Řečtí představitelé tvrdí, že migranti z Morie zůstanou na Lesbu

Představitelé řecké vlády vyloučili, že by se uprchlíci a migranti, kteří se ocitli po zničení tábora Moria na ostrově Lesbos bez přístřeší, mohli přesunout na řeckou pevninu. Takový krok by podle vlády mohl vyvolat nepokoje v dalších uprchlických táborech na řeckých ostrovech, napsal dnes server Ekathimerini.

Vláda zatím svolila jen k evakuaci asi čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí.

Zvláštní tajemník pro žadatele o azyl Manos Logotchetis se obává, že obyvatelé dalších uprchlických táborů a center by mohli napodobit migranty z Morie, kteří úmyslně založili požáry. "Jiné řešení by učinilo přítrž dosavadním snahám o kontrolu nad náporem lidí a o uvolnění tlaku na ostrovy. Taktiku migrantů z Morie by mohli použít lidé v dalších zařízeních na řeckých ostrovech," sdělil Logotchetis.

Podle řeckých představitelů se pro 12.000 lidí, kteří přišli minulý týden při vypálení Morie o střechu nad hlavou, postaví provizorní tábor. Do něho se mají přednostně přesunout rodiny s dětmi. Média v neděli informovala, že do nového zařízení na místě armádní střelnice Kara Tepe se začali přesouvat první obyvatelé zničené Morie. Místo je tam zhruba pro 5000 lidí, uvedl ministr pro migraci Notis Mitarakis.

K pobytu v novém táboře se dosud podle agentury AP přihlásilo zhruba šest procent z celkového počtu migrantů v Morii. Úřady jich dnes odpoledne registrovaly kolem 800. Tisíce utečenců se však usídlily u silnice vedoucí z Morie do hlavního města ostrova Mytilény. Podél cesty dnes protestovaly stovky žen a dětí a provolávaly "Žádný tábor, svobodu".

Mitarakis uvedl, že přihlášení se do nového tábora "není dobrovolné, je to povinnost". Agentura DPA připomněla, že úřady se budou zabývat žádostmi o azyl jen u těch migrantů, kteří se do nového zařízení přihlásí. Podle Atén však situaci komplikují zvěsti, které se mezi migranty šíří a podle kterých budou po příchodu do tábora zadrženi. Jiní utečenci zase ostatním brání, aby se přihlásili, jelikož je chtějí přinutit k odchodu z ostrova.

Řecká vláda se do budoucna chystá na Lesbu zřídit nové přijímací centrum, do něhož nebudou moci migranti volně proudit nebo ho opouštět, čímž se má posílit pocit bezpečí obyvatel ostrova.

Od začátku letošního roku do srpna se však několik tisíc migrantů, kterým bylo přiznáno právo na ochranu, z Morie na řeckou pevninu přemístilo, připomíná Ekathimerini. Tímto způsobem se počet lidí v táboře snížil z více než 19.000 v únoru na přibližně 12.700 na konci srpna. Situaci také napomohlo, že z Turecka na řecké ostrovy letos od začátku roku do srpna přicestovalo méně než 1000 migrantů, zatímco loni to ve stejném období bylo více než 15.800 osob.

Tábor Moria byl přesto po dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám. Kapacita zařízení, které bylo určeno pro nanejvýš 2750 osob, byla několikanásobně překročená.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy