Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s koronavirem se nadále nebude vztahovat například na řidiče a posádky v nákladní, autobusové, letecké, lodní či železniční dopravě, dále na osoby při tranzitu přes Slovensko či na diplomaty.

Naopak pendleři, tedy lidé mířící za prací, či studenti budou muset mít od pondělí negativní výsledek testu na koronavirus, aby se po příjezdu na Slovensko vyhnuli karanténě. Vyplývá to z nového nařízení hlavního hygienika Slovenska.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí ještě minulý týden tvrdil, že nově budou muset u sebe výsledek alespoň antigenního testu všechny osoby, které dosud využívaly různé výjimky z nařízení hlavního hygienika, kromě cestujících při tranzitu přes Slovensko. Bratislava mezi rizikové státy kvůli pandemii nemoci covid-19 řadí všechny své sousedy.

Nově by se měli také pendleři měli prokazovat výsledkem laboratorního vyšetření na koronavirus nebo antigenním testem ne starším 14 dnů. "Povinnost se vztahuje na osoby starší sedmi let, které pravidelně překračují hranice za účelem výkonu zaměstnání nebo jiného pracovního vztahu, studia, poskytování nedokladné péče o blízkou osobu a na další osoby, které mají výjimky z izolace a testování po vstupu na naše území," uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.

Stávající vyhláška předpokládá, že výsledek antigenního testu budou úřady uznávat pouze v případě, že byl vykonán na Slovensku. Náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus po dnešním jednání pandemické komise vlády ale uvedl, že Slovensko akceptuje od pendlerů a dalších určených skupin cestujících včetně studentů také antigenní testy z Česka, Maďarska, Polska a Rakouska. Změněn kvůli tomu bude text příslušné slovenské vyhlášky.

Bratislava dlouhodobě uplatňuje omezení pro cesty lidí z rizikových zemí na Slovenska, výjimku dosud měli právě pendleři či studenti.

Slovensko podle premiéra Igora Matoviče od příštího týdne také umožní otevřít ty nyní uzavřené školy, které vyjádřily ochotu zapojit se do pilotního testování žáků a alespoň jednoho z jejich rodičů na koronavirus. Od 26. října se na Slovensku učí distanční formou žáci druhého stupně základních škol a také studenti středních či vysokých škol, mateřské školy a školy pro žáky na prvním stupni zůstaly v provozu.

Právě Matovič dlouhodobě podmiňuje uvolňování karanténních omezení hromadným testováním na koronavirus, byť ho za tento postoj kritizovala opozice či část koalice. Na přelomu října a listopadu se v zemi konalo plošné testování obyvatel na koronavirus, které odhalilo tisíce nakažených. Počty potvrzených případů infekce se po předchozím poklesu v zemi začaly v posledním období znovu zvyšovat.

Související

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

Více souvisejících

Slovensko Dopravci Marek Krajčí (ministr SR) hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy