Německá policie rozpouští protest v Berlíně. Nepřišlo ani 20 tisíc lidí, dezinformátoři čekali miliony

Policie v Berlíně rozpustila demonstraci odpůrců opatření proti šíření nového koronaviru, účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy a většina z nich neměla roušku. Zúčastnilo se jich podle policie méně lidí než bylo původně odhadováno, na internetu však v průběhu včerejšího a dnešního dne kolovaly dezinformace o milionech zúčastněných.

Pochod odpůrců opatření proti covidu
doporučujeme

Informuje o tom agentura DPA. Podle policie se v centru Berlína sešlo zhruba 18.000 lidí, jejich naplánovaný průvod ale musel skončit dříve, než se dal do pohybu.

Policie na twitteru uvedla, že neměla jinou možnost než shromáždění rozpustit, protože "žádná z dosavadních opatření nevedla k dodržování (hygienických) nařízení". Na protest dohlíželo asi 3000 strážců pořádku.

Demonstraci svolala pravicově populistická uskupení, podle DPA k účasti na něm vyzývali i politici strany Alternativa pro Německo (AfD), někteří demonstranti měli trička nebo vlajky se symboly typickými pro německou krajní pravici.

Řada protestujících si připravila transparenty s nápisy "Láska, mír a spravedlnost" či "Pravda a právo". "Děláme to pro naše děti," řekla jedna z demonstrantek k důvodům, proč dnes přijela do Berlína. V ruce držela ceduli s nápisem "Naše děti jsou nedotknutelné" a parkem Tiergarten mířila k Braniborské bráně.

"Svoboda, to je to hlavní. Nikdo nám nemůže nic diktovat," řekl další demonstrant, který už u Braniborské brány postával. V pozadí za ním stál kamion s citátem Mahátmy Ghándího "Budoucnost závisí na tom, co uděláme v současnosti".

Osud dnešní demonstrace byl dlouho nejasný. Berlín ji před několika dny zakázal, což organizátoři označili za politické rozhodnutí. Radnici totiž ovládá koalice sociálních demokratů, postkomunistické levice a ekologická strana Zelení, za protesty pak stojí spíše příznivci pravice.

Hlavními podmínkami jsou odstup a roušky. K nošení roušek a dodržování odstupu pravidelně vyzývají policisté i organizátoři, nikoho to ale nezajímá. Zdálo by se, že výjimkou by mohl být muž, který dopoledne u Braniborské brány čekal na další přátele. Roušku nasazenou měl, byla však drátěná, čímž vyjadřoval svůj názor k tomuto preventivnímu prostředku. K vidění bylo i několik lidí, kteří si nasadili masky s dlouhými zobáky po vzoru středověkých lékařů z dob epidemií moru.

Vlajky Německa, Spojených států, Ruska, zástavy někdejší Německé říše či duhové vlajky tolerance vedle sebe nad hlavami davů ukazovaly, že demonstrace se účastní lidé nejrůznějších názorů. Nedaleko bulváru Unter den Linden si tábor zřídili farmáři nespokojení s agrární politikou, hned vedle pochodovala skupina lidí, která se transparentem dožadovala odchodu kancléřky Angely Merkelové.

Před budovou Reichstagu, která je sídlem Spolkového sněmu, se usadila skupina odpůrců nynějšího uspořádání Německa. "Spolková republika Německo je nelegálním útvarem," říká jedna z žen, která drží vlajku někdejšího Pruska. Nelegálnost spolkové republiky vysvětluje tím, že podle ní stále platí ústava Německého císařství z roku 1871. Zájemcům vysvětluje, jaké kroky je nutné učinit k suverenitě. Jedním z nich je nechat se odhlásit z pobytu u spolkových úřadů. Hned také dodala, že aby se předešlo problémům, je pak nutné se znovu přihlásit, tentokrát jako právní osoba.

Další skupiny demonstrantů se shromáždily u nedalekého sídla kancléřky Merkelové. Naopak před zámkem Bellevue, který je oficiální rezidencí německého prezidenta, žádný protest nebyl.

V davu demonstrantů byla slyšet i čeština. To muž ve středních letech po telefonu radil manželce, kudy má jít, aby se opět shledali. ČTK muž řekl, že přijeli do Berlína jako turisté a demonstrace je cestou k Reichstagu překvapila. Zatímco on se přes Braniborskou bránu dostal snadno, jeho ženu zdržel policejní zátaras. Demonstrace se ale těmto manželům ze Zlína líbila. "Něco takového by mělo být i u nás. Stále mění pravidla a nikdo už se v tom nevyzná," řekla žena o českých karanténních opatřeních.

img-responsive

Jedna z dezinformací, která se šířila po internetu v souvislosti se sobotními protesty | foto: Facebook

Na sociálních sítích se od včerejšího dne šířily dezinformace o tom, že se má protestů zúčastnit 5 milionů lidí, kteří měli na místě zůstat několik dní. Účelem měl být pád vlády a měly se zapojit letecké i autobusové společnosti, lodě a vrtulníky. 

Nepravdivé informace šířené i v Česku hovořily také o tom, že se mají policisté přidat na stranu demonstrujících a napříč Berlínem mají být zřízeny tábory, což se rovněž nestalo.

Podobná demonstrace se dnes uskutečnila také v Londýně, kde se sešli odpůrci očkování, 5G sítí a příznivci konspiračních teorií. Podle serveru Guardian jich bylo několik tisíc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turisté v Chorvatsku přispívají k šíření nákazy po Evropě, píše The Wall…

22.09.2020 15:53 Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových…

Vídeň chce testovat přímo na školách, rozešle 600 tisíc covid testů

22.09.2020 15:13 Rakouské hlavní město Vídeň chce žáky a učitele, u nichž se objeví podezření z nákazy koronavirem,…

Zaměstnankyně Charlie Hebdo musela během 10 minut opustit domov, výhrůžky…

22.09.2020 13:28 Členka vedení francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týden opustit svůj…

Pandemie covid-19 změnila drogovou scénu. Zpráva EMCDDA si všímá i situace…

22.09.2020 12:27 Bezpečnostní složky v Evropě zadržují čím dál častěji velké zásilky drog a v rámci drogového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama