Pandemie ukázala nutnost posílit spolupráci v EU, tvrdí profesor

NÁZOR - Společnost AstraZeneca omezila plánované dodávky vakcín zemím EU, navzdory podepsanému kontraktu na miliony dávek, poukazuje politolog Wolfram Kaiser v komentáři pro server The Converstion. Profesor z University of Portsmouth připomíná, že firma se odvolává na problémy s továrnou v Belgii, ale neomezila dodávky vakcíny do Velké Británie.

Špatné načasování   

Vypadalo to, že se popularita EU zotavila z traumatu brexitu, ale vypukl neobvyklý veřejný spor o dodávky vakcíny proti covidu-19,  resp. jejich nedostatek v rámci Unie, konstatuje odborník. Dodává, že Brusel proti stanovisku AstraZeneca hlasitě protestuje a hrozí právními kroky, které mají společnosti přinutit splnit objednávku na desítky milionů dávek vakcíny.

Německá vláda mezitím prosazuje, aby jednotlivé firmy musely žádat o povolení vyvážet vakcíny mimo EU, přičemž tamní ministr zdravotnictví Jens Spahn žádá transparentnost ohledně exportu v Unii vyráběných vakcín, což je zjevně odvetná akce, která má zajistit více dávek pro unijní země, soudí profesor. Tento konflikt podle něj ukazuje, kolik je v politické sázce na všech stranách.

"Evropská komise se obává, že neschopnost efektivně koordinovat snahy o vakcinaci může opět oslabit veřejnou podporu EU," píše politolog. Konstatuje, že roky sporů ohledně brexitu posloužily jako výstraha možným dalším adeptům o vystoupení z Unie, ale nyní někteří viní evropské instituce z možného nedostatku vakcín, tudíž by se ke zdravotní a ekonomické krizi mohla přidat krize politická.

Za důvod, proč zní hlasitá kritika chování společnosti AstraZeneca právě z Německa, považuje Kaiser to, že Spahnova strana CDU čelí domácímu tlaku kvůli průtahům zahájení očkování a v září zemi čekají klíčové volby.  

Ve skutečnosti je mimořádné, že tak ústřední roli ve zdravotnickém projektu zaujala Evropská komise, upozorňuje profesor. Vysvětluje, že zdravotnictví spadá primárně do kompetence členských zemí a EU má ve srovnání s nimi pouze podpůrné pravomoci, tudíž je nečekané, že očkování řídí právě Komise, exekutivní odnož EU.

Více, nikoliv méně spolupráce

Evropská komise se rozhodla převzít otěže ve chvíli, kdy členské státy na začátku koronavirové krize v březnu 2020 ignorovaly Brusel a unijní legislativu, vyzdvihuje autor komentáře. Připomíná, že docházelo k uzavírání schengenských hranic s cílem zamezit šíření nemoci, což vedlo k rozdělení rodin a překážkám dojíždění za prací, navíc se začínaly řešit národní očkovací strategie.

Pod vedením Ursuly von der Leyenové Evropská komise vystoupila, aby ukončila chaos a alespoň v principu zachovala vnitřní trh a volný pohyb, deklaruje expert. Dodává, že Komise také nastínila strategii pro společný nákup vakcín.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ačkoliv podmínky kontraktu jsou důvěrné, je pravděpodobné, že EU platí za vakcíny méně než Spojené království. Každopádně je jasné, že členské státy platí dohromady méně, než by platily jednotlivě," pokračuje politolog. Unii se podle něj podařilo také přimět bohatší země k souhlasu s férovou distribucí dostupných vakcín napříč členskými státy, což má posílit pocit vzájemné solidarity.

V tomto světle EU reagovala překvapivě rychle na politickou výzvu, navzdory omezeným pravomocem, zdůrazňuje Kaiser. Aktuální politické třenice podle něj vznikají kvůli silné potřebě úzce spolupracovat během pandemie a pokračující neochotě některých zemí předávat více pravomocí do Bruselu.

Pokud bude očkovací úsilí v EU nadále zaostávat, kritika euroskeptické levice i pravice může mířit právě na Evropskou komisi, soudí politolog. Doplňuje však, že koronavirová krize ve skutečnosti jednoznačně ukázala, že při řešení mezinárodních politických výzev, jakou je pandemie, je potřeba více, nikoliv méně spolupráce napříč hranicemi.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování EU (Evropská unie) AstraZeneca

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy