Asi 20.000 lidí se dnes v německém Kasselu sešlo na protestu proti restrikcím zavedeným kvůli šíření koronaviru. Někteří z nich útočili na policisty, kteří proti nim použili obušky, vodní děla a pepřový sprej, napsala agentura DPA.
Stovky či tisíce lidí dnes demonstrovaly proti vládním protiepidemickým opatřením také v řadě dalších zemí Evropy: mimo jiné v Rumunsku, Finsku, Chorvatsku, Rakousku či Švýcarsku. Do protestu v Londýně se zapojilo kolem 10.000 lidí, policie tam 33 demonstrantů zatkla kvůli porušení protiepidemických nařízení.
Také většina z odpůrců opatření v německém Kasselu nedodržela povinnost nosit ochranu nosu a úst a zachovávat rozestupy, což bylo podmínkou pro to, aby se shromáždění vůbec mohlo uskutečnit. Napadali novináře a nadávali jim, proráželi řady policistů a střetávali se s protidemonstranty na kolech, kteří se jim snažili zabránit v cestě.
Úřady demonstraci pro 6000 lidí povolily jen na okraji Kasselu, další se ale konala přímo v centru tohoto hesenského města, kde za slunečného počasí panovala atmosféra skoro jako na pikniku. Lidé odmítali poslechnout výzvy policie, aby přešli na místa, kde se demonstrovat smělo.
Hesenská policie, kterou posílili kolegové z dalších spolkových zemí, demonstranty v několika případech usměrňovala i s nasazením vodním děl a obušků. Většinou se ale snažila vyhnout konfrontaci, uvedla DPA. Několik lidí bylo zatčeno, přesný počet ale není znám.
Kvůli možným násilnostem byla dnes v pohotovosti i policie v Berlíně, kde se ale nakonec u Braniborské brány sešlo jen kolem 500 demonstrantů. Asi tisícovka lidí se zúčastnila protestu proti krajní pravici na třídě Unter den Linden.
Menší či větší protesty proti restrikcím se konaly i v dalších evropských městech, napsala agentura AP. V Londýně vyšlo do ulic zhruba 10.000 lidí, v davu se objevovaly transparenty s hesly jako "Přestaňte ničit životy našich dětí" nebo "Falešná pandemie". Podle stávajících pravidel jsou kvůli riziku šíření nákazy v Anglii protestní shromáždění zakázaná, ale vláda čelí sílícímu tlaku, aby pro demonstrace platila výjimka. Zhruba šest desítek zákonodárců apelovalo na ministryni vnitra Priti Patelovou, aby demonstrace i v době uzávěry povolila, a to zejména v souvislosti s kontroverzním policejním zásahem proti lidem, kteří vyšli do ulic kvůli nedávné vraždě Sarah Everardové, uvedla agentura Reuters.
Více než tisícovka odpůrců očkování demonstrovala v rumunském hlavním městě Bukurešti, protesty se konaly i ve městech Kluž, Brašov, Konstanca, Galac a Temešvár. V Bukurešti a Kluži se do protestů zapojili i prominentní členové krajně pravicového Svazu pro jednotu Rumunů (AUR) a v ulicích byly často vidět i náboženské symboly. Mnoho věřících je totiž nespokojených se zákazem konání bohoslužeb.
Ve finské metropoli Helsinky se sešlo asi 400 lidí na povolené protestní akci, jejíž účastníci ale nedodržovali předepsané rozestupy. Kolem 1000 lidí se sešlo na protestu proti vládním opatřením v Rakousku, který se konal poblíž vídeňského hlavního vlakového nádraží. Policie tam zatkla 11 lidí. Tichý pochod asi 5000 lidí, kteří vyjadřovali odpor proti očkování proti covidu-19, dnes prošel švýcarským městem Liestal nedaleko Basileje. Tisíce lidí vyšly do ulic i v chorvatských městech Záhřeb, Osijek, Dubrovník, Split a Šibenik. Podle agentury DPA protestovali proti povinnému nošení roušek, které označují za "tyranii".
Související

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže

Evropští zemědělci čelí vážným problémům. Kudy vede cesta z krize?
Demonstrace , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 1 hodinou

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák