že informace o nich jsou "důvěrné".

Řecká vláda minulý měsíc schválila zákon, který ji z důvodu bezpečnosti země umožňuje zřídit to, co europoslanci označují za "tajné fondy" ministerstva pro migraci, poukazuje Fotiadis. Podotýká, že již teď přicházejí zprávy o tom, že na ministerstvu jsou každých šest měsíců skartovány příslušné dokumenty.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nedostatečná transparentnost veřejných financí zatím uniká pozornosti zahraničí, ale spolu s návrhem balíku pro koronavirové zotavení z díla Evropské komise, který má do země poslat téměř 32 miliard eur (přes 850 miliard korun), tomu tak dlouho nebude, očekává analytik. Připomíná, že v den, kdy byl uvedený balík oznámen a řecká vláda začala oslavovat, došlo ke zveřejnění důvěrného dokumentu o nakládání s veřejnými financemi ministerstvem pro migraci, který obsahuje závažná obvinění z nehospodárného jednání, nadhodnocování zakázek a chabého plánování.

"Karanténa stála ohromnou cenu, především turismus a leteckou dopravu," pokračuje Fotiadis. Vyzdvihuje, že turismus tvoří čtvrtinu řeckého HDP a Evropská komise minulý měsíc odhadla, že koronavirová krize bude jen letos stát Řecko propad ekonomiky o 9,7 %, což je nejvíce v celé EU, přičemž nezaměstnanost se má vyšplhat až na 20 %, a to jen pár let po krizi eurozóny, kdy se pohybovala okolo 30 %.  

Pocit, že řecká vláda nezachází dobře s veřejnými financemi, zatímco žádá podnikatele i zaměstnance, aby doslova krváceli pro dobro všech, není udržitelný, deklaruje analytik. Soudí, že kabinet potřebuje morální autoritu, aby přijímal nákladná opatření, a přestože skandály zatím v řecké společnosti příliš nerezonují, spolu s nástupem recese se jim dostane jiné pozornosti.

Řecko čeká mnoho výzev, ať těch spojených s koronavirem, či ekonomikou a geopolitikou, očekává Fotiadis. Odkazuje na slova bývalého německého vicekancléře Sigmara Gabriela z roku 2015, že řecká kleptokracie "plundrovala zemi dlouhé roky", zatímco EU "stála a přihlížela".

Za pět let se podle analytika příliš nezměnilo a Mitsotakis ostatně oznámil, že evropský záchranný balík bude rozdělován pod jeho osobním dohledem. "Měl by začít tím, že postaví svou vládu do latě při řízení veřejných financí, než se krize důvěry stane větší hrozbou než samotná pandemie," uzavírá Fotiadis.

Související

Více souvisejících

Řecko Kyriakos Mitsotakis Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy