Radičová kritizuje střední Evropu: V rámci EU nedokáže řešit problémy

Středoevropské státy se v Evropské unii prezentují odmítavými stanovisky, nedokážou navrhovat vlastní řešení problémů. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekla bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Podle ní je třeba, aby západoevropské země rozlišovaly ve středoevropském regionu, protože situace zemí visegrádské skupiny (V4), kam patří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, se často liší.

Středoevropské země měly podle Radičové potenciál přinést do EU svěží vítr. "Ale chováme se, jako bychom byli svěží vítr? Často se chováme jako malé děti, jsme vždy v opozici a říkáme jen ne, ne, ne. Potřebujeme být víc pozitivní, předkládat návrhy řešení," řekla. Jako příklad uvedla nelegální migraci, kde podle ní nestačí jen trvat na odmítání kvót, ale i říct, jak by se měla situace z celoevropského hlediska řešit.

Radičová se také ohradila proti tomu, aby byly státy V4 vnímány jako jeden celek. "Historicky sice máme něco společného, ale jsou mezi námi velké rozdíly," zdůraznila.

"Například vize budoucnosti Evropské unie je velmi rozdílná u naší paní prezidentky (Zuzany Čaputové) a u prezidentů zbývajících zemí V4," řekla Radičová. Rozdíly vidí i ve vnímání právního státu, Slováci jsou podle ní k jeho narušení víc citliví, protože zažili jeho narušení za vlády Vladimíra Mečiara.

Bývalá slovenská premiérka rovněž uvedla, že EU se sice hospodářsky daří a kontinent zažívá nejvíc svobody ve své historii. Podle ní ale přetrvávají velké rozdíly mezi členskými státy, a to jak ze sociálního a ekonomického pohledu, tak z pohledu kvality demokracie. Kritizovala v té souvislosti situaci v Maďarsku.

Související

Marian Kočner Rozhovor

Když nebudu mít svatý klid, ty nebudeš premiér. Na Slovensku je opět živo

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si začátkem září 2015 nahrál rozhovor s podnikatelem Michalem Suchobou. Tématem jejich rozhovoru byl i tehdejší premiér Robert Fico. V nahrávce zaznělo od Kočnera, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz.

Více souvisejících

Iveta Radičová Forum 2000 EU visegradská čtyřka

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy