Protesty v Katalánsku gradují, do Barcelony míří "pochody svobody"

V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího soudu, jenž poslal na devět až 13 let do vězení devět katalánských politiků za referendum o nezávislosti regionu. Dnes vyrazily z pěti katalánských měst pochody, kterých se účastnily desetitisíce lidí; v pátek mají dorazit do Barcelony a už dnes způsobovaly komplikace na silnicích i dálnicích. Dnešní demonstrace byly jinak na rozdíl od předchozích dvou dnů pokojné. Španělská vláda však dnes varovala, že nevylučuje použití jakýchkoli prostředků k zajištění bezpečnosti v Katalánsku.

Protestující v Barceloně dnes večer házeli do vzduchu stovky ruliček toaletního papíru. Organizátoři demonstrace, které se zúčastnily desetitisíce lidí, vysvětlili, že "je toho mnoho, co je třeba vyčistit".

Manifestace v Katalánsku se v pondělí na některých místech zvrhly v potyčky s policií, v úterý vyrostly v ulicích Barcelony barikády i s hořícími předměty. Od pondělka byly při srážkách s policií v celém regionu zraněny více než dvě stovky lidí. Dnes španělská vláda oznámila, že zraněno bylo i 72 španělských a katalánských policistů. Šéf katalánské policie Pere Ferrer řekl, že úřady čekají nové střety se separatistickými radikály.

Jenom v noci na dnešek bylo zadrženo 51 lidí a nejméně 125 jich bylo zraněno, informovala španělská policie. Podle ministerstva vnitra bylo 29 osob zadrženo v Barceloně, kde protestující zapálili více než 150 barikád v ulicích.

Kvůli demonstracím se dnes španělský premiér Pedro Sánchez setkal s lídry španělských opozičních stran, někteří ho vyzvali k výjimečným opatřením. To ale Sánchez zatím odmítl. Podle vlády zatím policie situaci zvládá.

Sánchez tak nevyslyšel výzvu lídra lidovců Pabla Casada, aby zaslal katalánské vládě první varování před aplikování článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje se souhlasem španělského parlamentu převzít dočasně autonomii regionu. Sánchez odmítl i návrh Casada použít zákon o národní bezpečnosti, který umožňuje Madridu převzít velení nad regionální policií.

Podle agentury AP Sánchez Casadovi řekl, že "nevylučuje žádný scénář". "Všechno je připraveno a vláda bude konat, pokud bude třeba, odhodlaně, přiměřeně a jednotně," uvedla dnes madridská vláda v prohlášení. Katalánskou vládu dnes premiér vyzval, aby odsoudila násilnosti.

Předseda ultrapravicové strany Vox Santiago Abascal dokonce navrhl vyhlásit kvůli demonstracím v Katalánsku výjimečný stav. Takové opatření platilo naposledy ve Španělsku v dubnu 1975, ještě za frankistické diktatury, a vláda ho vyhlásila v Baskicku.

Do takzvaných Pochodů svobody se zapojilo na 25.000 lidí, včetně několika ministrů katalánské vlády. Nejvíce lidí vyšlo z Girony a města Vic, v obou případech asi 10.000.

Tyto pochody podle agentury AFP zablokovaly desítky kilometrů silnic a dálnic a vytvořily zácpy. Pochodu mezi Gironou a Barcelonou se dnes zúčastnil i šéf katalánské vlády Quim Torra. "Tyto pokojné pochody, které se odehrávají napříč zemí (Katalánskem), jsou nejlepší odpovědí Katalánců," řekl Torra, aniž by odsoudil předchozí násilnosti.

Násilí menších skupin z předchozích dvou dnů kritizovala barcelonská starostka Ada Colauová, katalánská vláda i všichni uvěznění katalánští politici. Místopředseda regionální vlády Pere Aragonés ze separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC) vyzval ke klidu při manifestacích a varoval, že Madrid může dočasně převzít autonomii Katalánska, jako to udělala před dvěma lety předchozí španělská vláda. "Nedejme jim jako dárek 155ku," uvedl Aragonés s odkazem na příslušný článek ústavy.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Pedro Sánchez Španělsko Barcelona

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 32 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy