PŘEHLED: Jak mohou dopadnout volby v Německu a kdo si brousí zuby na kancléře?

V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z konzervativní unie CDU/CSU. O nástupnictví v čele Německa se otevřeně hlásí trojice kandidátů - sociální demokrat Olaf Scholz (SPD), konzervativec Armin Laschet (CDU/CSU) a Annalena Baerbocková z ekologické strany Zelených.

Kancléřem se ale podle průzkumů i podle názorů řady německých politologů stane Scholz, nebo Laschet. Výjimečné na letošních volbách je také to, že vést Německo nemusí vítěz voleb.

Hlavními tématy předvolebních kampaní byly sice klimatické otázky, přechod na bezuhlíkové energetické zdroje či obnova hospodářství po pandemii nemoci covid-19, neméně důležitou se ale stala i sama kancléřka. Volby jsou totiž první v dějinách spolkové republiky, kdy úřadující kancléř neobhajuje svůj mandát.

Voliči, kterých má 83milionové Německo 60,4 milionu, tak budou na volebním lístku marně hledat jméno Angely Merkelové. Ta přitom přes 30 let jako poslankyně Spolkového sněmu zastupovala sever Předního Pomořanska s ostrovem Rujánou. Poslanecký mandát zde poprvé získala v roce 1990 a poté ho ještě sedmkrát obhájila. Ve svém volebním obvodu se těšila značné popularitě, o čemž svědčí volební výsledky. Nejhůře si vedla v roce 1998, kdy se pro ni v regionu vyslovilo 37,3 procenta voličů, naopak v roce 2013 tam získala přes 56 procent hlasů.

Stejně dobře jako ve svém volebním obvodu se jí dařilo i na spolkové úrovni. Po těsně vyhraných volbách v roce 2005 se stala poprvé kancléřkou. Konzervativní unii poté dovedla k vítězství ve třech dalších volbách. V roce 2013 pro CDU/CSU hlasovalo 41,5 procenta zúčastněných voličů a o čtyři roky později 32,9 procenta. To je výsledek, od kterého letos budou všechny strany včetně unie velmi vzdáleny.

Průzkum zveřejněný televizí ZDF ve čtvrtek za favorita stále ještě považuje Scholzovu SPD s 25 procenty, Laschetova unie za sociální demokracií zaostává jen o dva procentní body. Ve čtvrtek představily sondáže také agentura Kantar a institut Yougov. Podle Kantaru i Yougov by pro SPD hlasovalo 25 procent lidí, zatímco pro CDU/CSU by to v obou případech bylo shodně 21 procent.

Do Spolkového sněmu se podle průzkumů dostanou všechny strany, které jsou v něm již nyní zastoupeny. Zelení by mohli získat až 17 procent hlasů, ale třeba Yougov udává jen 14 procent. Pro Zelené, kteří poprvé zcela vážně pomýšleli na kancléřský úřad, je to šok, neboť ještě na přelomu dubna a května byli v průzkumech nejsilnější stranou, tehdy měli na dosah prolomení hranice 30 procent. I tak pro ně letošní výsledek bude oproti roku 2017 úspěch, tehdy získali 8,9 procenta hlasů.

Polepšit si mírně mohou i svobodní demokraté (FDP). Tato liberální strana před čtyřmi lety dostala 10,7 procenta hlasů, nyní se pohybuje mezi 11 až 13 procenty. Horší výsledek zřejmě čeká protiimigrační a protiislámskou Alternativu pro Německo (AfD), která je označována jako populistická až krajně pravicová. V roce 2017 pro ni hlasovalo 12,6 procenta voličů, letos by to mohlo být okolo deseti či jedenácti procent. Hůře si vede i postkomunistická strana Levice, která klesá k pětiprocentnímu prahu pro vstup do parlamentu. Průzkumy Levici předpovídají mezi šesti a sedmi procenty, před čtyřmi lety dostala 9,2 procenta.

I když se Levice zřejmě stane nejslabší parlamentní stranou, může se stát pomyslným jazýčkem na mocenských vahách, který Scholzovi otevře cestu do kancléřství. Scholz totiž výslovně nevyloučil možnou koalici se Zelenými a postkomunisty. Před takto levicovou vládou varují liberálové i konzervativci, Laschet dokonce hovoří o politickém zemětřesení.

Stejnou roli jako Levice chtějí sehrát i liberálové. Jejich šéf Christian Lindner od jara otevřeně říká, že chce pro FDP takovou povolební pozici, kdy bez ní nebude žádná vláda možná. Podpora FDP je klíčová pro kancléřské plány Lascheta.

Ať již v kancléřství usedne Laschet, nebo naopak Scholz, neobejde se ani jeden z nich bez hlasů Zelených. Baerbocková sice před týdnem v televizní debatě řekla, že by upřednostnila vládu s SPD a že CDU/CSU by ráda viděla v opozici, po volbách budou ale všechny možnosti otevřené. A to včetně pokračování velké koalice sociálních demokratů a konzervativců, nebo vlády SPD, Zelených a FDP.

Velký počet koaličních možností je předzvěstí dlouhých a náročných povolebních vyjednávání. To může znamenat, že Merkelová, která odchází z politiky, bude Německu vládnout možná až do Vánoc. Pokud tomu tak bude a vládu povede nejméně do 17. prosince, stane se nejdéle sloužící německou kancléřkou v poválečných dějinách země. Tento primát drží zatím kancléř sjednotitel Helmut Kohl.

V Německu se nekonají jen spolkové volby, regionální sněmy vybírají obyvatelé Meklenburska-Předního Pomořanska a Berlína, v Dolním Sasku je druhé kolo komunálních voleb a probíhají i místní referenda. Obyvatelé Berlína v poradním referendu hlasují o tom, zda by metropole měla vyvlastnit nájemní byty velkých realitních společností.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu Německo Olaf Scholz Armin Laschet (CDU) Annalena Baerbock

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

před 6 hodinami

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

včera

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji

I druhá sobota v rámci mistrovství světa v hokeji nabízí celkem šest zápasů a tedy i dva už v poledne. Tentokrát se o rozjezd soboty postarali Američané s Němci v dánském Herningu a Finové s Lotyši ve švédském Stockholmu. Zatímco prvně zmíněný zápas měl jasného favorita, duel ve švédské metropoli sliboval vyrovnanější souboj, který byl tolik důležitý vzhledem k přiblížení se účasti ve čtvrtfinále. Ovšem i když byli Američané proti Němcům papíroví favorité a po první třetině vedli 3:0, během druhé třetiny o náskok přišli a lépe hrající Němci srovnali na 3:3. Nakonec však rozhodl okamžik, v němž gólman Grubauer šest minut chyběl na kluzišti, jelikož musel na krátké ošetření. Američané opět odskočili do vedení, které navýšili až na konečných 6:3. V duelu Finska s Lotyšskem došli Seveřané k vítězství 2:1.

včera

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy