Rodina žila v izolaci na statku, podezřelý Rakušan jde do vazby

Nizozemský soud dnes uvalil dvoutýdenní vazbu na 58letého Rakušana podezřelého z omezování osobní svobody rodině, která žila v izolaci na statku v katastru obce Ruinerwold na východě Nizozemska. Muž měl statek v nájmu a byl zadržen poté, co tento týden vyšlo najevo, že na statku patrně devět let ve sklepení přebývali otec a jeho pět dětí naprosto odříznuti od okolního světa. V blízkosti odlehlého statku nizozemské úřady provedly dvě domovní prohlídky, informovala dnes agentura APA.

Soud provincie Noord-Holland uvalil vazbu v trvání 14 dnů, oznámilo dnes na twitteru příslušné státní zastupitelství. Muž po dobu vazby nebude mít možnost kontaktu s vnějším světem, s výjimkou svého právního zástupce.

Odlehlý statek mezitím prohledala speciální jednotka policie a pořídila digitální snímky prostor. Kromě toho úřady provedly dvě domovní prohlídky v obci Zwartsluis vzdálené od statku zhruba 15 kilometrů.

Do vyšetřování se zapojil i hornorakouský kriminální úřad, který poskytl další informace o podezřelém. Pokud jde o spekulace o možném náboženském pozadí případu, indicie svědčící o napojení podezřelého na náboženskou sektu v Rakousku zatím k dispozici nejsou.

Muž narozený v hornorakouském Waldhausenu se v roce 2010 odstěhoval do Nizozemska. Podle nizozemského listu de Volkskrant tam žil v obci Hasselt u Zwolle a byl sousedem rodiny, jejíž členové byli v pondělí objeveni na statku. Rodina patrně později žila v obci Zwartsluis, kde otec rodiny do roku 2008 provozoval obchod s hračkami a zbožím ze dřeva. Obchod a jeden další podnik nizozemské úřady prohledaly už ve středu.

Rakušan měl ve městě Meppel, jen několik kilometrů od Zwartsluisu, registrovanou firmu zaměřenou právě na dřevo. Podle de Volkskrant prodával v Nizozemsku dřevěné hračky či drobný nábytek. Jako truhlář se živil už v Rakousku.

Nad případem se zatím vznáší mnoho otazníků. Jasné není například ani to, zda byli všichni členové nizozemské rodiny na statku nedobrovolně. Zatím tomu ale podle APA nic nenasvědčuje.

Nizozemská média dnes opět spekulují o možném členství lidí ze statku v sektě moonistů. Deník De Telegraaf se odvolává na člena sekty, který je zároveň příbuzným 67letého otce rodiny ze statku. Podle televize RTV Drehnte se Rakušan a rodina seznámili právě v této komunitě. Samotná sekta členství 58letého Rakušana na dotaz APA popřela.

Související

Ilustrační fotografie.

Podezřelý z brutální vraždy v Plzni jde do vazby, rozhodl soud

Okresní soud Plzeň-město ve středu poslal do vazby muže, který minulý týden na Plzeňsku jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil. Údajně má jít o primáře z domažlické nemocnice. Kriminalisté podezřelého muže v úterý obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a znásilnění. 

Více souvisejících

krimi Nizozemí Policie Nizozemí soudy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 6 minutami

před 16 minutami

před 34 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy