Podle von der Leyenové podporuje dohodu EU a USA o snížení emisí metanu 60 zemí

Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na kterém se v září Evropská unie dohodla se Spojenými státy. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Na tiskové konferenci tři dny před začátkem klimatické konference COP26 mluvila i o dalších souvisejících tématech, například o podpoře ekologické transformace v chudších zemích.

"Zatím se k nám připojilolo 60 zemí a samozřejmě vyzýváme další, aby se přidali k této ambici," citovala šéfku unijní exekutivy agentura Reuters. Plán snižování metanových emisí podpořily například Japonsko, Nigérie nebo Pákistán.

Takzvaný globální metanový závazek, který EU a USA ohlásily minulý měsíc, stanovuje "kolektivní cíl" v podobě třicetiprocentního snížení emisí do konce dekády ve srovnání s produkcí z roku 2020. Metan je podle vědců druhým největším původcem oteplování klimatu po oxidu uhličitém a k jeho vypouštění do atmosféry se upíná čím dál větší pozornost. Zmiňuje jej i srpnová zpráva OSN, respektive jejího Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), podle níž je koncentrace metanu v atmosféře nejvyšší za posledních 800.000 let.

Společnou iniciativu proti emisím chtějí její tvůrci oficiálně spustit na nadcházející klimatické konferenci OSN, která ve skotském Glasgowě začíná v neděli. Evropská komise dnes prezentovala i další body, které na jednáních hodlá EU prosazovat.

Evropský blok se chystá "nabádat rozvinuté země, aby zvýšily klimatické finance ve snaze dosáhnout cíle v podobě 100 miliard dolarů". Prohlášení se týká slibu z roku 2009, podle kterého měly vyspělé ekonomiky do roku 2020 začít každoročně přispívat rozvojovým zemím na boj proti klimatickým změnám částkou 100 miliard dolarů (přes 2,2 bilionu Kč). Příspěvky se ale zatím nikdy na vytyčenou hranici nedostaly.

Von der Leyenová dále avizovala spuštění partnerství s Jihoafrickou republikou, které má uspíšit její snahu skoncovat s používáním uhlí. Do přípravy iniciativy jsou prý kromě EU zapojeny i USA a Británie.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy