Protesty zemědělců se šíří. Traktory ochromily dopravu v Nizozemí

V Nizozemsku dnes stávkovali zemědělci a stavební dělníci na protest proti vládním opatřením k omezení emisí. Novinky mimo jiné předpokládají zastavení některých stavebních projektů nebo snížení nejvyšší povolené rychlosti na dálnicích ze 130 kilometrů v hodině na 100 kilometrů v hodině. Informuje o tom agentura AP.

Zákon o snížení emisí oxidu dusíku už schválila dolní komora nizozemského parlamentu a v úterý ji následovali tamní senátoři.

Na nizozemské silnice tak dnes vyrazili zemědělci na traktorech, které zpomalovaly provoz. Důsledkem byly kolony, které ochromily ranní dopravu. Potíže nastaly zejména u kruhových objezdů. Na dálnicích rozdávala policie protestujícím pokuty. Zemědělci podle AP protestují například proti tomu, že podle nového zákona budou muset změnit způsob krmení hospodářských zvířat.

Farmer protest in #Netherlands ?️ || Farmers heading to Eindhoven Airport #NoFarmersNoFood pic.twitter.com/8gVfBJrPRZ

— Oh boy what a shot (@ohboywhatashot) December 13, 2019

Do protestů se zapojili také stavební dělníci, kteří vystoupili proti zastavení mnoha stavebních prací. Projekty vláda nechala ukončit po verdiktu nizozemského soudu, který rozhodl, že povolení ke stavbám porušuje evropské zákony o ochraně ovzduší před znečištěním. Dělníci ale tvrdí, že vládní rozhodnutí ohrožuje jejich živobytí a mnoha podnikům prý nyní hrozí existenční potíže.

Zemědělci měli dnes navíc v úmyslu zatarasit distribuční sklady, to jim však soudce nepovolil. Nespokojení jsou také s výkupními cenami svých produktů. Premiér Mark Rutte v pondělí jednal s třinácti zájmovými organizacemi, výsledkem jsou podle AP částečné vládní ústupky.

Emise dusíku na obyvatele jsou v malém, hustě obydleném Nizozemsku čtyřikrát vyšší než průměr EU. Přibližně 61 procent emisí podle agentury Reuters přitom pochází ze zemědělství.

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Více souvisejících

Nizozemí zemědělci emise Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 8 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 40 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy