Řecká policie dnes na ostrově Lesbos přesunula tisíce migrantů do dočasného stanového tábora Kara Tepe, kde mají žadatelé o azyl najít útočiště po odchodu z tábora Moria, zničeného při požárech.
Kvůli nim v Morii zůstalo minulý týden bez střechy nad hlavou více než 12.000 lidí, přes 5000 z nich už bydlí ve stanech v Kara Tepe, uvedla dnes řecká vláda. Při povinných testech na koronavirus se zatím podařilo odhalit nákazu u 135 migrantů.
Někteří z migrantů se podle řeckých představitelů k přesunu na nové místo stavějí neochotně, protože doufali, že budou moci ostrov opustit. Do středečního rána se do Kara Tepe přemístilo jen 1200 lidí, dnes ráno bylo podle agentury Reuters uvnitř tábora asi 1800 osob a do večera se počet jeho obyvatel zvýšil na více než 5000, řekl přímo na Lesbu ministr pro migraci Notis Mitarakis.
Dnešních operací se účastnilo také 70 policistek, které měly za úkol přednostně do tábora dopravit ženy a děti. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má nyní ubytovací areál v armádní střelnici poblíž správního střediska ostrova Mytilini kapacitu zhruba pro 8000 lidí.
Požáry v Morii založili někteří obyvatelé tohoto tábora úmyslně kvůli nespokojenosti s podmínkami vyhlášené koronavirové karantény. Policie už kvůli podezření ze žhářství zatkla šest mužů.
Tábor Moria byl dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám, v nichž byly nuceny pobývat tisíce lidí včetně nezletilých a rodin s malými dětmi. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob pobývalo podle serveru Ekathimerini letos v únoru více než 19.000 migrantů a problémy byly zejména s hygienou.
Řecká vláda dříve svolila s evakuací čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer v úterý oznámili, že mají v plánu přijmout nejméně dalších 1553 uprchlíků z řeckých ostrovů. Má se jednat o uprchlické rodiny.
Řecko představuje jednu z vstupních bran do Evropské unie pro tisíce migrantů a uprchlíků přicházejících ze sousedního Turecka. Řečtí představitelé tak dlouhodobě volají po větší solidaritě dalších unijních států a kritizují dublinské dohody. Legislativa z roku 2013 uzavřená mezi členy EU, Švýcarskem, Islandem, Norskem a Lichtenštejnskem ukládá, že přezkoumání žádosti o azyl přísluší té evropské zemi, do níž cizinec vstoupí jako první.
"Dublinské dohody selhaly, je potřeba je změnit," sdělil dnes náměstek ministra pro migraci Jorgos Kumutsakos v rozhovoru pro řecké soukromé rádio Skai. "Naše zájmy jsou úplně jiné než zájmy států visegrádské čtyřky (České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska), chceme skutečnou solidaritu mezi členskými zeměmi a spravedlivý podíl na nesení zátěže," vysvětlil Kumutsakos. V roce 2016 se navrhovaná nová pravidla pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé členské země na základě kvót setkala se silným odporem právě čtyř středoevropských zemí.
Evropská komise má příští týden zveřejnit návrh nové migrační politiky. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu v této souvislosti podle deníku Le Monde oznámila, že by chtěla zrušení dublinských dohod.
Související
Aténami otřásla exploze bomby u ministerstva. Anonym na ni předem upozornil
Řecko zakleklo na podnikatele u moře. Policie zadržela 16 lidí kvůli porušení zákona
policie Řecko , Řecko , migrace , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák