Opozice po soudním verdiktu vyzývá Johnsona k rezignaci, chtěl umlčet parlament

Britský konzervativní premiér Boris Johnson by měl podle šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna zvážit rezignaci a vypsat volby. K demisi ministerského předsedu kvůli dnešnímu verdiktu nejvyššího soudu, který je pro vládu nepříznivý, vyzval i lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford, uvedla televize Sky News.

Britský nejvyšší soud dnes v jednomyslně přijatém verdiktu označil za nezákonnou pětitýdenní přestávku v zasedání parlamentu, kterou Johnson prosadil u královny a která podle premiérových odpůrců měla tento a příští měsíc znemožnit poslancům pracovat v klíčovém období před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

"Vyzývám Borise Johnsona, aby zvážil svou pozici," prohlásil Jeremy Corbyn na sjezdu labouristů v přímořském letovisku Brighton. Jeho reakci podle agentury Reuters provázelo mohutné skandování "pryč s Johnsonem". Podle Corbyna jsou labouristé připraveni vytvořit vládu.

Zástupce SNP Blackford řekl v rozhovoru se Sky News, že Johnsona, jenž jako vítěz vnitrostranického hlasování nahradil svou předchůdkyni Theresu Mayovou, nezvolil lid. "Měl by proto udělat čestnou věc a rezignovat," uvedl poslanec. Předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová označila rozhodnutí soudu za "historické".

The Prime Minister must resign to make way for an emergency Government that can stop a No Deal Brexit. The @LibDems will keep fighting for People’s Vote and to stop Brexit altogether. https://t.co/0YTRHpgFpA

— Jo Swinson (@joswinson) September 24, 2019

Podle šéfky liberálních demokratů Jo Swinsonové rozsudek o nezákonnosti přerušení schůze parlamentu ukázal, že "Johnson uvedl v omyl královnu a nezákonně umlčel zástupce lidu". "Chystám se znovu ujmout svých povinností v Dolní sněmovně a (pokusím se s dalšími stranami) zastavit brexit," uvedla Swinsonová.

Podle labouristického starosty Londýna Sadiqa Khana chtěl Johnson parlament "umlčet". "Parlament se nyní musí okamžitě sejít, aby poslanci mohli pokračovat ve své práci a pohnat k zodpovědnosti tuto nedemokratickou a nečestnou vládu," uvedl.

Překvapivá byla podle britských médií reakce lídra Strany pro brexit Nigela Farage. Johnsonovo rozhodnutí vynutit si parlamentní přestávku označil za "vůbec nejhorší politické rozhodnutí". Zároveň vyzval, aby premiér propustil svého vlivného poradce Dominica Cummingse.

Podle předsedy Strany pro brexit, jejímž je Farage lídrem, Richarda Tice, si nyní veřejnost musí uvědomit, že "neopustíme Evropskou unii 31. října". "Budeme muset požádat Evropskou unii o odklad," uvedl Tice.

Aktivistka Gina Millerová, která podala k soudu jednu ze stížností, o nichž se dnes rozhodovalo, uvedla, že se poslanci musí vrátit zpět do parlamentních lavic a "být stateční a odvážní" ve snaze pohnat k zodpovědnosti "tuto bezskrupulózní vládu".

"Aspoň jednu velkou úlevu přinesla brexitová sága: právní stát ve Spojeném království žije a kope," uvedl na twitteru hlavní vyjednavač Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt. "Ve skutečné demokracii by neměl být parlamentu nikdy umlčen," dodal.

Arlene Fosterová, předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která donedávna zajišťovala menšinové Johnsonově vládě většinu v parlamentu, v krátké reakci pouze uvedla, že verdikt respektuje.

Vláda zatím na rozhodnutí nejvyššího soudu nijak nereagovala. Podle britských médií, která se odvolávají na vládní zdroje, se kabinet snaží verdikt "strávit". Žádné vyjádření neposkytl ani Buckinghamský palác.

Poslankyně Amanda Millingová, která v parlamentu dohlíží na hlasovací disciplínu konzervativních poslanců, dnes v e-mailu, který má k dispozici stanice Sky, vyzvala, aby členové vládní strany neposkytovali k soudnímu verdiktu rozhovory médiím a nevyjadřovali se ani na sociálních sítích.

We’re sitting... pic.twitter.com/GdApCgcpbp

— Tom Tugendhat (@TomTugendhat) September 24, 2019

Konzervativní poslanec Tom Tugendhat nicméně již na twitteru zveřejnil snímek z Dolní sněmovny. "Zasedáme," napsal.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Parlament Velké Británie Velká Británie Brexit Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Jo Swinsonová Jeremy Corbyn Sadiq Khan Nigel Farage

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy