Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s Tureckem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem, čímž zahájil pětidenní cestu po jihu Evropy. Během ní navštíví také Itálii, Vatikán a Chorvatsko.

Cílem návštěvy Řecka je mimo jiné snaha uklidnit napětí ve východním Středomoří, kde Atény s Ankarou vedou spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu, a podpora dialogu mezi oběma jihoevropskými zeměmi, uvedla agentura Reuters.

Always fantastic to see Greek Foreign Minister @nikosdendias. Today in Thessaloniki, we discussed the enduring strength of the U.S.-Greece relationship, the Western Balkans, and de-escalation of tensions in the Eastern Mediterranean. pic.twitter.com/lKVV3yJjxN

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) September 28, 2020

"Doufáme nejenom v to, že tato průzkumná jednání začnou, ale také že povedou k výsledkům, které obě země budou považovat za více než přijatelné," uvedl šéf americké diplomacie. Spor obou jihoevropských zemí musí být vyřešen "mírumilovně a v souladu s mezinárodním právem", shodli se Pompeo a Dendias.

Americký ministr se v severořecké Soluni také zúčastnil setkání šéfů společností energetického sektoru a podepsal bilaterální dohodu ohledně vědy a energetiky, uvedla agentura AFP.

In my meeting with U.S. and regional business leaders, I highlighted our regional energy diversification and infrastructure cooperation. Greece has emerged as an energy hub and the U.S. and @DFCgov strongly support the privatization of strategic Greek infrastructure. pic.twitter.com/szThQO0nPC

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) September 28, 2020

Z Řecka se Pompeo hodlá přesunout na Krétu, kde navštíví námořní základnu Spojených států a NATO a kde se v úterý setká s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

O napětí ve východním Středomoří hovořil v neděli Pompeo s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Podle Pompeova sdělení na twitteru mluvili o uvolnění napětí v regionu a o "důležitosti jednoty Severoatlantické aliance".

Napětí kvůli těžbě ve východním Středomoří se mezi Řeckem a Tureckem, dvěma členskými zeměmi NATO, nově vyhrotilo v srpnu, kdy Ankara vyslala do oblasti mezi Krétou a Kyprem průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Řecko i Turecko posléze v oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. K Řecku se při manévrech připojila i Francie spolu s Itálií a Kyprem.

Řecko-turecký spor ohledně těžby má být tento týden jedním z hlavních témat summitu EU, který se měl konat minulý týden, ale kvůli karanténě šéfa Evropské rady Charlese Michela byl odložen na 1. a 2. října. Unie v předchozích týdnech pohrozila Ankaře sankcemi, pokud neukončí jednostranné využívání sporných vod ve východním Středomoří.

Mluvčí tureckého prezidenta dnes agentuře Reuters řekl, že summit EU vidí jako příležitost ke znovunastartování vztahů EU a Turecka. "Můžeme tam ty vztahy resetovat. Vidím ochotu u mnoha členských zemí EU," uvedl mluvčí Ibrahim Kalin. Minulý týden daly Řecko i Turecko najevo, že jsou připraveny obnovit vzájemné rozhovory přerušené v roce 2016. "Na datu zahájení rozhovorů pracujeme," řekl dnes Kalin agentuře Reuters.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Řecko Turecko NATO Recep Tayyip Erdogan Itálie Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy