Politický otřes na Slovensku? Ficův Směr-SD nemá výhru ve volbách jistou

Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica nemá měsíc před parlamentními volbami vítězství jisté, byť je dlouhodobě nejpopulárnější stranou v zemi. Ani skupina opozičních či neparlamentních stran nemůže zatím definitivně počítat s tím, že po volbách sestaví vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Sociolog a ředitel agentury Focus Martin Slosiarik připomněl stoupající preference krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která se drží na druhém místě v žebříčku popularity a se kterou představitelé hlavních politických stran v zemi už předem odmítli případnou povolební spolupráci.

"Šance zde existuje, je to 50 na 50. Směr se zatím zúčastnil pěti parlamentních voleb a ve čtyřech z nich měl nižší výsledek, než byly jeho preference," řekl Slosiarik k možnosti, že Směr-SD poprvé od roku 2006 nevyhraje na Slovensku parlamentní volby. Dodal, že v minulosti sociální demokraté ale vstupovali do voleb z pozice jasného očekávaného vítěze, a proto část jejich sympatizantů mohla nakonec volit jinou stranu.

Popularita Směru-SD klesá už několik let. Preference strany, která ve volbách do sněmovny v roce 2012 ještě získala 44,4 procenta hlasů a před čtyřmi roky obdržela 28,28 procenta hlasů, se nyní pohybují na úrovni 18 procent.

"Nespokojení voliči Směru jsou rozzlobení na systém. Vnímají, že země je v nějakém nepořádku, a že politici na ně kašlou," uvedl sociolog. Ficova strana podle něj ztrácí voliče v produktivním věku, kteří poukazují také na nespravedlnost ve státě a na problémy ve zdravotnictví a ve školství.

Slosiarik řekl, že šanci na volební vítězství má i LSNS bývalého předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby, jejíž podpora v posledním průzkumu Focusu pro televizi Markíza činila 12,8 procenta, nebo některá ze tří nových či stávajících formací.

Preference koalice Progresivní Slovensko (PS)/Spolu, dále strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky a protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti se shodně pohybují kolem deseti procent. Tato trojice stran se spolu s dalšími subjekty mimo LSNS loni nedohodla na vytvoření velké předvolební koalice jako protiváhy stávající trojici vládních stran, které by podle sondáží většinu ve sněmovně nezískaly.

"Kotleba posiluje a má šanci dostat se k 15 procentům, což je údaj, který může stačit na volební vítězství. Nelze očekávat, že zklamaní voliči Směru přejdou ke stranám demokratické opozice," řekl sociolog. Dodal, že LSNS, která dostala ve volbách v roce 2016 osm procent hlasů, získává na svou stranu i nevoliče a mladé lidi, kteří půjdou hlasovat poprvé. "Lidé vnímají, že standardní politika selhala a že musí přijít nějaký vůdce, který udělá pořádek," uvedl Slosiarik.

Podle sondáží by se do sněmovny mohlo na pětimilionovém Slovensku dostat až devět politických stran a koalic. V pásmu popularity od čtyř do šesti procent se ovšem pohybuje šest stran; pro zisk křesel ve sněmovně musí přitom strana získat ve volbách alespoň pět procent hlasů a pro koalici PS/Spolu platí sedmiprocentní limit.

Konečný výsledek stran bude podle sociologa záviset i na závěru kampaně. V předchozích volbách se 15 procent voličů rozhodlo pro vybranou stranu až v den voleb a dalších 15 procent v týdnu před volbami. Kromě toho o vítězi nadcházejících parlamentních voleb, které se uskuteční 29. února, by podle Slosiarika mohly rozhodnout hlasy Slováků ze zahraničí. O volbu poštou z ciziny požádalo přes 55.000 Slováků.

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

volby na Slovensku Smer SD Lidová strana Naše Slovensko Slovensko Za lidi (Kiskova strana) Andrej Kiska Progresivní Slovensko a Spolu

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy