Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve smyslu vzniku "federace dvou komunit a dvou zón s politickou rovností".
Rada též jednoznačně odsoudila postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho "jednostranné aktivity, které jdou jednoznačně proti rezolucím (Rady)," informovala agentura AFP s odvoláním na diplomaty. Zatímco Řecko rezoluci uvítalo, Turecko kritiku odmítlo.
V červenci 1974 Turecko vyslalo na Kypr armádu v reakci na puč kyperských Řeků, podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Ostrov je dodnes rozdělen, symbolem rozdělení je město Varoša.
"Rada bezpečnosti zdůrazňuje důležitost toho, aby se plně respektovaly a uplatňovaly její rezoluce, včetně převedení Varoši pod správu OSN," píše se v textu, který jménem Rady sepsala Británie. Deklarace měla být původně zveřejněna již ve středu, sdělil AFP nejmenovaný diplomat z OSN, ale Rada ještě následující dva dny pozměňovala formulaci textu, aby byl přísnější k Turecku a Erdoganovi.
Podle diplomatů byly pro zpřísnění textu zejména Indie a Čína. Dalšími stálými členy Rady jsou Francie, Británie a Spojené státy. Celkem dnes hlasovalo 15 států. Zpřísnění původní formulace je podle AFP neobvyklé, zpravidla se v průběhu jednání text zmírňuje, aby s ním souhlasil větší počet členů Rady bezpečnosti OSN.
Rada bezpečnosti také požaduje "okamžité stažení" a ukončení "všech změn prováděných od října 2020 ve Varoše".
Tureckokyperská vláda tento týden oznámila, že otevře část Varoši, předměstí Famagusty, veřejnosti, a umožní tak kyperským Řekům návrat do jejich nemovitostí po podání žádosti místním úřadů. Tím by navrátivší se kyperští Řekové museli uznat legitimitu tureckokyperské správy nad městem. Řecké ministerstvo zahraničí a vláda uznávané Kyperské republiky v jižní části ostrova v úterý oznámení označily za porušení mezinárodního práva. Vztahy obou stran se vyhrotily během Erdoganovy návštěvy Kypru.
Řecko v kyperském sporu podporuje řešení otázky rozděleného ostrova na základě federálního principu. Turecký prezident Erdogan ale při návštěvě Kypru nyní zopakoval, že řešením jsou pouze dva rovnocenné státy uznané mezinárodním společenstvím. Během návštěvy prohlásil, že "v jednáních nemůže nastat žádný pokrok, dokud se neuzná, že na ostrově budou dva národy a dva státy". Jednání o budoucnosti ostrova jsou ve slepé uličce od roku 2017.
Po invazi v roce 1974 museli kyperští Řekové Varošu opustit, ale legálně jim tam podle OSN stále patří pozemky či byty. Rezoluce OSN z roku 1984 zakázala osídlení Varoši kýmkoli jiným než jejími původními obyvateli a vyzvala k předání města pod správu OSN. Varoša byla před rozdělením Kypru vyhledávanou přímořskou destinací turistů i filmových celebrit, už roky je ale označována za "město duchů". Ještě nedávno tam směly volně vstoupit jen turecká armáda a bezpečnostní složky severního Kypru, až loni v říjnu otevřely místní úřady veřejnosti tamní pláže.
Související
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
OSN , Recep Tayyip Erdogan , Kypr
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 2 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 10 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák