Řecká policie dnes na ostrově Lesbos přesunula tisíce migrantů do dočasného stanového tábora Kara Tepe, kde mají žadatelé o azyl najít útočiště po odchodu z tábora Moria, zničeného při požárech.
Kvůli nim v Morii zůstalo minulý týden bez střechy nad hlavou více než 12.000 lidí, přes 5000 z nich už bydlí ve stanech v Kara Tepe, uvedla dnes řecká vláda. Při povinných testech na koronavirus se zatím podařilo odhalit nákazu u 135 migrantů.
Někteří z migrantů se podle řeckých představitelů k přesunu na nové místo stavějí neochotně, protože doufali, že budou moci ostrov opustit. Do středečního rána se do Kara Tepe přemístilo jen 1200 lidí, dnes ráno bylo podle agentury Reuters uvnitř tábora asi 1800 osob a do večera se počet jeho obyvatel zvýšil na více než 5000, řekl přímo na Lesbu ministr pro migraci Notis Mitarakis.
Dnešních operací se účastnilo také 70 policistek, které měly za úkol přednostně do tábora dopravit ženy a děti. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má nyní ubytovací areál v armádní střelnici poblíž správního střediska ostrova Mytilini kapacitu zhruba pro 8000 lidí.
Požáry v Morii založili někteří obyvatelé tohoto tábora úmyslně kvůli nespokojenosti s podmínkami vyhlášené koronavirové karantény. Policie už kvůli podezření ze žhářství zatkla šest mužů.
Tábor Moria byl dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám, v nichž byly nuceny pobývat tisíce lidí včetně nezletilých a rodin s malými dětmi. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob pobývalo podle serveru Ekathimerini letos v únoru více než 19.000 migrantů a problémy byly zejména s hygienou.
Řecká vláda dříve svolila s evakuací čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer v úterý oznámili, že mají v plánu přijmout nejméně dalších 1553 uprchlíků z řeckých ostrovů. Má se jednat o uprchlické rodiny.
Řecko představuje jednu z vstupních bran do Evropské unie pro tisíce migrantů a uprchlíků přicházejících ze sousedního Turecka. Řečtí představitelé tak dlouhodobě volají po větší solidaritě dalších unijních států a kritizují dublinské dohody. Legislativa z roku 2013 uzavřená mezi členy EU, Švýcarskem, Islandem, Norskem a Lichtenštejnskem ukládá, že přezkoumání žádosti o azyl přísluší té evropské zemi, do níž cizinec vstoupí jako první.
"Dublinské dohody selhaly, je potřeba je změnit," sdělil dnes náměstek ministra pro migraci Jorgos Kumutsakos v rozhovoru pro řecké soukromé rádio Skai. "Naše zájmy jsou úplně jiné než zájmy států visegrádské čtyřky (České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska), chceme skutečnou solidaritu mezi členskými zeměmi a spravedlivý podíl na nesení zátěže," vysvětlil Kumutsakos. V roce 2016 se navrhovaná nová pravidla pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé členské země na základě kvót setkala se silným odporem právě čtyř středoevropských zemí.
Evropská komise má příští týden zveřejnit návrh nové migrační politiky. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu v této souvislosti podle deníku Le Monde oznámila, že by chtěla zrušení dublinských dohod.
Související

Aténami otřásla exploze bomby u ministerstva. Anonym na ni předem upozornil

Řecko zakleklo na podnikatele u moře. Policie zadržela 16 lidí kvůli porušení zákona
policie Řecko , Řecko , migrace , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 35 minutami

MS v hokeji 2025: Česko zakončilo první třetinu s Maďarskem za stavu 2:0
před 1 hodinou

Napětí v Istanbulu: Ukrajinská a ruská delegace čekají na jednání, ale setkají se vůbec?
před 2 hodinami

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu
před 4 hodinami

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují
před 4 hodinami

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným
před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Zelenskyj potvrdil první přímé rozhovory s Ruskem od roku 2022, sám do Istanbulu nepojede
před 6 hodinami

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail
před 7 hodinami

Putin se jednání o míru účastnit nebude. Ruská delegace čeká na Ukrajince, těm se za Rusy nechce
před 7 hodinami

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek
před 8 hodinami

Setkání v Turecku je inscenace, Putin válku ukončit nechce, zní z Ruska. Kreml podle Zelenského poslal kulisáky
před 8 hodinami

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy
před 9 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení
před 11 hodinami

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
před 11 hodinami

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec
před 12 hodinami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 13 hodinami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 14 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera
RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.
Zdroj: Martin Pleštil