Eurokomisařka Věra Jourová v Evropském parlamentu na rozpravě k sametové revoluci uvedla, že bychom si měli připomínat bojovníky proti totalitě. Zároveň ale zdůraznila, že demokracie je křehký systém, o který se musí pečovat. Pondělní diskuse o sametové revoluci a jejím významu pro sjednocení Evropy vyšla z iniciativy českých a slovenských europoslanců.
Věra Jourová zdůraznila, že "demokratický proces nemá konec" a doplnila, že je nezbytné vystupovat proti "autoritářským choutkám", "kultivovat demokratické instituce" a podporovat aktivní občanskou společnost. V závěru pak Jourová uvedla, že Evropa nyní čelí řadě problémů a dodala, že je připravena "intenzivně přiložit ruku k dílu" v pozici eurokomisařky za hodnoty a transparentnost. Jourová věnovala také vzpomínku prvnímu porevolučnímu Československa, dramatikovi a disidentovi Václavu Havlovi.
Většina europoslanců v rozpravě hovořila o důležitosti boje za svobodu a demokracii ve střední a východní Evropě, který přispěl k historickému sjednocení Evropy rozdělené železnou oponou do roku 1989.
Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) uvedl, že komunismus by se byl nezhroutil sám bez tisíců odvážných lidí, kteří šířili myšlenky demokracie a svobody. Zatímco jsme ale podle něj uspěli v budování bohaté společnosti, je stále zapotřebí větší společenská soudržnost. Zároveň politik poznamenal, že "minulé dny ukázaly, že mezi mladými lidmi myšlenky, které pomohly porazit komunismus, stále žijí".
Europoslankyně Dita Charanzová (ANO ) hovořila o tom, že patří k poslední generaci narozené v komunistickém Československu a první vyrůstající ve svobodném světě, v němž je možné vyjadřovat názory či cestovat. Politička hovořila o českém členství v EU a NATO a rozvoji, kterým si země od pádu komunismu prošla. "Jsem ráda, že se naše děti rodí do svobodné země," zdůraznila s tím, že je nutné, aby rodiče dětem význam sametové revoluce připomínali.
Marcel Kolaja (Piráti ) uvedl, že jeho generace nyní žije ve svobodné společnosti, ale musí čelit problému zneužívání nástrojů digitální éry. Zároveň Kolaja také zmínil demonstrace na Letné.
Přesně týden od začátku Letné 2 (16. listopadu ve 14h) je pod novou výzvou na https://t.co/AsUCaQj5kJ téměř 187 000 podpisů‼️a jejich počet každou minutou stále narůstá‼️To už je pěkně velký maxipes, co myslíte? ?Takového už politici jen tak nepřehlédnou ✌️???Lukáš Havlena pic.twitter.com/Uy1zoIE5By
— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) November 23, 2019
Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) uvedla, že poskytne "další úhel pohledu". Podle ní lidé na náměstích v roce 1989 chtěli demokracii, nikoli kapitalismus, o čemž podle ní svědčí tehdejší průzkum.
Konečná uvedla, že lidé měli naději, že "špatnosti skončí", místo toho ale byl "státní majetek rozkraden", ze země se stala "levná montovna" a lidé se navíc nyní potýkají s "astronomickými cenami za bydlení", čelí exekucím a musí se dělat sbírky na léčbu dětí. "Připomínat minulost je možné, ale budoucnost nám to nezlepší," řekla.
V úterý v evropském parlamentu pořádá akci k připomínce 30. výročí sametové revoluce europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Program, jehož součástí je diskuse se zástupci církví a poslanců z ČR, Slovenska, Maďarska a Polska o roli církve ve střední Evropě, bude odpoledne zakončen mší ve štrasburské katedrále.
Související

Čaputová si dnes v Praze připomíná události roku 1989, setkala se s Pavlem

Česko si připomnělo 17. listopad. Ve světle války se zdůrazňovala hodnota svobody a demokracie
sametová revoluce , Věra Jourová , Luděk Niedermayer , Kateřina Konečná (poslankyně KSČM) , Marcel Kolaja , Dita Charanzová (ANO) , europoslanci , evropský parlament , demokracie
Aktuálně se děje
před 52 minutami

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát
před 1 hodinou

Přijměte Ukrajinu co nejrychleji, vyzvaly státy EU. Problémem je Maďarsko
před 2 hodinami

Jak Rusko vnímá telefonát Trumpa s Putinem? Média slaví diplomatické vítězství
před 2 hodinami

Trumpem zprostředkované příměří se zhroutilo po hodině. Sestřelili jsme vlastní drony, reaguje Rusko
před 3 hodinami

Pavel: Pokud dojde k nejhoršímu, buďme připraveni vzít zbraň do ruky a chránit zemi
před 4 hodinami

Zelenskyj bude po neúspěšných jednáních USA s Kremlem mluvit s Trumpem, poprvé od hádky v Bílém domě
před 4 hodinami

USA zveřejnily dosud utajované dokumenty o atentátu na Johna F. Kennedyho
před 6 hodinami

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA
před 6 hodinami

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje
před 7 hodinami

Na Putinově jídelním lístku nebudeme. Po telefonátu Putina s Trumpem se ozval Kyjev
před 7 hodinami

Evropě dochází čas. Frederiksenová prozradila, do kdy se musí umět sama ubránit Rusku
před 7 hodinami

Putin dal Trumpovi slib a drží ho. Místo energetické sítě zaútočil na nemocnici
před 8 hodinami

Politico: Trump s Putinem nevyřešili nic. Naplánovali hokej, Rusko získalo čas a Zelenského nikdo neinformoval
před 9 hodinami

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc
před 10 hodinami

Výhled počasí až do dubna. Meteorologové řekli, jak to bude s výkyvy
včera

Pátrání v Praze. Nebezpečný muž loupil se zbraní, policie ho dopadla
včera

Trumpova první slova o telefonátu s Putinem. Prozradil, na čem panuje shoda
včera

EU musí být autonomní. Na USA se spoléhat nemůžeme, prohlásila von der Leyenová
Aktualizováno včera

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu
včera
Eskalace v Gaze probíhá v určité kooperaci s Bílým domem, míní Salem. Izraelci čekali, jaká bude jeho pozice
Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co si myslí o obnoveném konfliktu v Pásmu Gazy a jeho propojení s americkými akcemi proti jemenským Husíjům. „Obnovený konflikt v Gaze není překvapivý,“ sdělil.
Zdroj: Jakub Jurek