Jako apel na Evropskou unii, aby donutila farmaceutické firmy k splnění závazků ohledně dodávek vakcín proti koronaviru, vyzněla slova předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska po dnešním jednání v Krakově.
"Urychlení dodávek vakcín je absolutní priorita, na které Evropská komise musí pracovat od rána do večera. Sdílím znepokojení premiérů Visegrádské skupiny (V4)," prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, který se summitu také zúčastnil. Na společné tiskové konferenci zazněla i slova, že na rychlosti očkování závisí i tempo zotavení středoevropských ekonomik.
"Potřebujeme vakcíny ještě v únoru a březnu, abychom se pandemie zbavili co nejdříve," zdůraznil polský hostitel schůzky Mateusz Morawiecki s tím, že přimět farmaceutické firmy ke splnění závazků bude i hlavním tématem videosummitu EU příští týden.
"Vakcína je jediné řešení, a proto mě mrzí, že Evropská unie skvěle vyjednávala a věřila, že farmaceutické firmy budou seriózní. Předplatili jsme 3,2 miliardy eur výrobcům vakcín a objednali jsme 2,3 miliardy vakcín pro 477 milionů občanů EU. Bohužel, dodávky nejenže mají zpoždění, ale dokonce slyšíme, že výrobci dokonce vyvážejí mimo EU vakcínu, i když je na území EU vyráběna. O tom jsme diskutovali. To musí skončit. Potřebujeme vakcíny, potřebujeme rychle očkovat," prohlásil český premiér Andrej Babiš.
Za důležité označil i nové koktejly protilátek, které mohou zmírnit průběh nemoci. Za hlavní ale pokládá vakcíny, které mohou zachránit životy spoluobčanů. EU se musí podle něj poučit, aby se neopakovala situace, kdy je odkázána na dovoz z mimoevropských zemí, jak tomu bylo i v případě dovozu zdravotních pomůcek hlavně z Číny již za první vlny koronaviru.
Babiš na společné tiskové konferenci poděkoval kolegům Mateuszi Morawieckému a Viktoru Orbánovi, kteří nabídli Česku pro případ potřeby kapacity nemocnic v Polsku a Maďarsku, podobně jako to dříve učinilo Bavorsko a Sasko. "Doufáme, že to zvládneme," dodal.
Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož země jako první v EU dala zelenou k použití i vakcín z Ruska a Číny, opět vybízel, aby za dané situace šla geopolitika i politika stranou. Je podle něj jedno, zda je vakcína ze Západu a Východu, důležité je, aby fungovala. "Jen vakcíny mohou ochránit lidi," zdůraznil. "Můj názor je velice blízký Orbánovu. Ochrana zdraví a života nemůže být spojována s geopolitikou," přitakal slovenský premiér Igor Matovič, jehož vláda o použití ruské vakcíny také uvažuje.
Orbán upozornil, že premiéři jednali nejen o očkování, ale i obnově ekonomik po pandemii. "To nepůjde jen tak. Bude to vyžadovat hodně práce," zdůraznil. "Každý den přináší ztráty lidských životů i obrovské ztráty v ekonomice. Může pak trvat léta, než tyto ztráty doženeme," dodal Morawiecki s tím, že v tomto "závodu s časem a pandemií" je rychlost očkování naprosto klíčová.
Související

Slovensko a Maďarsko dávají ruce pryč od české iniciativy na pomoc Ukrajině

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší
visegradská čtyřka , Andrej Babiš , Viktor Orbán , Mateusz Morawiecki , Igor Matovič (OLaNO) , Charles Michel , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera
Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.
Zdroj: Libor Novák