Po Evropě demonstrovaly kvůli restrikcím desetitisíce lidí

Asi 20.000 lidí se dnes v německém Kasselu sešlo na protestu proti restrikcím zavedeným kvůli šíření koronaviru. Někteří z nich útočili na policisty, kteří proti nim použili obušky, vodní děla a pepřový sprej, napsala agentura DPA.

Stovky či tisíce lidí dnes demonstrovaly proti vládním protiepidemickým opatřením také v řadě dalších zemí Evropy: mimo jiné v Rumunsku, Finsku, Chorvatsku, Rakousku či Švýcarsku. Do protestu v Londýně se zapojilo kolem 10.000 lidí, policie tam 33 demonstrantů zatkla kvůli porušení protiepidemických nařízení.

Také většina z odpůrců opatření v německém Kasselu nedodržela povinnost nosit ochranu nosu a úst a zachovávat rozestupy, což bylo podmínkou pro to, aby se shromáždění vůbec mohlo uskutečnit. Napadali novináře a nadávali jim, proráželi řady policistů a střetávali se s protidemonstranty na kolech, kteří se jim snažili zabránit v cestě.

Úřady demonstraci pro 6000 lidí povolily jen na okraji Kasselu, další se ale konala přímo v centru tohoto hesenského města, kde za slunečného počasí panovala atmosféra skoro jako na pikniku. Lidé odmítali poslechnout výzvy policie, aby přešli na místa, kde se demonstrovat smělo.

Hesenská policie, kterou posílili kolegové z dalších spolkových zemí, demonstranty v několika případech usměrňovala i s nasazením vodním děl a obušků. Většinou se ale snažila vyhnout konfrontaci, uvedla DPA. Několik lidí bylo zatčeno, přesný počet ale není znám.

Kvůli možným násilnostem byla dnes v pohotovosti i policie v Berlíně, kde se ale nakonec u Braniborské brány sešlo jen kolem 500 demonstrantů. Asi tisícovka lidí se zúčastnila protestu proti krajní pravici na třídě Unter den Linden.

Menší či větší protesty proti restrikcím se konaly i v dalších evropských městech, napsala agentura AP. V Londýně vyšlo do ulic zhruba 10.000 lidí, v davu se objevovaly transparenty s hesly jako "Přestaňte ničit životy našich dětí" nebo "Falešná pandemie". Podle stávajících pravidel jsou kvůli riziku šíření nákazy v Anglii protestní shromáždění zakázaná, ale vláda čelí sílícímu tlaku, aby pro demonstrace platila výjimka. Zhruba šest desítek zákonodárců apelovalo na ministryni vnitra Priti Patelovou, aby demonstrace i v době uzávěry povolila, a to zejména v souvislosti s kontroverzním policejním zásahem proti lidem, kteří vyšli do ulic kvůli nedávné vraždě Sarah Everardové, uvedla agentura Reuters.

Více než tisícovka odpůrců očkování demonstrovala v rumunském hlavním městě Bukurešti, protesty se konaly i ve městech Kluž, Brašov, Konstanca, Galac a Temešvár. V Bukurešti a Kluži se do protestů zapojili i prominentní členové krajně pravicového Svazu pro jednotu Rumunů (AUR) a v ulicích byly často vidět i náboženské symboly. Mnoho věřících je totiž nespokojených se zákazem konání bohoslužeb.

Ve finské metropoli Helsinky se sešlo asi 400 lidí na povolené protestní akci, jejíž účastníci ale nedodržovali předepsané rozestupy. Kolem 1000 lidí se sešlo na protestu proti vládním opatřením v Rakousku, který se konal poblíž vídeňského hlavního vlakového nádraží. Policie tam zatkla 11 lidí. Tichý pochod asi 5000 lidí, kteří vyjadřovali odpor proti očkování proti covidu-19, dnes prošel švýcarským městem Liestal nedaleko Basileje. Tisíce lidí vyšly do ulic i v chorvatských městech Záhřeb, Osijek, Dubrovník, Split a Šibenik. Podle agentury DPA protestovali proti povinnému nošení roušek, které označují za "tyranii".

Související

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Více souvisejících

Demonstrace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy