RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve smyslu vzniku "federace dvou komunit a dvou zón s politickou rovností".

Rada též jednoznačně odsoudila postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho "jednostranné aktivity, které jdou jednoznačně proti rezolucím (Rady)," informovala agentura AFP s odvoláním na diplomaty. Zatímco Řecko rezoluci uvítalo, Turecko kritiku odmítlo.

V červenci 1974 Turecko vyslalo na Kypr armádu v reakci na puč kyperských Řeků, podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Ostrov je dodnes rozdělen, symbolem rozdělení je město Varoša.

"Rada bezpečnosti zdůrazňuje důležitost toho, aby se plně respektovaly a uplatňovaly její rezoluce, včetně převedení Varoši pod správu OSN," píše se v textu, který jménem Rady sepsala Británie. Deklarace měla být původně zveřejněna již ve středu, sdělil AFP nejmenovaný diplomat z OSN, ale Rada ještě následující dva dny pozměňovala formulaci textu, aby byl přísnější k Turecku a Erdoganovi.

Podle diplomatů byly pro zpřísnění textu zejména Indie a Čína. Dalšími stálými členy Rady jsou Francie, Británie a Spojené státy. Celkem dnes hlasovalo 15 států. Zpřísnění původní formulace je podle AFP neobvyklé, zpravidla se v průběhu jednání text zmírňuje, aby s ním souhlasil větší počet členů Rady bezpečnosti OSN.

Rada bezpečnosti také požaduje "okamžité stažení" a ukončení "všech změn prováděných od října 2020 ve Varoše".

Tureckokyperská vláda tento týden oznámila, že otevře část Varoši, předměstí Famagusty, veřejnosti, a umožní tak kyperským Řekům návrat do jejich nemovitostí po podání žádosti místním úřadů. Tím by navrátivší se kyperští Řekové museli uznat legitimitu tureckokyperské správy nad městem. Řecké ministerstvo zahraničí a vláda uznávané Kyperské republiky v jižní části ostrova v úterý oznámení označily za porušení mezinárodního práva. Vztahy obou stran se vyhrotily během Erdoganovy návštěvy Kypru.

Řecko v kyperském sporu podporuje řešení otázky rozděleného ostrova na základě federálního principu. Turecký prezident Erdogan ale při návštěvě Kypru nyní zopakoval, že řešením jsou pouze dva rovnocenné státy uznané mezinárodním společenstvím. Během návštěvy prohlásil, že "v jednáních nemůže nastat žádný pokrok, dokud se neuzná, že na ostrově budou dva národy a dva státy". Jednání o budoucnosti ostrova jsou ve slepé uličce od roku 2017.

Po invazi v roce 1974 museli kyperští Řekové Varošu opustit, ale legálně jim tam podle OSN stále patří pozemky či byty. Rezoluce OSN z roku 1984 zakázala osídlení Varoši kýmkoli jiným než jejími původními obyvateli a vyzvala k předání města pod správu OSN. Varoša byla před rozdělením Kypru vyhledávanou přímořskou destinací turistů i filmových celebrit, už roky je ale označována za "město duchů". Ještě nedávno tam směly volně vstoupit jen turecká armáda a bezpečnostní složky severního Kypru, až loni v říjnu otevřely místní úřady veřejnosti tamní pláže.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Recep Tayyip Erdogan Kypr

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy