Rakousko nebude nic měnit na své neutralitě, uvedl kancléř Nehammer

Rakouský kancléř Karl Nehammer se dnes vyslovil proti tomu, aby země měnila cokoliv na svém vojensky neutrálním postavení. Veřejnou debatu na toto téma rozvířila ruská invaze na Ukrajinu.

"Rakousko bylo neutrální, Rakousko je neutrální a Rakousko také neutrální zůstane," citovala dnes agentura APA vyjádření kancléře v katarském Dauhá. "Rakouská neutralita prokázala a prokazuje dobrou službu," řekl Nehammer s tím, že současná debata o ukončení neutrality není to, co Rakousko v době "nejhorší krize od druhé světové války" potřebuje. "Za mě je tato debata ukončena," dodal Nehammer.

Podobně jako ve Švédsku a Finsku se i v Rakousku ve světle války na Ukrajině rozvířila mediální i politická debata o tom, zda by se tato země neměla stát členem Severoatlantické aliance. Pro tuto myšlenku se veřejně vyslovil například bývalý předseda dolní komory parlamentu Andreas Khol či někdejší náčelník generálního štábu rakouské armády Günter Höfler.

K debatě přispěl svým vyjádřením sám Nehammer, který neutralitu minulý týden označil za "vnucenou" Sovětským svazem. Rakousko svou vojenskou neutralitu deklarovalo v roce 1955, přičemž se jednalo o podmínku Moskvy pro znovuobnovení rakouské suverenity po druhé světové válce v témže roce.

Na neutrálním statusu Rakouska podle APA nehodlá nic měnit ani předsedkyně opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová. Podle ní je spíše zapotřebí posílit rakouskou armádu i zahraničněpolitickou spolupráci. Neutrality se hodlá držet i opoziční Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Nehammer se v Kataru pokouší vyjednat možnost dodávek zkapalněného plynu, které by zčásti nahradily ruský zemní plyn.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Rakousko Karl Nehammer

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy