Rakousko zahájilo hromadné testování na covid, ve Vídni se tvoří dlouhé fronty

V Rakousku dnes začalo plošné testování na koronavirus na úrovni spolkových zemí. Otestovat se mohou nechat obyvatelé Vídně, Tyrolska a Vorarlberska. Zájem byl od brzkého rána značný, testování ale doprovázely problémy s elektronickým systémem, informovala rakouská média. Na podzim už se hromadně testovalo také na Slovensku či v severoitalské autonomní provincii Jižní Tyrolsko.

Ve Vídni a tyrolské metropoli Innsbrucku se podle stanice ORF od časného rána tvoří před testovacími středisky dlouhé fronty. V hlavním městě se mohou lidé nechat otestovat až do 13. prosince, a to na třech místech. Kapacita je až 150.000 testů denně. Vídeň má téměř dva miliony obyvatel. Ve dvou západních spolkových zemích potrvá testování jen do neděle.

Ve Vídni i Tyrolsku se dnes potýkali s masivním výpadkem systému, do kterého se měla zanášet data o testovaných. "Na testované to nemělo žádný vliv," zdůraznil brigádní generál Kurt Wagner. Podle něj museli ale vojáci zaznamenávat všechny informace na papír a až později je zanesou do elektronického systému. V Tyrolsku kvůli problémům se systémem dostávali lidé zprávy o negativním výsledku buď se značným zpožděním nebo vůbec.

Příští týden by se mělo hromadně testovat také v dalších šesti rakouských spolkových zemích. Testování je dobrovolné. Vláda kancléře Sebastiana Kurze ale doufá, že se nechá před Vánoci otestovat co nejvíce lidí. Kromě plošného testování v jednotlivých zemích se budou moci od soboty nechat zvlášť otestovat rakouští učitelé a v pondělí i policisté.

Některé spolkové země hodlají nejprve nasadit antigenní testy. Lidé, kterým tento test vyjde pozitivně, budou následně pozváni ještě na kontrolní PCR test, který je dražší, ale spolehlivější než test antigenní.

Cílem akce, při které pomáhá i armáda, je odhalit především ty nakažené, kteří nevykazují žádné příznaky. Vláda nestanovila, kolik lidí by chtěla otestovat. Podle odbornice Niki Popperové by bylo úspěchem, kdyby si testy nechalo udělat šest z téměř devíti milionů obyvatel.

Rakousko se inspirovalo na Slovensku, které plošně testovalo o dvou víkendech na přelomu října a listopadu. Test měli absolvovat všichni obyvatelé mezi deseti a 65 lety. O prvním víkendu se zapojily dvě třetiny z téměř 5,5 milionu Slováků, během druhého se testovalo jen v okresech, kde byla nákaza více rozšířená. Celkem se odhalilo asi 51.500 nakažených.

Slovákům, kteří se nenechali dobrovolně otestovat a nemohli tak předložit negativní výsledek testu, hrozila určitá omezení pohybu. V Rakousku žádné podobné opatření nechystají.

Na rozdíl od Rakouska a Slovenska nepovažuje Německo hromadné testování v boji s koronavirem za smysluplné. Mluvčí ministerstva zdravotnictví dnes uvedl, že se bude Německo na doporučení Institutu Roberta Kocha soustředit na "cílené testování". Němečtí odborníci se totiž podle něj domnívají, že je lepší "jít vždy tam, kde se objeví případy nákazy".

V Rakousku od 17. listopadu platí přísná plošná uzávěra, která skončí v neděli. V pondělí se otevřou školy, obchody, muzea či provozovny služeb. Restaurace a hotely budou zavřené až do 6. ledna. Lyžovat se bude moci už od 24. prosince. Od 19. prosince do 10. ledna ale budou muset všichni lidé přijíždějící z rizikových oblastí v zahraničí na deset dní do karantény. Možnost vyjet na svah tak budou mít prakticky jen místní.

Za posledních 24 hodin se v Rakousku nákaza koronavirem prokázala u 3851 lidí. S covidem-19 zemřelo 113 nakažených. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes uvedl, že by chtěl do dvou týdnů snížit denní přírůstek zhruba na 1000 případů. Od počátku pandemie se v Rakousku, které má téměř devět milionů obyvatel, infekce virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 297.000 lidí, z nich 5648 zemřelo.

Související

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

Více souvisejících

Rakousko Vídeň, Rakousko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy