Řecko otevírá další obchody, ostrovy zůstávají v izolaci. Restrikce uvolňuje i Turecko

Týdny trvající omezení zavedená kvůli pandemii covid-19 dnes dále zmírnili také v Řecku a v Turecku. V Řecku se dnes otevřely další maloobchody a do škol mohou žáci posledních ročníků středních škol. Řekové také mohou opět cestovat mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy, ty by se měly otevřít - a to i pro zahraniční turisty - zřejmě až v červnu.

Povolení cest na řecké ostrovy zatím nemá oficiální harmonogram, vláda nicméně v pátek podle místních médií oznámila, že by se tak mohlo stát už 1. června, pokud "vše půjde dobře" a nezvýší se výrazně denní nárůsty nově nakažených koronavirem. Za neděli přibylo v zemi jen šest nových případů a o den dříve jich bylo 19. Celkem se Řecku od února potvrdilo 2716 nakažených, z toho 151 lidí zemřelo.

Cestování na řecké ostrovy se má uvolňovat postupně. Už od 18. května by měli mít povoleno na ostrovy jet tamní zaměstnanci v cestovním ruchu a pokud se výrazně nezvýší počet nakažených, budou tam moci asi za dva týdny i ostatní Řekové i zahraniční turisté, uvedl dnes server Greek Reporter.

Po obnovení cestovního ruchu na řeckých ostrovech mají platit pro hoteliéry a provozovatele restaurací jiná pravidla než dosud. Klíčové bude dodržování bezpečné vzdálenosti a přísnější hygienické normy. I pro cesty na ostrov budou v dopravních prostředcích platit omezení, například budou smět vzít jen polovinu lidí oproti běžné kapacitě a cestujícím se bude před naloděním či nástupem do letadla měřit teplota a budou vyplňovat formulář o svém zdravotním stavu.

Obnovu cestovního ruchu plánuje i Turecko. Jeho ministr turistiky Mehmet Ersoy v neděli televizi CNN Türk řekl, že spolu s ministrem zahraničí začnou "telefonickou diplomacii" s asi 70 zeměmi, včetně asijských států a zemí střední Evropy. Jednat s nimi chtějí o možnostech obnovy leteckých spojů, které by do Turecka už od června přivezly turisty.

V souvislosti s obnovením turistiky plánuje ministerstvo zdravotnictví zřídit na páteřních letištích země, mimo jiné v Istanbulu, Izmiru, Bodrumu či Antalyi testovací centra na covid-19. V nich by měli být turisté testováni při příjezdu do země, napsal v neděli deník Hürriyet.

Po téměř dvou měsících se dnes v Turecku otevírají nákupní centra či kadeřnictví, provozovatelé ale musí zajistit menší počet lidí v provozovnách, aby byla dodržována bezpečná vzdálenost. Restaurace a kavárny zůstávají i v nákupních centrech zavřené. V zemi je už měsíc povinné nosit roušku na místech, kde se pohybuje větší množství lidí.

Celostátní omezení volného pohybu osob Turecko zavedlo jen pro lidi starší 65 let (od 21. března) a pro mladší 20 let (od 4. dubna). Od neděle mohou poprvé od března na čtyřhodinovou vycházku jednou týdně senioři, totéž bude platit od tohoto týdne ve středu pro děti mladší 14 let a v pátek pro nezletilé do 20 let.

V Turecku se podle nedělních údajů ministerstva zdravotnictví dosud potvrdilo 138.657 případů nákazy koronavirem, z toho 3786 nakažených zemřelo. Nových případů nákazy za den v této zemi s 83 miliony obyvatel od konce dubna až na dvě výjimky ubývá, totéž platí i pro denní nárůst úmrtí. V neděli přibylo v Turecku za den 47 úmrtí s covidem-19 a 1542 nakažených.

Související

Více souvisejících

Řecko Turecko Obchody Turisté cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy