Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se brexitu. Podrobnosti ale neuvedla s tím, že je komise musí nejprve prostudovat. Mluvčí britské vlády vzápětí upřesnil, že do Bruselu dorazily technické podklady nastiňující návrhy změn v brexitové dohodě. S oficiálním řešením patu kolem takzvané irské pojistky v písemné podobě ale britská vláda podle něj přijde, až bude připravena a až bude jasné, že EU o nich hodlá konstruktivně jednat.

Londýn se podle mluvčího Downing Street nehodlá řídit "umělou lhůtou" do 30. září pro zaslání písemných návrhů, o které ve středu mluvil finský premiér Antti Rinne.

Mluvčí EK Mina Andreevová dnes novinářům řekla, že komise nepovažuje konec září za poslední možný termín pro předložení britského návrhu, avšak "každý den se počítá". Aktuálním termínem britského odchodu z Evropské unie je 31. říjen, do něhož zbývá přesně šest týdnů.

"Mohu potvrdit, že jsme od Británie obdrželi dokumenty... Dokud je neanalyzujeme, nebudu je nazývat jinak," nechtěla mluvčí specifikovat, zda je nový text předložený Londýnem návrhem, o němž by EU byla ochotna jednat. Dnes a v pátek podle ní proběhnou technická jednání o otázkách cel a průmyslové výroby.

Podle politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové jsou materiály dodané britskou stranou "v zásadě seznamem možných variant, o nichž podle vlády stojí za to diskutovat". Nejde prý o balíček hotových návrhů. Britští komentátoři se domnívají, že takové dokumenty by se mohly objevit až po nadcházejícím sjezdu Konzervativní strany, který končí 2. října.

As well as the non-paper papers today, an interesting Brexit snippet - chat btw UK + EU about ruling out another Brexit delay IF there is a deal - live discussions happening I hear, but some sources v skeptical - blog in a bit

— Laura Kuenssberg (@bbclaurak) September 19, 2019

Při aktuálních rozhovorech o brexitu se pozornost soustřeďuje na takzvanou irskou pojistku, která je obsažena v připraveném návrhu brexitové dohody, který ovšem parlament v Londýně již třikrát odmítl. Pojistka byla dojednána s cílem zabezpečit, aby po brexitu nevznikl klasický hraniční režim mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Kritici přichystaného modelu ale namítají, že opatření by v praxi mohlo Británii natrvalo připoutat k unijním strukturám.

Při uplatnění stávající pojistky by celá Británie zůstala v bezcelní zóně EU a Severní Irsko by navíc podléhalo pravidlům jednotného unijního trhu kvůli zajištění volného pohybu zboží přes hranici. V posledních dnech se v médiích spekuluje o tom, že britský premiér Johnson se ji bude snažit nahradit mechanismem týkajícím se čistě Severního Irska.

Takovéto řešení na začátku vyjednávání o pojistce navrhovala Evropská komise, Londýn s ním ale nesouhlasil kvůli potenciálnímu ohrožení celistvosti Spojeného království. Kategoricky jej odmítala severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců v britském parlamentu podporuje menšinovou vládu konzervativců. Podle deníku The Guardian ale nyní šéfka DUP Arlene Fosterová naznačila ochotu přijmout čistě severoirskou brexitovou pojistku.

Kompromis ohledně problematické pojistky se nicméně stále jeví jako málo pravděpodobný, mimo jiné proto, že rýsující se Johnsonův návrh nejde tak daleko jako původní záložní plán Bruselu pro irskou hranici. Irská vláda dnes zopakovala, že Británie stále nepředložila "věrohodné" návrhy. Diplomatický zdroj agentury Reuters dokonce klasifikoval nové technické dokumenty z Londýna jako "další kouřovou clonu".

Vyjasnění situace se očekává od nadcházejícího summitu EU, který je na programu 17. a 18. října. Britský premiér slíbil, že na něm vyjedná změny v "rozvodové" dohodě, tak či onak ale nechce brexit dále odkládat. Brexit bez dohody na konci října je stále označován za reálný scénář, ačkoli britský parlament schválil zákon s cílem této variantě zabránit.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Boris Johnson Arlene Foster (DUP)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 5 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy