Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly vstup do Pobaltí v rámci společných sankcí přijatých proti minskému režimu. Informovala o tom ministerstva zahraničí všech tří zemí.

V Bělorusku již sedmý týden trvají demonstrace proti setrvání Alexandra Lukašenka v úřadu prezidenta. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Poslední známou zadrženou osobností je Ljudmila Kazaková, advokátka přední představitelky opozice a členky vedení běloruské koordinační rady Maryji Kalesnikavové. Ta je už několik týdnů ve vazbě kvůli obvinění na základě článku trestního zákona, který se týká výzev k převzetí moci nebo k činům ohrožujícím bezpečnost státu. Kalesnikavové hrozí až pět let za mřížemi.

Kazaková podle agentury AP ve čtvrtek zmizela a policie později potvrdila, že byla zadržena. Podle jejích právníků jí hrozí obvinění z účasti na nepovolené demonstraci a kvůli tomu, že odporovala policejnímu úředníkovi. V Minsku dnes podle běloruských médií začalo projednávání případu před soudem.

Sankce vůči činitelům běloruského vládnoucího režimu pobaltské státy vyhlásily už 31. srpna. Seznam osob, na které se tehdy vztahoval zákaz vstupu do Pobaltí, zahrnoval vedle Lukašenka ještě dalších 29 běloruských představitelů.

Litva dnes oznámila, že seznam rozšířila o dalších 100 jmen. Lotyšsko přidalo 101 funkcionářů a Estonsko 98. Jedná se o příslušníky policejních jednotek zasahujících proti demonstrantům, o členy nejvyššího a ústavního soudu a o pracovníky prezidentské administrativy.

Evropská unie zatím společné sankce neschválila kvůli Kypru, který jako jediný nedal souhlas, byť tvrdí, že pro sankce je. Nikósie své "ano" podmiňuje tvrdším přístupem EU vůči turecké těžbě u svých břehů, což ale řada států odmítá.

V unii také zatím nepanuje shoda ani ohledně toho, zda sankce uvalit i přímo na Lukašenka. Podle některých členů evropského bloku by to mohlo zkomplikovat snahu o zprostředkování dialogu Lukašenka s opozicí.

Související

Více souvisejících

Bělorusko sankce Litva lotyšsko estonsko Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 33 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 41 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy