Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se brexitu. Podrobnosti ale neuvedla s tím, že je komise musí nejprve prostudovat. Mluvčí britské vlády vzápětí upřesnil, že do Bruselu dorazily technické podklady nastiňující návrhy změn v brexitové dohodě. S oficiálním řešením patu kolem takzvané irské pojistky v písemné podobě ale britská vláda podle něj přijde, až bude připravena a až bude jasné, že EU o nich hodlá konstruktivně jednat.
Londýn se podle mluvčího Downing Street nehodlá řídit "umělou lhůtou" do 30. září pro zaslání písemných návrhů, o které ve středu mluvil finský premiér Antti Rinne.
Mluvčí EK Mina Andreevová dnes novinářům řekla, že komise nepovažuje konec září za poslední možný termín pro předložení britského návrhu, avšak "každý den se počítá". Aktuálním termínem britského odchodu z Evropské unie je 31. říjen, do něhož zbývá přesně šest týdnů.
"Mohu potvrdit, že jsme od Británie obdrželi dokumenty... Dokud je neanalyzujeme, nebudu je nazývat jinak," nechtěla mluvčí specifikovat, zda je nový text předložený Londýnem návrhem, o němž by EU byla ochotna jednat. Dnes a v pátek podle ní proběhnou technická jednání o otázkách cel a průmyslové výroby.
Podle politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové jsou materiály dodané britskou stranou "v zásadě seznamem možných variant, o nichž podle vlády stojí za to diskutovat". Nejde prý o balíček hotových návrhů. Britští komentátoři se domnívají, že takové dokumenty by se mohly objevit až po nadcházejícím sjezdu Konzervativní strany, který končí 2. října.
As well as the non-paper papers today, an interesting Brexit snippet - chat btw UK + EU about ruling out another Brexit delay IF there is a deal - live discussions happening I hear, but some sources v skeptical - blog in a bit
— Laura Kuenssberg (@bbclaurak) September 19, 2019
Při aktuálních rozhovorech o brexitu se pozornost soustřeďuje na takzvanou irskou pojistku, která je obsažena v připraveném návrhu brexitové dohody, který ovšem parlament v Londýně již třikrát odmítl. Pojistka byla dojednána s cílem zabezpečit, aby po brexitu nevznikl klasický hraniční režim mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Kritici přichystaného modelu ale namítají, že opatření by v praxi mohlo Británii natrvalo připoutat k unijním strukturám.
Při uplatnění stávající pojistky by celá Británie zůstala v bezcelní zóně EU a Severní Irsko by navíc podléhalo pravidlům jednotného unijního trhu kvůli zajištění volného pohybu zboží přes hranici. V posledních dnech se v médiích spekuluje o tom, že britský premiér Johnson se ji bude snažit nahradit mechanismem týkajícím se čistě Severního Irska.
Takovéto řešení na začátku vyjednávání o pojistce navrhovala Evropská komise, Londýn s ním ale nesouhlasil kvůli potenciálnímu ohrožení celistvosti Spojeného království. Kategoricky jej odmítala severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců v britském parlamentu podporuje menšinovou vládu konzervativců. Podle deníku The Guardian ale nyní šéfka DUP Arlene Fosterová naznačila ochotu přijmout čistě severoirskou brexitovou pojistku.
Kompromis ohledně problematické pojistky se nicméně stále jeví jako málo pravděpodobný, mimo jiné proto, že rýsující se Johnsonův návrh nejde tak daleko jako původní záložní plán Bruselu pro irskou hranici. Irská vláda dnes zopakovala, že Británie stále nepředložila "věrohodné" návrhy. Diplomatický zdroj agentury Reuters dokonce klasifikoval nové technické dokumenty z Londýna jako "další kouřovou clonu".
Vyjasnění situace se očekává od nadcházejícího summitu EU, který je na programu 17. a 18. října. Britský premiér slíbil, že na něm vyjedná změny v "rozvodové" dohodě, tak či onak ale nechce brexit dále odkládat. Brexit bez dohody na konci října je stále označován za reálný scénář, ačkoli britský parlament schválil zákon s cílem této variantě zabránit.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Boris Johnson , Arlene Foster (DUP)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 53 minutami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 1 hodinou
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 2 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 6 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák