NÁZOR - Společnost AstraZeneca omezila plánované dodávky vakcín zemím EU, navzdory podepsanému kontraktu na miliony dávek, poukazuje politolog Wolfram Kaiser v komentáři pro server The Converstion. Profesor z University of Portsmouth připomíná, že firma se odvolává na problémy s továrnou v Belgii, ale neomezila dodávky vakcíny do Velké Británie.
Špatné načasování
Vypadalo to, že se popularita EU zotavila z traumatu brexitu, ale vypukl neobvyklý veřejný spor o dodávky vakcíny proti covidu-19, resp. jejich nedostatek v rámci Unie, konstatuje odborník. Dodává, že Brusel proti stanovisku AstraZeneca hlasitě protestuje a hrozí právními kroky, které mají společnosti přinutit splnit objednávku na desítky milionů dávek vakcíny.
Německá vláda mezitím prosazuje, aby jednotlivé firmy musely žádat o povolení vyvážet vakcíny mimo EU, přičemž tamní ministr zdravotnictví Jens Spahn žádá transparentnost ohledně exportu v Unii vyráběných vakcín, což je zjevně odvetná akce, která má zajistit více dávek pro unijní země, soudí profesor. Tento konflikt podle něj ukazuje, kolik je v politické sázce na všech stranách.
"Evropská komise se obává, že neschopnost efektivně koordinovat snahy o vakcinaci může opět oslabit veřejnou podporu EU," píše politolog. Konstatuje, že roky sporů ohledně brexitu posloužily jako výstraha možným dalším adeptům o vystoupení z Unie, ale nyní někteří viní evropské instituce z možného nedostatku vakcín, tudíž by se ke zdravotní a ekonomické krizi mohla přidat krize politická.
Za důvod, proč zní hlasitá kritika chování společnosti AstraZeneca právě z Německa, považuje Kaiser to, že Spahnova strana CDU čelí domácímu tlaku kvůli průtahům zahájení očkování a v září zemi čekají klíčové volby.
Ve skutečnosti je mimořádné, že tak ústřední roli ve zdravotnickém projektu zaujala Evropská komise, upozorňuje profesor. Vysvětluje, že zdravotnictví spadá primárně do kompetence členských zemí a EU má ve srovnání s nimi pouze podpůrné pravomoci, tudíž je nečekané, že očkování řídí právě Komise, exekutivní odnož EU.
Více, nikoliv méně spolupráce
Evropská komise se rozhodla převzít otěže ve chvíli, kdy členské státy na začátku koronavirové krize v březnu 2020 ignorovaly Brusel a unijní legislativu, vyzdvihuje autor komentáře. Připomíná, že docházelo k uzavírání schengenských hranic s cílem zamezit šíření nemoci, což vedlo k rozdělení rodin a překážkám dojíždění za prací, navíc se začínaly řešit národní očkovací strategie.
Pod vedením Ursuly von der Leyenové Evropská komise vystoupila, aby ukončila chaos a alespoň v principu zachovala vnitřní trh a volný pohyb, deklaruje expert. Dodává, že Komise také nastínila strategii pro společný nákup vakcín.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Ačkoliv podmínky kontraktu jsou důvěrné, je pravděpodobné, že EU platí za vakcíny méně než Spojené království. Každopádně je jasné, že členské státy platí dohromady méně, než by platily jednotlivě," pokračuje politolog. Unii se podle něj podařilo také přimět bohatší země k souhlasu s férovou distribucí dostupných vakcín napříč členskými státy, což má posílit pocit vzájemné solidarity.
V tomto světle EU reagovala překvapivě rychle na politickou výzvu, navzdory omezeným pravomocem, zdůrazňuje Kaiser. Aktuální politické třenice podle něj vznikají kvůli silné potřebě úzce spolupracovat během pandemie a pokračující neochotě některých zemí předávat více pravomocí do Bruselu.
Pokud bude očkovací úsilí v EU nadále zaostávat, kritika euroskeptické levice i pravice může mířit právě na Evropskou komisi, soudí politolog. Doplňuje však, že koronavirová krize ve skutečnosti jednoznačně ukázala, že při řešení mezinárodních politických výzev, jakou je pandemie, je potřeba více, nikoliv méně spolupráce napříč hranicemi.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování , EU (Evropská unie) , AstraZeneca
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák