Britský konzervativní premiér Boris Johnson by měl podle šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna zvážit rezignaci a vypsat volby. K demisi ministerského předsedu kvůli dnešnímu verdiktu nejvyššího soudu, který je pro vládu nepříznivý, vyzval i lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford, uvedla televize Sky News.
Britský nejvyšší soud dnes v jednomyslně přijatém verdiktu označil za nezákonnou pětitýdenní přestávku v zasedání parlamentu, kterou Johnson prosadil u královny a která podle premiérových odpůrců měla tento a příští měsíc znemožnit poslancům pracovat v klíčovém období před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.
"Vyzývám Borise Johnsona, aby zvážil svou pozici," prohlásil Jeremy Corbyn na sjezdu labouristů v přímořském letovisku Brighton. Jeho reakci podle agentury Reuters provázelo mohutné skandování "pryč s Johnsonem". Podle Corbyna jsou labouristé připraveni vytvořit vládu.
Zástupce SNP Blackford řekl v rozhovoru se Sky News, že Johnsona, jenž jako vítěz vnitrostranického hlasování nahradil svou předchůdkyni Theresu Mayovou, nezvolil lid. "Měl by proto udělat čestnou věc a rezignovat," uvedl poslanec. Předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová označila rozhodnutí soudu za "historické".
The Prime Minister must resign to make way for an emergency Government that can stop a No Deal Brexit. The @LibDems will keep fighting for People’s Vote and to stop Brexit altogether. https://t.co/0YTRHpgFpA
— Jo Swinson (@joswinson) September 24, 2019
Podle šéfky liberálních demokratů Jo Swinsonové rozsudek o nezákonnosti přerušení schůze parlamentu ukázal, že "Johnson uvedl v omyl královnu a nezákonně umlčel zástupce lidu". "Chystám se znovu ujmout svých povinností v Dolní sněmovně a (pokusím se s dalšími stranami) zastavit brexit," uvedla Swinsonová.
Podle labouristického starosty Londýna Sadiqa Khana chtěl Johnson parlament "umlčet". "Parlament se nyní musí okamžitě sejít, aby poslanci mohli pokračovat ve své práci a pohnat k zodpovědnosti tuto nedemokratickou a nečestnou vládu," uvedl.
Překvapivá byla podle britských médií reakce lídra Strany pro brexit Nigela Farage. Johnsonovo rozhodnutí vynutit si parlamentní přestávku označil za "vůbec nejhorší politické rozhodnutí". Zároveň vyzval, aby premiér propustil svého vlivného poradce Dominica Cummingse.
Podle předsedy Strany pro brexit, jejímž je Farage lídrem, Richarda Tice, si nyní veřejnost musí uvědomit, že "neopustíme Evropskou unii 31. října". "Budeme muset požádat Evropskou unii o odklad," uvedl Tice.
Aktivistka Gina Millerová, která podala k soudu jednu ze stížností, o nichž se dnes rozhodovalo, uvedla, že se poslanci musí vrátit zpět do parlamentních lavic a "být stateční a odvážní" ve snaze pohnat k zodpovědnosti "tuto bezskrupulózní vládu".
"Aspoň jednu velkou úlevu přinesla brexitová sága: právní stát ve Spojeném království žije a kope," uvedl na twitteru hlavní vyjednavač Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt. "Ve skutečné demokracii by neměl být parlamentu nikdy umlčen," dodal.
Arlene Fosterová, předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která donedávna zajišťovala menšinové Johnsonově vládě většinu v parlamentu, v krátké reakci pouze uvedla, že verdikt respektuje.
Vláda zatím na rozhodnutí nejvyššího soudu nijak nereagovala. Podle britských médií, která se odvolávají na vládní zdroje, se kabinet snaží verdikt "strávit". Žádné vyjádření neposkytl ani Buckinghamský palác.
Poslankyně Amanda Millingová, která v parlamentu dohlíží na hlasovací disciplínu konzervativních poslanců, dnes v e-mailu, který má k dispozici stanice Sky, vyzvala, aby členové vládní strany neposkytovali k soudnímu verdiktu rozhovory médiím a nevyjadřovali se ani na sociálních sítích.
We’re sitting... pic.twitter.com/GdApCgcpbp
— Tom Tugendhat (@TomTugendhat) September 24, 2019
Konzervativní poslanec Tom Tugendhat nicméně již na twitteru zveřejnil snímek z Dolní sněmovny. "Zasedáme," napsal.
Související
BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem
Příčina smrti královny Alžběty II. byla jiná, než se uvádí, naznačil expremiér Johnson
Boris Johnson , Parlament Velké Británie , Velká Británie , Brexit , Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) , Jo Swinsonová , Jeremy Corbyn , Sadiq Khan , Nigel Farage
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák