Polsko má eso v rukávu, hodnotí Business Insider jednání s Českem o dole Turów

Polsko a Česko se v úterý chystají obnovit jednání o dole Turów a tentokrát má polská vláda eso v rukávu, napsal dnes server Business Insider.

Odkazuje se na dokument, v němž podle něj Varšava vytýká Praze, že český důl ČSM u hranic s Polskem pokračuje v těžbě bez přeshraničních ekologických konzultací a bez zohlednění připomínek polské strany. To může podkopat důvěryhodnost české vlády před Soudním dvorem Evropské unie a přimět ji k rychlému podpisu dohody s Polskem, tvrdí web.

Podle něj by mohlo jít o průlom v dlouhém boji ohledně Turówa. Ačkoliv Češi dosud jednali tvrdě a nechtěli přistoupit na některé prvky dohody prosazované Polskem, minulý týden prý nečekaně zmírnili tón - nová česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková prohlásila, že dohoda je z českého pohledu připravena, píše Business Insider. Připomíná slova šéfky resortu, že česká strana nebude navrhovat žádné změny.

Polský server tento krok označuje za změnu postoje a dává ho do souvislosti s děním, ke kterému podle něj došlo v posledních týdnech na jiné frontě. Polsko chce podle jeho zjištění dokázat, že Češi sami nerespektují mezinárodní právo při vydávání povolení k těžbě uhlí a neberou v úvahu připomínky sousední země ke škodlivým dopadům těžby na příhraniční oblasti. To jsou přesně ta samá obvinění, která proti Polsku vznáší česká vláda, uvádí server a poznamenává, že tentokrát jde o černouhelný důl ČSM, jenž patří společnosti OKD.

Polsko obviňuje ČR z toho, že na konci roku 2021 prodloužila v případě tohoto dolu povolení těžby o pět let, aniž by provedla nové posouzení dopadů na životní prostředí, uvádí server, podle něhož Varšava vyjadřovala "četné obavy" z dopadů těžby v ČSM na Cieszyński okres ve Slezském vojvodství.

Business Insider píše, že získal dopis od polského generálního ředitelství pro ochranu životního prostředí adresovaný českému ministerstvu životního prostředí. V něm prý polská strana mimo jiné naznačuje, že pokračování těžby uhlí na dole ČSM by mohlo "výrazně negativně ohrozit životní prostředí a zdraví občanů Polské republiky" a další provoz dolu bez příslušného přeshraničního posouzení dopadů na ekologii porušuje úmluvu z Espoo, což je dohoda o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států.

Web uvedl, že stále čeká na vyžádanou reakci české strany.

Praha vede spor s Varšavou ohledně hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice, který zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Obyvatelé českého pohraničí se obávají ztráty vody i nadměrného hluku a prachu.

Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně (asi 12,6 milionu Kč) denně za to, že neplní předběžné opatření. Obě strany se pokoušejí vyřešit spor prostřednictvím mezivládní dohody, po níž by Česko žalobu stáhlo.

Polsko nezůstalo Česku nic dlužno a upozornilo ČR na řadu hrozeb, které představuje těžba v ČSM pro příhraniční obce Hažlach a Zebrzydowice, mezi něž patří poklesy půdy, otřesy a ohrožení hraniční řeky Olza (Olše), včetně rizika změny jejího toku, což by změnilo i česko-polskou hranici, napsal Business Insider. Zároveň připomněl, že část černého uhlí z ČSM jde na polský trh a mnoho zaměstnanců tohoto dolu je z Polska.

Problémem prý podle něj může být fakt, že význam dolu ČSM a Turówa není stejný. Turów má být v provozu do roku 2044 a na jeho existenci závisí elektrárna, která je důležitým prvkem pro zajištění stability dodávek energie v Polsku, píše server, podle něhož se ČSM zřejmě uzavře na konci letošního roku a jeho absence energetickou bezpečnost Česka neohrozí. Tato záležitost však může stavět Čechy do nepříznivého světla, uvedl list.

Související

Více souvisejících

Polsko důl Turów

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 24 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy