Rakousko pobouřilo vyhoštění tří školaček, do kauzy se vložil i prezident

Rakouské politiky i veřejnost pobouřilo vyhoštění tří školaček a jejich příbuzných z údajně dobře integrovaných rodin. Případ hluboce zasáhl i rakouského prezidenta Alexandera van der Bellena. Podle agentury DPA vyvolala věc napětí mezi koaličními partnery, Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a Zelnými.

V noci na dnešek byli ze země vykázány 12letá Tina a další dvě školačky do Gruzie a Arménie, informoval DPA. Blokády a barikády protestujících police odstranila. Podle policie se ve Vídni protestů zúčastnilo 160 lidí, mezi nimi i politici Zelených a opoziční sociálnědemokratické strany (SPÖ) a liberální Neos.

Před vídeňským vyhošťovacím centrem přišli podpořit zejména Tininu rodinu, která žije v Rakousku s krátkými přerušeními od roku 2006. Odebrání práva pobytu však už před čtyřmi roky rodině potvrdil soud v poslední instanci.

Podle deníku Der Standard neměla matka Tiny nikdy trvalý pobyt v Rakousku a otec disponuje tříměsíčním turistickým vízem ze Slovenska. Problém představuje i skutečnost, že rodina nemá v Rakousku žádné další příbuzné.

Několik demonstrantů se pokusilo policejní konvoj zastavit blokádou vsedě a dalšími překážkami. Po rozpuštění akce byla Tinina rodina vyhoštěna do Gruzie. Mnoho spolužáků a učitelů 12leté školačky, která se narodila v Rakousku, se marně dožadovala toho, aby gymnazistka mohla v zemi zůstat.

Také na sociálních sítích řada lidí vyjadřovala nad postupem policie uprostřed pandemie své pobouření.

Rakouské ministerstvo vnitra poukázalo na několik soudních rozhodnutí. "Ani pro nasazené policisty to není snadná služba, ale je přesto nutné pomoci k průchodu právního státu," řekl lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer rozhlasové stanici Ö1. Usnadnit dětem narozeným v Rakousku přístup k občanství pak odmítl mluvčí ÖVP pro bezpečnostní politiku Karl Mahrer.

Prostřednictvím videa na sociálních sítích vyhoštění školaček ostře kritizoval rakouský prezident. "Nemohu a nechci věřit, že žijeme v zemi, kde je toto v takové podobě opravdu nutné," řekl Van der Bellen. Každý státní orgán sice podle něj musí konat na základě platných zákonů, ale jde také o uměřenost a manévrovací prostor v rámci práva. "Dávejme přednost blahu dětí, dětí a mládeže," dodala rakouská hlava státu.

Vicekancléř Werner Kogler označil vyhoštění za "nelidské a nezodpovědné". "Neexistuje žádný právní závazek k vyhošťování školních dětí, které vyrostly tady v Rakousku a jsou dobře integrované," řekl Kogler.

Související

Více souvisejících

Rakousko Alexander Van der Bellen

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy