Padne Merkelová? Kdepak. Důvody jsou dva, upozorňuje politoložka

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) zůstane ve funkci až do konce volebního období v roce 2021, a to i kdyby se předtím rozpadla vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), je přesvědčena německá politoložka Andrea Römmeleová. Řekla to v Berlíně zahraničním novinářům. Sama má za to, že velká koalice i přes řadu problémů další dva roky vydrží.

"Myslím, že kancléřka Merkelová ve funkci vydrží až do roku 2021," míní Römmeleová, která připomíná, že vláda CDU/CSU a SPD se už přes všechny obtíže dostala za polovinu volebního období, a ukončit spolupráci teď by nedávalo příliš smyslu. "Druhým důvodem je to, že Německo ve druhé polovině roku 2020 předsedá Evropské unii, a nikdo nebude chtít jít do volební kampaně," vysvětluje.

Proto je politoložka z berlínské Hertie School přesvědčena, že se koalici, která už podle ní splnila vekou část svého programu, podaří urovnat i současné napětí vyvolané novým vedením SPD.

Do čela nejstarší německé demokratické strany, která v posledních letech prochází hlubokou krizí, se v pátek dostali levicově naladění a ke koalici kritičtí Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans. Oba nyní usilují o změny koaliční smlouvy, do níž chtějí prosadit další priority sociálních demokratů. Požadují mimo jiné postupný růst minimální mzdy na 12 eur (306 korun) za hodinu, výrazné zvýšení investic do infrastruktury nebo důslednější boj proti klimatickým změnám. Politici CDU/CSU zatím úpravy koaliční dohody striktně odmítají.

Podle Römmeleové je jasné, že se obě strany tváří neústupně, ve skutečnosti ale nemusí být složité najít kompromis. CDU/CSU by podle ní mohla podpořit další opatření v boji proti klimatickým změnám, která stejně část jejich politiků chce, a naopak u sociálních témat by ústupky odmítla. V takovém případě by obě uskupení svým voličům mohla jednoduše vysvětlit, že vyjednávání bylo úspěšné.

I kdyby se to ale nestalo, a SPD skutečně koalici opustila, k předčasným volbám a konci Merkelové, která po nynějším funkčním období odejde z politiky, by to podle politoložky nevedlo. Dlouholetá kancléřka by totiž v takovém případě mohla vést menšinovou vládu CDU/CSU. I když s ní spolková republika nemá žádné zkušenosti, nemusela by to pro konzervativní unii být nevýhodná varianta. Merkelová by skrze ni zajistila stabilitu, kterou tak často zdůrazňuje, a členové sesterských stran by obsadili všechny ministerské posty, díky čemuž by před volbami v roce 2021 byli více vidět a mohli se lépe politicky profilovat.

Spolkový sněm by navíc takovému kabinetu, který by si pro jednotlivé zákony musel hledat podporu u SPD, ale třeba také u dnes opozičních Zelených nebo svobodných demokratů (FDP), nemohl vyslovit nedůvěru. Musel by totiž zároveň najít shodu na novém kancléři, který by Merkelovou nahradil, což je za současného rozložení politických sil podle Römmeleové vyloučené.

Cestami, jak by Merkelová mohla ve funkci předčasně skončit, by tak byly jen její vlastní rezignace nebo hlasování o důvěře kabinetu, které by sama vyvolala, aby uspíšila cestu k předčasným volbám. Ani jednu variantu si ale politoložka představit nedokáže. "Po čtyřech volebních obdobích (v čele vlády) takto odejít, to neudělá," je přesvědčena.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy