Protesty zemědělců se šíří. Traktory ochromily dopravu v Nizozemí

V Nizozemsku dnes stávkovali zemědělci a stavební dělníci na protest proti vládním opatřením k omezení emisí. Novinky mimo jiné předpokládají zastavení některých stavebních projektů nebo snížení nejvyšší povolené rychlosti na dálnicích ze 130 kilometrů v hodině na 100 kilometrů v hodině. Informuje o tom agentura AP.

Zákon o snížení emisí oxidu dusíku už schválila dolní komora nizozemského parlamentu a v úterý ji následovali tamní senátoři.

Na nizozemské silnice tak dnes vyrazili zemědělci na traktorech, které zpomalovaly provoz. Důsledkem byly kolony, které ochromily ranní dopravu. Potíže nastaly zejména u kruhových objezdů. Na dálnicích rozdávala policie protestujícím pokuty. Zemědělci podle AP protestují například proti tomu, že podle nového zákona budou muset změnit způsob krmení hospodářských zvířat.

Farmer protest in #Netherlands ?️ || Farmers heading to Eindhoven Airport #NoFarmersNoFood pic.twitter.com/8gVfBJrPRZ

— Oh boy what a shot (@ohboywhatashot) December 13, 2019

Do protestů se zapojili také stavební dělníci, kteří vystoupili proti zastavení mnoha stavebních prací. Projekty vláda nechala ukončit po verdiktu nizozemského soudu, který rozhodl, že povolení ke stavbám porušuje evropské zákony o ochraně ovzduší před znečištěním. Dělníci ale tvrdí, že vládní rozhodnutí ohrožuje jejich živobytí a mnoha podnikům prý nyní hrozí existenční potíže.

Zemědělci měli dnes navíc v úmyslu zatarasit distribuční sklady, to jim však soudce nepovolil. Nespokojení jsou také s výkupními cenami svých produktů. Premiér Mark Rutte v pondělí jednal s třinácti zájmovými organizacemi, výsledkem jsou podle AP částečné vládní ústupky.

Emise dusíku na obyvatele jsou v malém, hustě obydleném Nizozemsku čtyřikrát vyšší než průměr EU. Přibližně 61 procent emisí podle agentury Reuters přitom pochází ze zemědělství.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí zemědělci emise Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy