Scholz neodpověděl na dotaz ohledně osudu Nord Streamu 2 v případě invaze

Německý kancléř Olaf Scholz dnes ponechal bez odpovědi otázku novinářů, zda je německá vláda sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) jednotná v otázce budoucnosti plynovodu Nord Stream 2, pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu.

Německo-ruský produktovod na dně Baltského moře je hotov, dosud ale nemá povolení k provozu od německých úřadů. Není vyloučeno, že zprovoznění plynovodu by bylo zastaveno odvetnými sankcemi v případě ruské invaze na Ukrajinu. Moskva přípravu invaze popírá.

Scholz se na tiskové konferenci po bilančním jednání vlády v odpovědi na otázku novinářky vůbec nevěnoval plynovodu, ale hovořil o vyhrocené situaci na východě Ukrajiny a o vysoké ceně, kterou by Rusko za útok zaplatilo. "Bezpečnostní situace na Ukrajině je opravdu složitá," řekl Scholz. "Důležité je, že jsme jednotní v tom, že Rusko za případnou agresi ponese těžké následky," uvedl.

Kancléř nyní jako nezbytné vidí využití všech možností k diplomatickému vyřešení sporu včetně oživení mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou pod patronátem Německa a Francie, tedy v takzvaném normandském formátu. "Chceme normandský formát opět přivést k životu," řekl. Moskva se ale k jednáním staví zdráhavě, protože se nepovažuje za stranu konfliktu. Odmítá také, že by ruští vojáci na Donbasu zasahovali do proruského povstání proti Kyjevu.

K tématu Nord Stream 2 se krátce vyjádřil vicekancléř a ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck, který reagoval na komentář novinářky, že Scholzově odpovědi nerozuměla. "Jsme jedna vláda a vláda jedná principiálně vždy jednotně," řekl.

K tématu Nord Stream 2 se novináři později ještě vrátili, Scholz ale opět řekl, že nyní je třeba věnovat veškeré úsilí snížení napětí. Doplnil, že sankce přijdou na řadu, pokud invaze nastane.

Scholz rovněž zopakoval, že německá vláda nebude Ukrajině poskytovat žádné zbraně, což je dlouhodobý postoj Berlína. Zatímco některé země NATO zbraně Ukrajině dodávají, Německo trvá na diplomacii.

Otázka plynovodu Nord Stream 2 je v Německu citlivá, neboť Berlín německo-ruský projekt prosadil i přes odpor mnohých spojenců včetně Spojených států. Produktovod Scholz doposud označoval za projekt čistě soukromého sektoru. Média si ale povšimla, že tento týden už takovéto označení nepoužil. Na přímý dotaz, zda nadále plynovod vidí jako soukromý projekt, tento týden na tiskové konferenci po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem neodpověděl.

Ve čtvrtek byl Nord Stream 2 tématem jednání německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové a jejího amerického kolegy Antonyho Blinkena. Baerbocková na tiskové konferenci řekla, že Německo v případě ruské invaze uvalí na Moskvu tvrdé sankce, i když to poškodí německé hospodářství. Dodala, že k možnostem patří i energetické sankce. Blinken pak prohlásil, že Berlín má na Moskvu páku v podobě plynovodu Nord Stream 2.

Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, je dokončený a nyní čeká na souhlas k provozu od německých regulačních úřadů. Šéf Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Jochen Homann ale uvedl, že plynovod nezíská povolení k provozu dříve než v červenci.

Související

Více souvisejících

Německo Olaf Scholz plynovod Nord Stream 2

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy